Töre: Niye hala federasyondan bahsediyorsunuz?

banner37

UBP milletvekili Zorlu Töre, “Kıbrıs’ta Barış ve Özgürlük” konusunda konuştu.

Töre: Niye hala federasyondan bahsediyorsunuz?
banner90
banner99

Kıbrıs’a barış ve özgürlüğün 20 Temmuz 1974’te, mücahit ve Mehmetçiğin canı ve kanı ile geldiğini belirten Töre, Kıbrıs Türk halkının barış ve özgürlük içinde devlet düzeninde yaşadığını, devleti yaşatmanın halkın ve devletin görevi olduğunu söyledi.

Töre, “34 yaşında bir cumhuriyeti yok ederek federasyon oluşturmak doğru değildir. O yüzden federasyona ilişkin kararlar Meclis’ten kaldırılmalıdır” dedi.

banner134
Bazı milletvekillerinin ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “federasyona bağlıyız” dediğini söyleyen Töre, “Niye hala federasyondan bahsediyorsunuz? Yeniden denemeye ne gerek var. Halk huzursuz. Rumlar Bizi Anadolu’dan gelen misafir olarak görüyor. Bizi istemediklerini daha nasıl anlatsınlar?” ifadesine yer verdi.

Töre, “Müzakere süreci bırakıldığı yerden devam edecekse bu felakettir. Büyük tavizler var. Görüşmelere bu koşulda devam edilemeyeceğini Anavatan yetkilileri de Cumhurbaşkanı Akıncı da söyledi.  Sayın Akıncı şimdi başka tellerden çalıyor ama yağma yok. Biz olanları takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Töre, federasyonun çözüm modeli olmaktan çıkarılmasını öngören ve 19 milletvekilinin imzalayarak Meclise sunduğukarar önerisinin tarihe ışık tutacağını söyledi.

Töre, bu önerinin Meclis’te ne zaman görüşüleceğini bilmediğini de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75