banner6

Töre: Bu saldırı ne ilk ne de son olacak

banner37

Meclis Bakan Yardımcısı Zorlu Töre KIBRIS TV’nin konuğu oldu. Töre, Limasol’da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii’ne yapılan saldırı hakkında açıklamalarda bulundu.

Töre: Bu saldırı ne ilk ne de son olacak
banner150

banner150

banner99

Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre oldu. Köprülü Camii’ye düzenlenen saldırı hakkında açıklamalarda bulunan Töre, daha öncede buna benzer saldırıların olduğunu hatırlatarak bu ne ilk ne de son olacak dedi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile birleşmenin bir hayal olduğunu kaydeden Töre,  kardeş olacağız diyenler kendini kandırıyor ama bu halkı kandıramazsınız çünkü bu halk Rumun ne olduğunu yaşayarak öğrenmiştir’ dedi.

Limasol’daki camii saldırısı hakkında yorumlarda bulunan Töre, şunları kaydetti,  “Rumların bu fanatik davranışları hiçbir zaman bitmeyecek. Bunların bu davranışı tamamen ırkçı düşünce şekline dayalıdır.  Rumların bu ne ilk saldırısıdır ne de son olacaktır. Kim Rumlarla birleşeceğiz, kardeş olacağız diyorsa bende diyorum ki çok hayal ediyor kendini de çok kandırıyor ama bu halkı kimse kandıramaz. Çünkü bu halk yaşamıştır bunları. Biz Rum’un ne olduğunu yaşayarak öğrendik.”

RUM ZİHNİYETİNİ GÖRMÜYORSUNUZ

Bu saldırıyı yapan Rum gençlerinin de cezalandırılmayacağına inanç belirten Töre, “Neticede Rum gençlerini Rum tarafı yakalasın cezalandırsın. Sen Rum zihniyetini görmüyorsun da orda iki gencin yaptığını görüyorsun. Göstermelik bir şey yapabilirler önden alırlar arka kapıdan da çıkarırlar. Çok üzülüyorum bizim Cumhuriyeti’mizin başına gelen Cumhurbaşkanı veya bazı makamlar kendi devletine sahip çıkmıyorsa Birleşik Kıbrıs’ın peşinde hayatını veriyor. Ölüyor diriliyor ille de federasyon, birleşik Kıbrıs çözüm olsun biz bu devleti kurmamız gerekirdi… Ee makamında oturuyorsun. Makamında niye oturuyorsun?”

GÜNEY İŞÇİLERİ EMEKLERİ İÇİN UĞRAŞIYOR

Güney Kıbrıs’ta çalışan işçilerin Güney’e geçip çalışma isteğini eyleme dökmesini de değerlendiren Töre, ‘işçiler ekmek parası, emekleri için uğraşıyorlar’ dedi.  Töre, “Güney’de çalışan vatandaşlara oraya gitmeyin Rumlar ırkçı saldırılar yapıyor diyemeyiz.  Çünkü herkesin ekmek parasıdır çalışıp emeğinin karşılığı için uğraşıyor. Ekonomik sıkıntılara bağlıyorum ama Rum tarafında Koronavirüs sıkıntıları devam ediyor. Cumhurbaşkanı, iki toplumlu sağlık komitesi ve Rum devlet başkanının tedbirleri ele almasını şahsen istiyorum.  9 kapının 11-12ye çıkmasını istiyorum. Bizim devletimiz egemenliğimiz sınırlarıyla zaten bellidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104