banner6

Toprakta yüzde 29.2 sunduk

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Mont Pelerin'de başarısızlıkla sonuçlanan müzakereler sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Toprakta yüzde 29.2 sunduk
banner151 banner143

Burcu açıklamasında 60 yıllık ömrünün 42 senesini barış mücadelesine harcamış biri olarak üzgün olduğunu ifade ederek, gelinen süreci tüm toplumla birlikte değerlendireceklerini belirtti.

Burcu, 7 Kasım'da başlayan görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafının elinden gelen tüm eforu gösterdiğini de ifade ederek, muhatabın Mont Pelerin'e yeterli hazırlıkla gelmediğini bildirdi.

Burcu, "bir haftalık sürenin o şekilde kullanılmadığına tanık olduk. Dün başlayan ikinci etap görüşmelerde bunun ilk işaretlerini aldık. Bu bir haftalık zaman içinde Yunanistan'ın garantiler iptal edilmezse, TC askerlerinin adadan çıkacağı takvim belirlenmezse, çoklu zirveye katılmayacağım açıklamalarını okudunuz" diyerek, bunun sonucu toplantıya gitmeden elde etme taktiği olarak önlerine atıldığını belirtti.

"Hangi vicdana sığar?"

Burcu sözlerine şöyle devam etti:

"Önümüzü görebilmemiz için, birbirimize yardım edebilmemiz için bu tereddüdün ortadan kalkması gerekiyor dedik. BM de bunu makul karşıladı ve dün bütün gün ve bugün, 10'larca saat mesai yapıldı. Bu amaçla ilgili yol görünebilsin diye.

En sonunda Yunanistan'ın hiçbir ön şart koşmadan zirveye katılacağı yönünde bilgiler aktarıldı. Bu bilgiler aktarılıncaya kadar harcanan zaman, efor bir kayıp oldu. Bu sağlandıktan sonra, çeşitli düzeylerde çalışmalarımıza devam ettik.

İlk Mont Pelerin zirvesinde Akıncı'nın ortaya koyduğu açılım hem BM tarafından, hem de tüm taraflar ve Rum kamuoyu tarafından takdirle karşılandı.

Toprak oranı konusunda çok makul, yardımcı olacak bir oranı büyük bir politik cesaretle ortaya koydu. Bunun ortaya konamayacağı beklentisinde olan muhataplarımız, buna karşılık veremedikleri için bu alarmı verdiler. Buna karşılık, muhataplarımızın Rum göçmen sayısı konusunda son derece maksimalist taleplerle geldiler ve milim kımıldamadan orada kaldılar.

90 binli rakamlarda talep koşmak, Annan Planı'ndan 12 sene sonra bunu yapmak hangi vicdana sığar?"

Annan Planı'nda hayatta kalan insan sayısı ve bugün hayatta olanlar arasında büyük bir fark olduğunu da sözlerine ekleyen Burcu, "aynı tip orantılamayla bunu daha makul bir seviyeye çekip, bizi nasıl daha ileriye taşır diye kullanacağımıza, yüksekten bir parametre açıp, bunu tartışmayacağını söyleyen bir Kıbrıs Rum tarafına karşı, her türlü esnekliğe göstererek aşmaya çalıştık. Ama, kımıldama olmayacaksa, bunu nasıl üreteceğiz?" dedi.

"Barış denilen şey tek taraflı değil"

Burcu, Çözüm denilen, barış denilen şeyin tek taraflı olmadığına da işaret ederek, barış süreci içinde yapılan çabada da karşılıklılığın esas olduğunu söyledi. Burcu, maksimalist bir tutum gördüklerini de belirterek, "bu şekilde 50 yıldır çözülememiş bir Kıbrıs sorunu ileriye taşınamaz" dedi.

"Yüksek marjinli kriterlerde ısrar ettiler"

Burcu şunları kaydetti:

"Toprak kriterlerinde de toprağın tümü ceplerindeymiş gibi bir havayla geldiler. Üç kriter üzerinde uzlaşacaktık ve bu uzlaşılara uygun olarak taraflar haritalarını BM'ye verecekti. BM de kendi teknik ekiple varılan uzlaşıya uygun harita verildi mi kontrol edecekti ve eş zamanlı 5'li konferansın tarihi açıklanacaktı.

Biz Mont Pelerin'e toprağı bitirmeye gelmedik. Yüksek marjinli kriterlerde ısrar ettiler! Bu adil değil, doğru da değil! Eğer eşitlikçi bir federal Kıbrıs kurulacaksa, piramitin en üstünden en altına kadar hissedilmelidir. Dönüşümlü başkanlığı bile 5'li için elinde koz olarak tutuyorlar.

Gelinen bu aşamada Kıbrıs Türk tarafı olarak, sağlıklı bir değerlendirme süreci yaşamamız gerekir.

Hayatımın en büyük hayal kırıklıklarından birini yaşadım! Eğer Akıncı'nın, Nami'nin ve ekibin bir bütün olarak çözüme yönelik koyduğu performansın yarısını koymuş olsalardı, bu akşam başka şeyler konuşuyor olabilirdik."

Toprakta yüzde 29.2 sunduk

Barış Burcu, 1'inci Mont Pelerin Zirvesi'nde toprakta tekliflerinin yüzde 29.2 olduğunu da ifade etti. Öte yandan bugünkü görüşmenin tıkanma sebebinin ise çözüm sonrası kuzeydeki topraklara gelecek olan Kıbrıslı Rumların 78 bin ve 92 bin arasında olduğunu söyleyerek, "Biz son ana kadar tekliflerimizi iyileştirerek sunduk ama milim kımıldamadılar. Hayatın dayattığı zorluklara rağmen, tüm limitlerimizi zorlayarak, onlar da makul davranır niyetiyle, Akıncı böyle bir adımı attı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 03:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104