banner6

‘Toz-Duman’ soruşturması bitti

banner37

Narkotiğin ele geçirdiği, 5 milyon TL değerinde olan iki ayrı türde 7 kiloya yakın uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan 7 zanlıdan dördünün suçla bağlantılı olmadığı anlaşıldı, diğerleri cezaevine gitti

‘Toz-Duman’ soruşturması bitti
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün, uzun süredir takibinde olduğu uyuşturucu çetesine karşı düzenlediği “Toz-Duman Operasyonu”yla ilgili soruşturması tamamlandı.


Narkotik ekibi, 7 zanlıdan üçünü mahkemeye çıkarırken, 4’ünün suçla bağlantısının olmadığını tespit etti ve serbest bıraktı. Tutuklanan zanlı U.E.U., zanlı R.I., O.M. ve Y.U. serbest bırakıldı.


Güney Afrika, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı uyuşturucu ticareti yaptıklarına dair bulgulara ulaşılan ve tasarruflarında piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 4 kilo 440 gram Hintkeneviri, 2 kilo 250 gram metamfetamin ile yüklü miktarda para ele geçirilerek tutuklanan Nijeryalı zanlı 1 I.R.O., zanlı 2 L.E.U ve zanlı 3 J.T.O., dün öğleden sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.


Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Cemal Ramiz’i dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Ramiz, üç zanlının ‘Kanunsuz uyuşturucu madde (metamfetamin ve Hintkeneviri) alma, verme, tasarrufu ve ithali’ suçlarına methaldar olduklarını belirtti.


Ramiz, uzun süredir takibinde oldukları zanlılar aleyhinde düzenlenen “Toz-Duman Operasyonu”nda, Güney Afrika, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 4 kilo 70 gram Hintkeneviri, 2 kilo 250 gram metamfetamin ile yüklü miktarda para ele geçirildiğini anımsattı.


Ramiz, 27.10.2021 tarihinde saat 09.00 raddelerinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından, adına gönderilen ve içerisinde uyuşturucu madde olduğundan şüphelenilen kargo paketini Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren kargo şirketinden almaya giden Gazimağusa’da sakin zanlı 1 I.R.O.’nun (E-25) tutuklandığını anımsattı.  


Ramiz, akabinde bahse konu kargo paketi içerisinde I.R.O.’nun huzurunda yapılan kontrolde piyasa değeri 2 buçuk milyon TL olan 2 kilo 250 gram ağırlığında metamfetamin türü uyuşturucu madde bulunarak emare alındığını ve zanlının tutuklandığını yineledi.


Ramiz, mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalarda adına gelen ve içerisinde uyuşturucu madde bulunan kargo paketini internet üzerinden irtibat kurduğu ve şu anda aranmakta olan bir şahsın adına gönderilmesini sağladığını ve yine aynı şahsın yönlendirmesi ile konu uyuşturucu paketini zanlı 2 L.E.U.’ya teslim edeceğinin öğrenildiğini kaydetti.

“Evinde de 4 kiloyu aşkın uyuşturucu bulundu”


Polis memuru Cemal Ramiz, yine aynı gün zanlı 2 L.E.U.’nun Girne’deki ikamet adresinde tespit edilerek alıkonduğunu anlattı.


Ramiz, mahkeme emri ile zanlıların huzurunda yapılan aramada uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 163 bin 410 TL, 150 bin Niara (Nijerya para birimi), bin 345 Euro, 750 sterlin ve bin 163 dolar nakit paranın bulunarak, emare alındığını kaydetti.


Ramiz, zanlı 2’nin Girne’de ikamet ettiği adreste 16.35-17.15 saatleri arasında mahkeme emri ile yapılan aramada; piyasa değeri iki buçuk milyon TL olan toplam 4 kilo 70 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduğuna dikkat çekti.

banner134


Ramiz, zanlı 2’den yapılan soruşturmalarda ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu maddelerin bir kısmını; 27.10.2021 tarihinde internet üzerinden konuştuğu ve aranmakta olan bir şahsın yönlendirmesi ile Girne’de bırakılan bir yerden alıp ikametgahına götürdüğünün belirlendiğini kaydetti.

“Sattıkları belirlendi”


Polis memuru Cemal Ramiz, mesele ile ilgili olarak zanlı 2’den yapılan soruşturmalarda ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu maddelerin bir kısmını internet üzerinden konuştuğu ve aranmakta olan şahsın yönlendirmesi ile 21.09.2021 tarihinde Lefkoşa bölgesinde zanlı 1’den aldığı, 21.09.2021 - 27.10.2021 tarihleri arasında konu maddeler içerisinden 300 gramını Girne bölgesinde tanımadığı 3 farklı şahsa satarak, toplamda 4 bin 500 Euro kazanç elde ettiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı.


Ramiz, 27.10.2021 tarihinde Lefkoşa’da ve Girne’de meydana gelen 2 kilo 250 gram metamfetamine ile 4 kilo 340 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde meselesi ile ilgili olarak aranmakta olan zanlı J.T.O.’nun 04.11.2021 tarihinde saat 16.00 raddelerinde Gönyeli-Lefkoşa’da tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.


Ramiz, aynı gün zanlıdan yapılan soruşturmalarda zanlı 1 R.O.I.’ya teslim ettiği ve içerisinde uyuşturucu madde olan valizi, 20.10.2021 tarihinde Nijerya Havalimanı’nda zanlı 1’in yönlendirmesi ile tanımadığı bir şahıstan alarak KKTC’ye getirdiğine vurgu yaptı.


Ramiz, gönüllü ifade veren zanlıların yasal statüleri olmadığına ve yargılanmaktan kaçma ihtimalleri olduğuna dikkat çekip, tutuklu yargılanmalarını talep etti.  


Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine vurgu yapıp, zanlıların üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104