banner6

Töre: “Aynı milletin insanları olarak bu toprakları vatan yaptık”

banner37

Töre: “Aynı milletin insanları olarak bu toprakları vatan yaptık”
banner90
banner99

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Karadeniz Kültür Derneği tarafından Girne Açık Pazar’da düzenlenen Hamsi Festivaline katıldı.
Töre,  burada yaptığı konuşmaya “Çırpınırdı Karadeniz” türküsünün sözleri ile başlayarak Lise dönemlerinde henüz Barış Harekatı olmadan bu türküyle birlikte milli şuurlarının geliştiğini anımsattı.
“KKTC’den Trabzon’a, Kafkasya’dan da Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetlerine selam olsun” diyen Başkan Töre, Anadolunu’nun bir çok coğrafyasından insanlarla Kıbrıs’ta buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
“Kimimiz 1571’de, kimimiz 1974’de geldik” diyen Töre, “Hepimiz birlikte Türk milletiyiz” ifadesini kullandı.
Aynı milletin insanları olarak bu toprakları vatan yaptıklarını kaydeden Başkan Töre, vatan yapılan bu topraklar üzerinde bir cumhuriyet kurulduğunu söyledi.
Kurulan vatanı ne İngilizlerin ne Yunanlıların değil, aziz şehitlerin hediye ettiğini ifade eden Töre, vatanın şehitlerin aziz hatırası ve onların emaneti olduğunu vurguladı.
Kendilerine düşen görevin sonraki nesillere bu devleti ve cumhuriyeti sapasağlam devretmek olduğunu kaydeden Töre: “Bu Türküm diyen herkesin görevidir” dedi.
Töre, her türlü dış oyunlara karşın Cumhuriyetin daha da pekişeceğini ve ay yıldızlı bayrakların dalgalanmaya devam edeceğini söyleyerek konuşmasını “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2023, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104