banner6

Töre, TMT Mücahitler Derneği Lefkoşa Şubesi heyetini kabul etti

banner37

Töre, TMT Mücahitler Derneği Lefkoşa Şubesi heyetini kabul etti
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “Türk Mukavemet Teşkilatının, Kıbrıs Türk halkının kurtuluş mücadelesinin  Kuva-yi milliyesi olduğunu” söyledi. 

Meclisten verilen bilgiye göre, Başkan Zorlu Töre, Tuncer Karakurt Başkanlığındaki TMT Mücahitler Derneği Lefkoşa Şubesi heyetini kabul etti. Kabulde Meclis Genel Sekreteri Seral Fırat, Özel Kalem Müdürü Mustafa Çaluda ve İdari Mali, Teknik ve Parlamenter Hizmetler Müdürü  Hasan Büyükoğlu da hazır bulundu. 

Meclis Şeref Salonunda yer alan kabulde ilk sözü alan Şube Başkanı Tuncer Karakurt, görevi yeni devraldıklarını belirterek, TMT’nin 1958’de başlayan direniş ve mücadelesini gençlere anlatmak için var güçleri ile çalıştıklarını söyledi. 

Meclis Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında, “TMT ve sonrasında mücahit teşkilatının devam etmesi, ulusal mücadeleye kan ve can vermelerinin Kıbrıs Türkünü Mutlu Barış Harekâtı ve sonraki sürece kadar taşıdığını” söyledi. 

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki ortaklık haklarının elde edilmesinde de TMT’nin katkıları olduğuna” işaret eden Töre, TMT yemininin hiç unutulmaması ve bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini kaydetti. 

Töre, “Devletimize, milletimize, bayrağımıza, anavatanımıza sahip çıkarsak elbette şehitlerimizin ruhları ancak o zaman şad olur. Ama bunları unutursak o zaman şehitlerimiz ve gazilerimiz incinmiş olurlar. Onun için devleti yaşatmak lazımdır. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü hiçbir zaman unutmamamız gerekmektedir. TMT’den başlatıp verdiğimiz mücadelede ulaştığımız zirve, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir” ifadelerinde bulundu. 

“TMT ruhunun her zaman canlı tutulması ve gençlere aşılanması gerektiğini” ifade eden Töre, “Çünkü TMT’nin içinde bağımsızlık ve Türklük ateşi olduğunu” söyledi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104