banner6

Toz bulutları başımıza bela!

banner37

İnsan sağlığına ve tarımsal ürünlere olumsuz etkileri olan toz zerrecikleri, küresel ısınmaya çare bulunamaması halinde, toz bulutlarının yolu üzerinde bulunan ülkemizi daha şiddetli ve sık bir şekilde etkileyecek

Toz bulutları başımıza bela!
banner99

Ahmet İLKTAÇ
   Küresel ısınma sonucu yaşanan iklim değişiklikleri, beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Küresel ısınma nedeniyle son yıllarda ülkemizi daha fazla etkisi altına alan toz zerrecikleri, insan sağlığı kadar tarımsal ürünleri de olumsuz etkiliyor. İnsanlar üzerinde birçok sağlık sorunu yaratan toz zerrecikleri, tarımsal ürünlere hastalık bulaştırma riski oluşturuyor ve meyve ağaçlarında da verim düşüklüğüne yol açıyor.
   Ülkemizi, geçtiğimiz yıllarda da etkisi altına alan toz bulutlarının son zamanlarda küresel ısınma nedeniyle ülkemizi daha şiddetli ve sık etki altına aldığı belirtiliyor.

Uzmanlara göre, küresel ısınmaya çare bulunmaması halinde bu toz bulutları, diğer ülkeleri olduğu gibi, özellikle, toz bulutlarının yolu üzerinde bulunan ülkemizi daha şiddetli ve sık bir şekilde etkileyecek.
   Öte yandan, Meteoroloji Dairesi önceki gün yaptığı açıklamada, Ortadoğu üzerinden taşınan toz zerreciklerinin cumartesi öğleden sonraya kadar Kıbrıs üzerinde hava kirliliği yaratacağı ifade edildi. Daireden yapılan açıklamada, toza karşı hassasiyeti olanların tedbirli olması uyarısında bulunuldu.

Sarp: Şiddeti ve sıklığı arttı
  
Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mediha Orun Sarp, ülkemizi etkisi altına alan toz bulutlarının aslında her dönem olduğunu, ancak küresel ısınma nedeniyle, diğer hava olaylarında olduğu gibi iklim değişikliğine bağlı olarak toz bulutlarının şiddetini ve sıklığını artırdığını söyledi.
   Mediha Orun Sarp, ülkemizi etkisi altına alan toz bulutlarının hem Ortadoğu’dan, hem de Sahra Çölü’nden geldiğini kaydetti.
   Ülkemizin bu toz bulutlarının yolu üzerinde olduğuna dikkat çeken Sarp, geçmişte, KKTC Meteoroloji Dairesi’nin de günümüzde olduğu kadar bu konunun üzerine eğilmediğini dile getirdi.
   Sarp, Meteoroloji Dairesi’nin teknolojik olarak gelişmesiyle, toz bulutlarının önceden belirlenerek, vatandaşın uyarılabildiğini aktardı.
 

Ercilasun: Tarımsal ürünlere hastalık bulaştırabilir
  
Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da, çöl fırtınalarından ülkemize gelen tozların özellikle de zeytin ağaçlarının, ilkbahar döneminde çiçeklenmesinde ve meyve tutmalarında düşüşe neden olduğunu söyledi.
   Mehmet Ercilasun, son dönemde bu tür toz yağmurlarının iklim değişiklikleri nedeniyle artış gösterdiğini kaydetti. Bu toz yağmurlarının meyve ağaçlarında verim düşüklüğüne neden olduğunu anlatan Ercilasun, çöllerden hava yoluyla ülkemize taşınan bu tozların insanlara taşıdığı hastalıkların yanında tarımsal ürünlere de hastalık bulaştırma riski olduğunu bildirdi.
   Ercilasun, toz yağmurlarının ilkbahar döneminde diğer mevsimlere göre zararının oldukça fazla olduğuna işaret etti.
   Sonbaharda ağaçların uyku dönemine geçtiği için ilkbahara göre zararın nispeten daha az olduğunu aktaran Ercilasun, tozların, toprak verimliliğine, günümüze kadar olumsuz etkisinin olduğu çok fazla görünmese de, bunun, bu konuda risk olmadığını göstermediğini anlattı.
   Mehmet Ercilasun, konuyla ilgili önlem almanın da mümkün olmadığına dikkat çekti.
 

Veysioğlu: Küresel ısınmanın önüne geçilmeli
  
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu ise küresel ısınmadan dolayı dünyada çölleşmenin arttığını söyledi.
   Doğuç Veysioğlu, şehirleşmenin arttığını, yeşil alanların azalması nedeniyle bu tür toz yağmurlarının da arttığını, toz yağmurlarının ise insan ve doğayı etkilediğini kaydetti.
   Bu tür sorunların önüne geçilebilmesi için küresel ısınmanın engellenmesi gerektiğine işaret eden Veysioğlu, bunun da ülkemize bağlı bir şey olmadığını dile getirdi.
   Veysioğlu, küresel ısınmanın önüne geçilebilmesi için fosil yakıtların terk edilip, yeşil bitki örtüsünün artırılması gerektiğini söyledi.  Veysioğlu, küresel ısınmanın önüne geçilmediği takdirde iklim değişikliğine bağlı olarak toz bulutlarının ülkemiz üzerine daha fazla geleceğini sözlerine ekledi.
 

Köroğlu: Birçok sağlık sorununa yol açıyor
  
Tabipler Birliği Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu ise bilim insanlarına göre, ülkemizin yakın çevresinde bulunan başta Sahra olmak üzere İran, Suriye ve Arabistan çöllerinden rüzgârlar vasıtasıyla her yıl 20 milyon ton toz taşınımının gerçekleştiğini bildirdi.
   Teksen Köroğlu, çöl tozlarının insanlarda migren, astım gibi bazı rahatsızlıklarını tetiklerken, solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık probleminin ortaya çıkmasına sebep olduğunu kaydetti.
   Günümüze kadar yapılan çalışmaların, çöl tozlarının, özellikle geçiş mevsimlerinde daha fazla etkili olduğunu ortaya koyduğuna değinen Köroğlu, ilkbahar ayları olan mart, nisan, mayıs ayları ile sonbahar ayları olan eylül, ekim ve kasım aylarında çöl tozlarının etkisini artırdığı dönemler olarak kabul edildiğini bildirdi.
   Teksen Köroğlu, çöl kaynaklı tozların atmosferde yoğunlaştığı ortamdaki hava kalitesini önemli ve ciddi oranda düşürmekte olduğunu bunun da insan sağlığına zarar verdiğini belirtti.
   Çöl tozları ile birlikte taşınan bazı partiküller ve zararlı maddelerin insan metabolizmasında ciddi hasarlara yol açabileceğini ifade eden Köroğlu, atmosferdeki toz konsantrasyonunun yüksek olduğu dönemlerde solunum yolları rahatsızlıkları bulunan hastaların yaşamlarının daha da zorlaşmakta olduğunu kaydetti.
   Köroğlu, bu dönemlerde astım, bronşit, migren gibi hastalıkları olan insanların şikâyetlerinin normal seyrinin dışına çıkarak artış göstermekte olduğunu dile getirdi.
   Bunun dışında çöl tozlarıyla birlikte hareket eden bazı mikroorganizmaların insanlarda gribal enfeksiyonlara ve menenjit gibi ateşli hastalıklara sebep olduğunu anlatan Köroğlu, çöl tozlarının bazı salgın hastalıkların dünyada yayılmasını sağladığı da yapılan araştırmaların sonuçları arasında olduğunu aktardı.
   Teksen Köroğlu, şöyle devam etti:

“Solunum vasıtasıyla vücuda giren partiküler maddeler (Pm) solunum yüzeyleriyle temasa geçerek buralarda birikir.

5–10 mikrondan küçük olan partiküller, burun solunumu ile vücuda girmişlerse, bronşlarda, ağız solunumu ile vücuda girmişlerse akciğerlerde birikim gösterirler.

Üst solunum sistemlerinde biriken partiküller, solunum sisteminin kendini temizleme mekanizmasıyla, öksürme ve aksırma gibi reaksiyonlarla vücuttan atılır. Ancak akciğerlere ve bronşlara kadar ulaşan ince toz tanecikleri, buralarda birikerek nefes darlığına, hatta ölümlere bile sebep olabilirler”.
   Köroğlu, “Çöl tozlarının esas tehlikeli olan boyutları 0,1 mikrondan daha küçük olan ve sürekli hareket halindeki çok ince toz tanecikleridir. Bu tozlar buralarda birikerek tahriş ve tıkayıcı etki yapabilmekte, kalp damar hastalıklarını, kardiyovasküler rahatsızlıkları artırmakta, hatta erken ölümlere bile sebep olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Teksen Köroğlu, kentleşmenin yoğun olduğu alanlarda bu tozların fosil yakıtların yakılmasıyla atmosfere karışan zehirli partiküllerle birleşmesi halinde kanserojen etkilerin de oluşturabileceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104