banner6

Toprakta ilkesel kriterler masada

banner37

Liderlerin Mont Pelerin’deki müzakerelerinde kurucu devletin idari sınırlarıyla ilgili toprak düzenlemelerinin esasını oluşturacak ilkesel kriterler üzerinde mutabakat sağlanması için çalışılırken, mülkiyette kısmi ilerleme olduğu bildirildi

Toprakta ilkesel kriterler masada
banner151

Emine DAVUT YİTMEN / İsviçre

İsviçre'de Mont Pelerin'de bugün toprak konusunda kriterler üzerinde uzlaşı aranmasına başlanacak. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, kurucu devletin idari sınırlarıyla ilgili toprak düzenlemelerinin esasını oluşturacak ilkesel kriterler üzerinde mutabakat arayışı, yarın da devam edecek.

Harita ve yerleşim adı olmaksızın sadece kriterlerin müzakere edileceği 2 günlük sürede, kriterler üzerinde uzlaşı sağlanması durumunda, eş zamanlı iki aşamalı son safhaya cuma günkü toplantılarda geçilmesi hedefleniyor.

Diplomatik kaynaklara göre, garantilerle ilgili garantör ülkeler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile iki tarafın katılımıyla son aşamada yapılması hedeflenen 5'li konferans tarihinin belirlenmesi ile eş zamanlı olarak, toprak başlığı uzlaşılan ilkesel kriterler esas alınarak harita üzerinde ilk kez masaya gelecek.

Kaynaklar, beşli konferans tarihinin kesinleşmemesi durumunda, Kıbrıs'ta varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakatın bozulma ve sürecin ilerlememesi ihtimalinden de söz etti.

Mülkiyette kısmi ilerleme kaydedildi

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, bu başlıkta Kıbrıs'taki müzakerelerde sağlanan uzlaşılarda kısmi ilerlemeler kaydedildi. Mülkiyet başlığı tam olarak kapanmasa da elde edilen yakınlaşmaların, biraz daha ileri götürüldüğü aktarıldı. Yönetim ve Güç Paylaşımı altındaki açıkta kalan noktaların görüşüldüğü de öğrenildi

Ancak, ek ilerleme elde edilmesine rağmen henüz başlığın kapanmadığı, halen bazı ayrılıkların devam ettiği de öğrenildi.

İlkesel kriterlerde uzlaşı sağlandığı takdirde de cuma günü, Güvenlik ve Garanti başlığının garantör ülkeler İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın de katılımıyla ele alınacağı beşli toplantının tarihinin belirlenmesiyle eş zamanlı olarak haritalar masaya getirilecek.

Kaynaklar, garantilerin ele alınacağı beşli toplantının tarihinin belirlenmemesi durumunda, Birleşmiş Milletler tarafından liderlere iletilen İsviçre süreciyle ilgili üç aşamalı mutabakatın bozulacağını kaydetti.

Dört başlıktan 8 konu üzerinde görüşülecek

Rum kaynaklar ise müzakerelerin ilk günü olan pazartesi günü Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB ve Ekonomi başlıklarına odaklanıldığını ve iki tarafın dört başlıktan 8 konu üzerinde görüşmeyi kararlaştırdıkları bildirdi.

Rum kaynaklar, bu 8 noktadan 4'ünün mülkiyet başlığı ile ilgili olduğunu aktardı. Rum kaynaklar, ekonomi başlığında kurucu devletlerin federal hükümetin para politikasıyla ilgili sorumlulukları konusunun ele alındığını kaydetti.

AB başlığında ise anlaşmanın ekonomik yönünün tartışıldığı belirtilirken, bir diğer görüşülen konunun da federal düzeyde karar alma mekanizmasına katılım olduğu aktarıldı.

Otelde ABD seçimlerini izlemek isteyenler için özel oda hazırlandı

ABD seçimlerini izlemesi için liderler ve heyetlerine özel bir oda da hazırlandığı bildirildi. Heyetlerin akşam yemeğinin ardından ABD'deki seçimleri izlemeleri bekleniyor.

Liderler günde en az iki kez görüşüyor

Liderler dün sabah saatlerinde öğleye kadar bir kez, akşamüstü de bir kez olmak üzere toplamda iki defa görüştü. Mont Pelerin'deki görüşmelerde liderlerin birbirleriyle günde en az iki kez görüşmesi beklenirken, heyetler ve müzakerecilerin görüşmelerine de ihtiyaç bulundukça katılması öngörülüyor.

Kıbrıs sorunu uluslararası medyanın gündeminde

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında geçtiğimiz gün başlayan Kıbrıs görüşmeleri, ulusal ve uluslararası medya gündeminde geniş yer alıyor.

Görüşmelerin birinci gününe Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da katılması ve Liderler ve müzakere heyetleriyle birlikte 5 saat geçirmesi, Kıbrıs sorununun çözümüne verilen önemin göstergesi şeklinde yorumlanıyor.

Uluslararası toplumun ilgisini Kıbrıs sorununun çözümüne odaklamak ve Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerde daha samimi ve dıştan daha az etkilenebilecek bir ortam sağlamak amacıyla İsviçre’ye taşınması ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un sadece müzakerelerin ilk gününe katılmak için İsviçre’ye gelmesi, diplomatik çevrelerde önemli bir mesaj kabul ediliyor.

Mont Pelerin’deki görüşmeler ve Ban Ki-Moon’un konuşmasında dile getirdiği Kıbrıs sorununun erişilebilecek mesafede olduğu ifadeleri, ulusal ve uluslararası pek çok basın kuruluşunun yayınlarında yer aldı.

Liderlerle 5 saat

Diplomatik kaynaklar, Ban Ki-Moon’un liderler ve müzakere heyetleriyle görüşmelerin yer aldığı Le Mirador Otel'de yaklaşık 5 saat geçirdiğini ve açılışın ardından yaptığı konuşmada, 2016’da çözüme ulaşmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizdiğini, müzakerelerde taraflar arasında üzerinde anlaşmaya varılmayan konulara da herhangi taraf almadan değindiğini belirtti.

Çözümün önemi

Ban’ın geçtiğimiz gün görüşmelerde, Kıbrıs’ta bir çözümün dünyada yaşanmakta olan diğer sorunlara kıyasen çözülmesi daha muhtemel bir sorun olduğu ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdiği kaydedildi.

Bu görüşmede Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderler de, Kıbrıs sorununun çözümünün gelinen aşamada neden daha çok önem kazandığını anlattı ve süreci cesaretle sahiplendiklerini yeniden dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 09:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110