banner6

Toprakta yoğun görüşme

banner37

Liderler dün, Mont Pelerin’de toprak düzenlemesiyle ilgili kriterler üzerinde anlaşma arayışı için yeniden bir araya geldi

Toprakta yoğun görüşme
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, tarafların toprak kriterleriyle ilgili pozisyonlarının yer aldığı kâğıtlar üzerinden yoğun görüşmelerde bulunduğu öğrenildi. Liderler toprak kriterleri üzerinde henüz uzlaşıya varmadı. Bugün günün ilk toplantısına İsviçre’de planlanan son aşamaya geçmek için kriterler üzerindeki mutabakat arayışı ile başlanacak. İlk toplantıda elde edilecek sonuçlara göre çalışmalar devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis arasında yerel saatle 18.00 sıralarında başlayan günün son görüşmesi, 20.15 sıralarında tamamlandı.

Görüşmede krizin söz konusu olmadığı, Cumhurbaşkanı Akıncı ve heyetinin tamamının yoğun mesai içerisinde olduğu ve sürecin, taraflar arasında varılan mutabakat çerçevesinde devam ettiği öğrenildi.

Rum tarafı, toprak kriterleriyle ilgili iki tarafın pozisyonlarının yer aldığı bir metin üzerinde görüş alışverişinin başladığını açıklamıştı.

İsviçre'de Mont Pelerin'de 7 Kasım tarihinden bu yana devam eden zirvenin bugün tamamlanması bekleniyor. Liderlerin açıklama yapma ihtimali bulunuyor.

Kriterler üzerinde uzlaşı sağlandığı takdirde bugün, liderlerin güvenlik ve garantiler başlığının, garantör ülkeler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla ele alınacağı toplantının tarihinin belirlenmesi ile eş zamanlı olarak, kriterlerin harita üzerinde çalışılmasına geçmesi planlanıyor.

Toprak kriterleri tartışıldı

Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Lider Anastasiadis ilk olarak kendi ekipleriyle ayrı ayrı toplandı. Bu görüşme İsviçre saatiyle 11.00'e kadar sürdü. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, liderler ve müzakerecileri arasındaki görüşmenin 11.00'de başladığı ve yaklaşık iki buçuk saat sürdüğü bildirildi. Görüşmelerde öğle arasının verilmesinin ardından ekipler, kendi içlerinde çalışmalarını sürdürdü ve liderler de saat 17.00'de yeniden bir araya geldi.

Rum kaynaklar ise bu görüşmede mevcut durumun değerlendirilmesinin yapıldığı bilgisini paylaştı.

Pazarlıklar olabilir

Toprak kriterlerinde, mümkün olduğunca az sayıda kişinin yer değiştirmesi, kurucu devletlerin toprak oranı, kıyı şeritleri, tarih yerlerin durumu gibi noktalar yer alıyor.

Rum tarafı 100 bin Kıbrıslı Rum 'un Rum Yönetimi altında dönmesini istiyor. Tarafların bu rakam üzerinden pazarlık yürütülmesi bekleniyor.

İkinci bir önemli noktada da kurucu devletlerin oranı şeklinde ortaya çıkıyor. Türk tarafının geçmişte bilinen pozisyonu yüzde 29 + iken, Rumlar bu rakamın yüzde 25 + olmasını istiyor. Bu konuda da pazarlıkların yer alması olasılıklar dahilinde bulunuyor.

Rum tarafı Güzelyurt ve Karpaz konusunda kırmızı çizgisini daha önceden açıklamış olmasına rağmen, bu çizginin ne kadar katı olacağı da pazarlıklarla şekillenecek. Türk tarafı kanton veya özerk bölge gibi tartışmaya şu anda girip, elini zayıflatmak istemiyor.

Otele gazeteciler alınmıyor

Sadece müzakereler için İsviçre’ye giden BM, KKTC ve Rum heyetlerinin konakladığı Le Mirador Otel'de geniş güvenlik önlemleri alındı. Gazetecilerin otele girmesine izin verilmiyor. Bir grup gazeteci arkadaşla dün görüntü almak için otelin girişine gittiğimizde, bize başka bir yerden görüntü alabileceğimiz tavsiyesinde bulunuldu. Otelin yakınlarda görüntü almaya çalışırken, internetin sık sık kesildiğini de gözlemledik.

Montrö'de yemek yedikler

Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Lider Anastasiadis, dün akşamki toplantının tamamlanmasının ardından BM tarafından Montrö şehrinde organize edilen bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Akıncı gazetecilerin “Nasıl gidiyor sorusuna bir gün daha sabır” yanıtını verdi.

İsviçre'deki müzakerelerde, Toprak kriterleri yanında, diğer dört başlıkta açıkta kalan konular biriyle bağlantılı olarak tartışılıyor.

Uzlaşı olursa…

Kriterler üzerinde uzlaşı sağlandığı takdirde, İsviçre’de öngörülen görüşme sürecinin son günü olan bugün, Liderlerin, Güvenlik ve Garantiler başlığında, garantör ülkeler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla ele alınacağı toplantının tarihinin belirlenmesi ile eş zamanlı olarak, kriterlerin harita üzerinde çalışılmasına geçilmesi planlanıyor. Kriterlerde uzlaşılırsa eş zamanda konferans tarihi ve harita konuşulacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, geçtiğimiz akşam basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB ile İlişkiler başlıklarında yapılan görüşmelerde, üzerinde henüz anlaşma yapılamayan konularda “Hatırı sayılır ilerleme” kaydedildiğini, “Toprak” başlığı altında başlayan görüşmelerin de iyi bir atmosferde seyrettiğini, ancak açıklamalarda hassas davranılması gerektiğini vurgulamıştı.

İsviçre'deki Kıbrıs müzakerelerin bugün sona ermesinin ardından, Cumhurbaşkanı Akıncı ile heyeti yarın yurda dönecek. Rum Lider Anastasiadis ve heyetinin de aynı gün sabah saatlerinde İsviçre'den ayrılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 08:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104