banner6

Töre: Hiçbir halka nasip olmayan bağımsızlık ruhu bizde

banner37

KTV’ye konuk olan Cumhuriyet Meclis Başkanı Töre, TC’nin ve KKTC’nin siyasette, dış politikada ray değiştirmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Töre: Hiçbir halka nasip olmayan bağımsızlık ruhu bizde
banner150

banner150

banner99

Özel Haber

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre KIBRIS TV'de Nihan Yücel'in hazırlayıp sunduğu 'KÜRSÜ' programında soruları yanıtladı. İslam İş Birliği Teşkilatı'na katıldığını ve orada edindiği gözlemleri paylaşan Töre, İslamiyetin Arapçılık olarak algılanmaması gerektiğine vurgu yaptı. Son günlerde Kuran-ı Kerim yakma eylemlerine de değinen Töre, Avrupa devletlerinin 'İslamafobi' anlayışına dikkat çekti.

  “İslamiyet’i Arapçılığa çeviriyorlar”

   Katılmış olduğu İslam İş Birliği Teşkilatındaki yaşananları anlatan Töre bazı Arap ülkelerinin davranışından kaynaklı üzüntü duyduğunu dile getirerek, “İslamiyet’i Arapçılığa çeviriyorlardı ve gözleri sadece Filistin davasına çevirdiler. Bu bizi üzdü” dedi.

   “KKTC bağımsız, egemen bir devlet”

   Töre, İsrail’in Filistin’e yapmış olduğu davranışın ve Filistin’in bağımsız bir ülke olmak adına yapmış olduğu çabaların aynısını KKTC’nin Rumlara ve Yunanlara karşı yaptığını dile getirerek, KKTC’nin bu mücadelede başarılı olduğunu ve KKTC’nin bağımsız, egemen bir devlet olduğunu vurguladı.

   “Avrupa ülkelerinde genellikle tarihin derinliklerinden gelen bir İslamofobi anlayışı var”

   Konuşmaları içerisinde Avrupa’da yakılan kur ’anı kerim konusuna da değinen Töre “Avrupa ülkelerinde genellikle tarihin derinliklerinden gelen bir İslamofobi anlayışı var” diyerek, bazı Avrupa ülkelerinin halen daha haçlı ruhu düşüncesinde olduğunu söyledi. Zorlu Töre, bu düşüncenin Avrupa’nın bütün ülkeleri için geçerli olmadığını ifade ederek bazı ülkeler için geçerli olduğunun vurgusunu yaptı. Töre, Bazı Avrupa ülkelerinin büyük bir sömürgecilik anlayışına sahip olduğunu belirtti.

   “Son sözü söyleyecek olan Cumhuriyet Meclisidir”

   Töre, Kudret Özersay’dan boşalan Milletvekilliği koltuğu için haziran ayının son pazar gününde anayasaya göre seçim yapılması gerektiğini dile getirerek yine de son sözü söyleyecek olanın Cumhuriyet Meclisi olduğunu ifade etti.

   “Felaketler olsa bile ray değişikliğinin yaşanmayacak…”

   KTV Moderatörünün; GKRY’de gerçekleşmesi düşünülen seçimlerin sonucunda nasıl bir politikanın bizi beklediğini sormasının ardından, “TC’nin ve KKTC’nin siyasette, dış politikada ray değiştirmesi söz konusu değil” diyen Töre, rayın zaten yeni değiştiğini belirterek iki eşit, iki egemen devlet statüsünün gündemde olduğunu ve bir anlaşma aranacaksa zeminin bu doğrultuda olması gerektiğini söyledi. Töre, felaketler olsa bile ray değişikliğinin yaşanmayacağını vurguladı.

   “Hiçbir halka nasip olmayan bağımsızlık ruhu bizde”

   Töre, milli davanın gereğinin KKTC’ye sahip çıkmak olduğunu belirterek, hiçbir halka nasip olmayan bağımsızlık ruhunun bizde olduğunu vurguladı ve bunun sonucunda bağımsız devletimizi kurduğumuzu dile getirdi.

   “Böyle bir anlaşmanın geçekleşmesinin çok zayıf”

   Töre, federasyon istemi olan insanlara değinerek; Rum tarafının federasyona imza atması için, TC’nin garantörlüğünü kalkmasını isteyeceğini ve Annan planında var olan çoğu yeri almak isteyeceğini söyleyerek böyle bir anlaşmanın geçekleşmesinin çok zayıf olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104