banner6

Topraklarımız elden gidiyor

banner37

Çiftçiler Birliği, KKTC tarım arazilerinin Türkiye ve KKTC vatandaşlarının dışındaki 3’üncü ülke vatandaşlarına satıldığına dikkati çekti ve “Böyle giderse kendi topraklarımıza hükmedemeyeceğiz” dedi

Topraklarımız elden gidiyor
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“ÜRETİCİNİN HER YIL 10-15 DÖNÜM KAYBI VAR”…

Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, eskiden, tarım arazileri yerli vatandaşlarda bulunurken; şu anda ise üreticilerin, toprakların büyük bir kısmını şirketlerden ya da yabancı ülke vatandaşlarından kiralamaya başladığını belirtti. Nizam, ekili bölgelerde binaların dikildiğini ifade ederek, üreticinin her yıl 10-15 dönüm kayba uğradığını vurguladı. Bu tür yapılaşmaya bir an önce “Dur” denilmezse 5-10 yıl içerisinde ekilecek toprak bulamayacaklarını kaydeden Nizam, “Toprakların söz hakkı Türkiye ve KKTC vatandaşlarının dışındaki 3. ülke vatandaşlarına veriliyor. Kendi topraklarımıza hükmedemeyeceğimiz noktaya geleceğiz” dedi.

“ARAZİLERİN MÜLKİYETİ VERİLİYOR”…

Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, her geçen gün ülkedeki toprak arazilerinin ‘betonarme’ yapılara dönüştürüldüğünü söyledi. Toprakların Türkiye ve KKTC vatandaşlarının dışında 3. ülke vatandaşlarına uçuk fiyatlara satıldığını savunan Nizam, “Ülke ekonomisine katkı sağlanıldığı sanılarak 3 bin-10 bin sterline arazilerin mülkiyeti veriliyor” dedi. Nizam, “Üreticiler ektiği bölgelerde her yıl 10-15 dönüm kayba uğruyor, o bölgelerde bir anda binalar dikiliyor. Tarım Sigorta Fonu ve hükümetin birlikte çalışarak tarım arazilerini güncellemesi gerekiyor ki ülkenin kaybı görülüp buna müdahale edilebilsin” diye konuştu.

   Tarım arazilerinin uygun şekilde kullanılması ve en uygun şekilde işlenmesi için doğru yöntemler tercih edilmesinin önemine vurgu yapılıyor.

   Toprağın öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda ‘tohumları toprakla buluşturma fırsatının’ gelecek yeni nesillere de aktarılması gerekiyor.

   Hatta bu yaklaşım, Uluslararası Toprak Bilimleri Birliği tarafından, 2002 yılında, toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı üzerindeki önemine dikkat çekmek amacıyla 5 Aralık Dünya Toprak Günü; 2013 yılında ise Birleşmiş Milletler (BM) 68. Genel Kurulu'nda, Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) de talebiyle, 5 Aralık Dünya Toprak Günü olarak resmen kabul edildi.

   KIBRIS’a konuşan, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Mehmet Nizam, ülke genelindeki toprak arazilerinin 3’te 1’inin yabancı ülke vatandaşlarına satıldığının altını çizerek, satılan arazilerin bazılarının Euro, Amerikan Doları ve İngiliz Sterlini gibi döviz üzerinden üreticilere kiralandığını ifade etti.

   Nizam, satışlara ve betonarme yapılaşmaya bir an önce “Dur” denilmezse, 5-10 yıl içerisinde ekilecek toprak bulamayacaklarını kaydetti.

   Nizam, “Toprakların söz hakkı 3. dünya vatandaşlarına veriliyor. Kendi topraklarımıza hükmedemeyeceğimiz noktaya geleceğiz” dedi.

   Tarım arazilerinin güncellenmesi gerektiğini de belirten Nizam, ülkenin kaybını görüp müdahale edilebilmesi için Tarım Sigorta Fonu ve hükümetin birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

“Toprak arazileri ‘betonarme’ yapılara dönüşüyor”

   Mehmet Nizam, tohumları toprakla buluşturma fırsatının sonraki nesillere de aktarılabilmesi için öncelikli olarak topraklara sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

   Ülkedeki toprak arazilerinin her geçen gün ‘betonarme’ yapılara dönüştürüldüğünü ifade eden Nizam, bu durumun da ülkenin geleceği için hoş bir durum olmadığının altını çizdi.

   Nizam, toprakların betonarme ve toprak arazisi olarak İsrailli, Rus, Arap ve İngiliz gibi 3. ülke vatandaşlarına uçuk fiyatlara satıldığını savunarak, “Ülke ekonomisine katkı sağlanıldığı sanılarak 3 bin-10 bin sterline arazilerin mülkiyeti veriliyor” şeklinde konuştu.

   Nizam, eskiden tarım arazileri yerli vatandaşlarda bulunurken; gelinen noktada ise üreticilerin toprakların büyük bir kısmını şirketlerden ya da yabancı ülke vatandaşlarından icar etmeye yani kiralamaya başladığını belirtti.

   Ülke genelindeki toprak arazilerinin 3’te 1’inin yabancı ülke vatandaşlarına satıldığının altını çizen Nizam, satılan arazilerin bazıları döviz üzerinden üreticilere kiralanırken; bazı mülk sahiplerinin ise arazilerine hiç kimseyi geçirmek dahi istemediğini söyledi.

“Üreticiler her yıl ektiği bölgelerde 10-15 dönüm kayba uğruyor”

   Bu satışlara ve betonarme yapılaşmaya bir an önce “Dur” denilmezse 5-10 yıl içerisinde ekilecek toprak bulamayacaklarını kaydeden Mehmet Nizam, “Toprakların söz hakkı 3. ülke vatandaşlarına veriliyor. Kendi topraklarımıza hükmedemeyeceğimiz noktaya geleceğiz” dedi.

   Nizam, şöyle devam etti:

   “Üreticiler ektiği bölgelerde her yıl 10-15 dönüm kayba uğruyor, o bölgelerde bir anda binalar dikiliyor.

   Tarım arazileri güncellenmeli. Bunların kaç dönüm ekili olduğu, Tarım Sigorta Fonu’nda zaten kayıtlı çünkü üreticiler oraya beyan veriyor.

   Tarım Sigorta Fonu ve hükümetin birlikte çalışarak tarım arazilerini güncellemesi gerekiyor ki ülkenin kaybı görülüp buna müdahale edilebilsin.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104