“Tozlu havada, maske kullanılmalı”

banner37

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Yeşilada, sık sık ülkemizi etkisi altına alan tozlu havanın astım,bronşit, kalp rahatsızlıkları ve KOAH gibi hastalıkları tetiklediğini belirterek, dikkatli olunması uyarısında bulundu

banner87
“Tozlu havada, maske kullanılmalı”
banner90
banner8

“HASTALIKLARI TETİKLİYOR”… Tozlu havanın etkisini artırdığı dönemlerde astım, KOAH, bronşit, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların tetiklediğini belirten Opr. Dr. Mehmet Ali Yeşilada, tozlu havanın cilt ve göz hastalıkları başta olmak üzere daha birçok sağlık problemi yaratabileceğini vurguladı. Yeşilada, tozlu havanın etkisini iyice gösterdiği günlerde yaşlıların, hamilelerin ve çocukların dışarı çıkmaması gerektiğine dikkat çekerek, dış ortama çıkılması gerektiğinde ise maske kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Erol KANLIADA

Ülkemizi sık sık etkisi alan tozlu hava, sadece görüntü kirliliği yaratmakla kalmıyor, toplumun çoğu kesiminde sağlık problemlerine de yol açıyor.


Özellikle, Arap ülkelerinden gelen doğal kaynaklı hava kirliliği olan çöl tozları, çoğu insanın hastalığını tetikliyor.


Uzmanlar ise sağlık problemleri yaşayan veya sağlık problemi yaşamak istemeyenlerin özellikle tozlu havanın etkisini artırdığı dönemlerde, dış ortamda maske kullanmasını öneriyor.


Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Ali Yeşilada, yurdumuzda gerçekleşen toz taşınımının ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında daha yoğun görüldüğünü, çöl tozları olarak bilinen hava kirliliğinin, doğal kaynaklı tozlu havanın nedenlerinden biri olduğunu söyledi.


Bu tozlu havanın etkisini artırdığı dönemlerde astım, KOAH, bronşit, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların tetiklendiğini belirten Yeşilada, tozlu havanın cilt ve göz hastalıkları başta olmak üzere daha birçok başka sağlık problemi de yaratabileceğini vurguladı.


Yeşilada, tozlu havanın etkisini iyice gösterdiği günlerde yaşlıların, hamilelerin ve çocukların dışarı çıkmaması gerektiğine dikkat çekerek, dış ortama çıkılması gerektiğinde ise maske kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

 


Yeşilada, özellikle astım, KOAH hastalarının bu dönemlerde ilaçlarını düzenli kullanmaları gerektiğini vurguladı.

“Tozlu hava birçok hastalığı tetikliyor”


Opr. Dr. Mehmet Ali Yeşilada, boyutları 10 mikrondan daha büyük olan kaba toz ya da normal toz olarak tabir edilen iri partiküllerin, insan vücudunun doğal savunma mekanizması tarafından büyük ölçüde uzaklaştırıldığını, daha küçük partiküllerin ise akciğerlerin derinliklerine nüfuz ederek tahriş ve tıkayıcı etkilere sebep olabildiğini söyledi.


Toz bulutlarıyla birlikte soluduğumuz havanın içinde bulunan küçük partiküllü mikroorganizmaların insanlarda gribal enfeksiyon, migren, astım gibi bazı rahatsızlıkları tetiklediğini belirten Yeşilada, “Solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır” dedi.


İnce partiküllere maruziyet yaşamamız durumunda, erken ölümü de içeren çeşitli ciddi sağlık etkilerine neden olabileceğine dikkat çeken Yeşilada, solunum yolu enfeksiyonlarına hassasiyetin artabileceğini, astım, kronik bronşit gibi mevcut solunum hastalıklarının daha da kötüleşebileceğini söyledi.


 

Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın”


Tozlu havanın insan sağlığına olumsuz etkilerinden dolayı, halkın özellikle hassas gruplarının (çocuk, yaşlı, astım-KOAH gibi solunum yolu rahatsızlıkları ve alerjisi olan hastaların) zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini dile getiren Yeşilada, bu kişilerin mümkün olduğunca klimalı ortamlarda bulunmalarını önerdi.


Zorunlu olarak dışarı çıkmak zorunda kalacak olanların mutlaka maske takmaları gerektiğine dikkat çeken Yeşilada, “Açık havada çalışan işçilerin uygun koruma tedbirleri almaları, toz taşınımı ve çamur yağışına karşı vatandaşların dikkatli olması gerekiyor” dedi.


Toz parçacıklarının ne kadar küçülürse, havada kalma sürelerinin o kadar uzun olduğunu belirten Yeşilada, görünür olmayan daha küçük veya daha ince parçacıkların akciğerlerimizin derinliklerine nüfuz etme olasılığının daha yüksek olduğunun altını çizdi.


Yeşilada, bazı ince toz parçacıklarının nefes verirken dışarı salınabildiğini, ancak içeride kalan toz parçacıklarının depolandığını veya doğrudan kan dolaşımında emildiğini söyledi.


Yeşilada, sözlerine şöyle devam etti:


“Tozun sağlık üzerinde hem kısa hem de uzun vadeli etkileri olabilir. Kısa süreli etkiler arasında gözlerin tahriş olması, boğazda yanma hissi, öksürme veya hapşırma sayılabilir.


Amfizem, kronik obstrüktif hava yolu hastalıkları (KOAH) veya astım gibi mevcut solunum hastalıklarına sahip olanlar için, kişinin belirli tozlara maruz kalmasındaki küçük artışlar bile belirtileri kötüleştirebilir.


Hâlihazırda solunum ve kalp rahatsızlıkları yaşayanlar daha büyük bir risk altındadır; bebekler ve yaşlılar, yüksek toz yoğunluğuna maruz kalma yüzünden uzun vadeli sorunlar geliştirme eğilimi gösterirler”.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75