banner6

Toros: İhtiyaçlarımıza biz karar vermeliyiz

banner37

CTP Milletvekili Fikri Toros, depreme hazırlık için acil gereksinim olan maddi kaynağın bütçe içerisinden sağlanabileceğini söyledi

Toros: İhtiyaçlarımıza biz karar vermeliyiz
banner90
banner99

CTP Milletvekili Fikri Toros, depreme hazırlık için acil gereksinim olan maddi kaynağın bütçe içerisinden sağlanabileceğini söyledi

Kalemler arası değişiklik ile mümkün

Türkiye’de meydana gelen deprem sonrasında üğlkemizin depreme hazırlıklı olabilmesi için yapılacak acil çalışmalar tartışılmaya devam ediyor.
Bu çerçevede kaynak nereden bulunacak sorusuna yanıt aranmıyor. Meclis’te bu amaçla oluşturulan özel komiteden bir sonuç çıkmadı, ana muhalefet ile hükümet anlaşamadı.
Konuyu Kıbrıs Tv canlı yayınında değerlendiren Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Fikri Toros, bütçe içerisindeki kalemlerde yapılacak değişiklikler ile kaynağa ulaşılabileceği yorumunda bulundu.

“Eğitim kurumları ve hastaneler öncelikli”

Sabah Sabah programında Haluk Yerli’nin sorularını yanıtlayan Fikri Toros, şöyle konuştu:
“Öncelikler belirlenmelidir. Eğitim kurumlarımız ve hastanelerimiz en önde gelir. Bunların ivedilikle yapılması lazım. Bunları yapacak kaynaklar bütçe içerisinde oluşturulabilir. Kalemler arası değişikliklerle bunlar yapılmış olmalıydı. Önce insan sağlığı söz konusudur. Önce insan güvenliğinin sağlanması şarttır. Ve sonrasında da olası bir depremde alt yapıyı güçlendirmek gelmelidir. İşte önceliğimiz bunlardır.”

 

“Hükümet bu kadar mı aciz?”

Namık Kemal Lisesi okulunun depreme dayanıklı olmadığı için eğitimin bir süreliğine çadırlarda devam edecek olmasına yönelik eleştiri yapan Toros, “Hükümet o kadar mı acizdir ki koca Mağusa’da öğrencilerin geçici olarak eğitim alabilecekleri alan yok muydu? Mesela Lefkoşa’da Fuar alanındaki binalar var, muhakkak Mağusa’da da vardır böyle alanlar. Bu çadırda eğitim kabul edilebilir değildir. Bu manzaralar ortadan kaldırılması ve sağlam binalar bulunması şarttır. Çadırlar çok utanç duyulan bir konu maalesef. Öğrencilere ülkelerine dair inancı zayıflatıyorlar. Siyasete olan güvensizliği derinleştiriyorlar” iddiasında bulundu.

“İhtiyaçlarımıza biz karar vermeliyiz”

Durum böyleyken Cumhurbaşkanlığı ve Meclis binasının bulunacağı inşaat alanında çalışmaların devam etmesini eleştiren Toros, “Bu durumda külliye inşaatından bahsetmemek mümkün değildir. Öncelikle benim ülkemde benim cumhurbaşkanlığı ya da Cumhuriyet Meclisi binasının nerede, nasıl yapılacağı ve ne zaman ihtiyaç olduğuna karar verecek olan ben olmalıyım. Kıbrıs Türk halkının iradesiyle olmalıydı. Bir çok ihtiyacımız var. Buna biz karar vermeliyiz” dedi.

“Bizim Cumhurbaşkanlığı sarayına ihtiyacımız yoktur ama cumhurbaşkanlığı dairesine ihtiyacımız vardır” diyen Toros, mevcut sarayın karşısındaki binanın buna uygun olduğunu söyledi. Toros, bu bina ile ilgili daha önce mimari yarışmanın da yapıldığını anımsatarak, böyle bir yol izlenmesinin daha doğru olacağı yorumunda bulundu.

“Mesele külliye değildir, mesele Kıbrıs Türk halkının iradesidir. Esas öfke buradadır” diyen Toros, önceliklerin çok başka olduğunu örnekler vererek ortaya koydu. Toros konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz hala 500 yataklı bir hastane ihtiyacından bahsediyoruz ama bir tuğla konmadı. Güvenli yollara ihtiyacımız var, elektrik yatırımına ihtiyacımız vardır. Bunları belirleyen her ülkenin kendisidir. Biz de bu ihtiyaçları kendi irademizle belirlememiz gerekir. Bunun finansal arayışına girip tamamlanması gerekli değil midir?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104