banner6

Trafik cezaları ve kazalar sonucu oluşan hasarlar için ödenen para nereye gidiyor?

banner37

Trafik cezaları ve  kazalar sonucu oluşan  hasarlar için ödenen  para nereye gidiyor?
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizin en büyük kanayan yarası haline gelen trafik kazaları, birçok insanımızın hayatına mal oldu.

   Yılladır trafikte güvenli sürüş için “olmazsa olmaz” denilen bariyer, aydınlatma direği ve uyarıcı levhaların trafik kazalarında hasar görmesini kimse umursamıyor.

   Birçok yolda trafik kazalarının ardından yıkılan, zarar gören parçalanan ya da yok olan bu şeylerin yerine yenisi konmadığı gibi tamir bile edilmiyor.

   Bu yüzden de birçok sürücü “kelle koltukta” seyahat etmek zorunda kalıyor.

   Üstelik her yıl binlerce kişinin zorunlu olarak çıkardığı araç sigortaları, olası bir kaza durumunda zarar gören aydınlatma direği, bariyer ve levhaların tamir edilmesini de karşılıyor.

   Ancak sigorta şirketlerinin, “kaza olur olmaz” hiç zaman kaybetmeden Maliye Bakanlığı’na ödeme yapmasına rağmen tadilat için hiçbir girişim yapılmıyor. Bu da çeşitli kazalara davetiye çıkarıyor.

   KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, trafik kazaları sonucunda devrilen elektrik direklerinin kablolarının bantla yapıştırıldığına ve öylece bırakıldığına dikkat çekerek, insan hayatının göz göre göre arka plana atıldığını söyledi.

   Öte yandan Karayolları Dairesi’nde görevli bir yetkiliden alınan bilgiye göre Karayolları Dairesi, trafik kazalarında hasar gören ve tamir bekleyen birçok şeyin tadilatı için yeterli bütçeye sahip değil.

   Trafik Birimi’nin İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğu dönemlerde trafik cezalarından gelen paranın Karayolları Dairesi’nin bütçesine aktarıldığı, ancak şimdi tüm paranın tek bir bütçeye aktarılarak dağıtıldığı belirtildi.

   Ayrıca personel eksikliğinin de hasar gören yerlerin tamir edilememesinde önemli bir etken olduğu kaydedildi. 

   Yetkiliden alınan bilgiye göre trafik kazaları sonucunda oluşan hasarlar için Maliye Bakanlığı’na ödenen ücretlerden Karayolları Dairesi’ne doğru zamanda bütçe aktarılmıyor, bu yüzden de yollarda hasar gören yerler zamanında düzeltilemiyor.  

   Öte yandan bir başka bilgiye göre ise şubat veya mart ayında açılacak olan yeni bütçe Karayolları Dairesi 200 milyon TL talep etti. Şu anki bütçenin ise 40 milyon TL civarlarında olduğu bildirildi.

Avcı: İnsan hayatı göz

göre göre arka plana atılıyor

   Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, trafik kazalarının ardından hasar gören elektrik direkleri, bordür taşları ve bariyerler gibi çeşitli unsurların en kısa zamanda düzeltilmesi gerektiğini, ancak KKTC’de bunun tam tersinin yaşandığını kaydetti.

   Avcı, trafik kazaları sonucunda devrilen elektrik direklerinin kablolarının bantla yapıştırıldığına ve öylece bırakıldığına dikkat çekerek, insan hayatının göz göre göre arka plana atıldığını vurguladı.

   Özelikle bariyerlerin ve lambaların en kısa sürede tamir edilmesi gerektiğini kaydeden Avcı, “Bunu tamir etmesi gereken de devlettir” dedi.

   Avcı, trafikte güvenliği sağlamak için önem arz eden bu unsurlara yetkililer tarafından gereken önemin verilmediğini belirtti.  

   Tüm arabalarda “3. şahıs” sigortasının bulunduğunu belirten Avcı, bir sürücünün herhangi bir arabaya, bariyere, elektrik direğine, insana veya başka bir yere çarpması durumunda bu sigortanın karşı tarafın hasarını karşılamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

“Hasarların düzeltilmesi için adım atılmalı”

   Karayolları Dairesi veya belediyelerin, hasarların düzeltilmesi için adım atması gerektiğini dile getiren Avcı, hasarın ilgili sigorta tarafından tamir ettirilmesinin de bir başka çözüm yolu olduğunu söyledi.

   Avcı, şöyle devam etti:

   “Sigorta, bu parayı zaten ödemek zorundadır.

   Eğer arabanın sigortası yoksa, sürücü ödemek zorundadır. Bizdeki uygulama önceki dönemlerde böyleydi.

   Trafik Dairesi, o zaman İçişleri Bakanlığı’na bağlıydı. Orada Trafik Birimi vardı.

   Sigorta veya sürücü, Trafik Birimi’ne ödeme yapardı. Trafik Birimi de gereken tadilatı anında yapardı. Ama daha sonra sigorta şirketleri, bu paraları Maliye Bakanlığı’na ödemeye başladı.

   Maliye Bakanlığı da bu paraları biriktirerek hasar gören yerleri anında değil, büyük bir ihaleye çıkılarak tamir ettirmeye başladı. Bu paranın devlette tutulmasıyla da yollardaki hasarlı yerlerin tamiri gecikiyor.”

“Maliye Bakanlığı işi daha

ucuza getirmeye çalışıyor”

   Avcı, sigorta şirketlerinin, hasarı karşılayacak parayı anında ödediğini, ancak Maliye Bakanlığı’nın tamirleri bekletip, toplu ihale yöntemiyle işi daha ucuza getirmeye çalıştığını savundu.

   Bu sorunun Trafik Dairesi ile Maliye Bakanlığı arasında çözülmesi gerektiğini ifade eden Avcı, hasar gören ve tamir edilmeyen bu unsurların kazalara davetiye çıkardığını dile getirdi.

   KKTC’de yaşanan bu duruma bir örnek de veren Avcı, “Ciklos mevkiini düşünün, orada eğrilmiş bir bariyere ikinci çarpmada arabanın çok kolay bir şekilde uçuruma yuvarlanma ihtimali var” dedi.

    

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110