Trafik çilesi ne zaman bitecek?

banner37

Başkent Lefkoşa’da yıllardır yaşanan trafik eziyetine çözüm bulunamaması, sürücülere zor anlar yaşatıyor, sinirleri geriyor

Trafik çilesi ne zaman bitecek?
banner90
banner99

ERDURAN: LEFKOŞA’NIN YENİ YOLLARA İHTİYACI VAR… Karayolları Dairesi eski Müdürü Hasan Nihat Erduran, Lefkoşa’nın yeni yollara ihtiyaç duyduğunu belirterek, mevcut yolların ‘trafik yükünü’ karşılamada yetersiz kaldığını söyledi. Erduran, alternatif yollar olmadan trafik sıkışıklığının önüne geçilemeyeceğini ifade ederek, müdür olduğu dönemde trafiğin rahatlaması için bazı projelerin yapıldığını, ancak bu projelerin çeşitli nedenlerle bir türlü hayata geçirilemediğini ifade etti

AVCI: TÜM KAVŞAKLAR ALT-ÜST GEÇİT OLMALI… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, trafik sıkışıklığının önüne geçilebilmesi için Gönyeli Çemberi’nden Hamitköy’e kadar olan tüm kavşakların ‘alt-üst geçit’ olacak şekilde yeniden dizayn edilmesi gerektiğini belirtti. Avcı, kavşaklara sadece trafik ışığı koyarak sorunun çözülemeyeceğini kaydetti. Ülke genelindeki birçok yolun çizgilerinin ya hiç, ya da silinmiş olduğuna işaret eden Avcı, bu durumun birçok kazaya davetiye çıkardığının altını çizdi


Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde nüfus artışına paralel her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısı artarken, bu yükü artık kaldıramayan yollarda seyahat da çileye dönüşüyor.


Hiç şüphesiz, ülkedeki en yoğun trafik sıkışıklığı başkent Lefkoşa’da yaşanıyor… Lefkoşa’da diğer ilçelerden daha fazla iş olanağının ve işyerinin olması, bu duruma en büyük etken olarak görülüyor… 


Ancak başkentin mevcut yolları, araç sayısını karşılayacak durumda olmadığından trafik yükünü azaltabilmek için ister istemez yeni alternatif yollara ihtiyaç duyuluyor.


Özellikle işe gidiş ve çıkış saatlerinde trafikte oluşan metrelerce araç kuyruğu, sürücülere de zor anlar yaşatıyor. Trafik sıkışıklığı yüzünden bazı sabırsız sürücüler de kazaya davet çıkarıyor.


Karayolları Dairesi eski Müdürü Hasan Nihat Erduran, Lefkoşa’nın yeni yollara ihtiyaç duyduğunu, mevcut yolların ‘trafik yükünü’ karşılamada yetersiz kaldığını belirterek, alternatif yollar olmadan trafik sıkışıklığının önüne geçilemeyeceğini söyledi.


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı ise Lefkoşa’ya diğer ilçelerden gelen araçlar için alternatif bir yol olmamasından dolayı trafik sıkışıklığının ‘işkenceye’ dönüştüğünü belirtti.

Erduran: Lefkoşa’nın yeni yollara ihtiyacı var


Karayolları Dairesi eski Müdürü Hasan Nihat Erduran, Lefkoşa’nın yeni yollara ihtiyaç duyduğunu belirterek, mevcut yolların ‘trafik yükünü’ karşılamada yetersiz kaldığını söyledi.


Ülkedeki araç sayısının her geçen gün artış gösterdiğini kaydeden Erduran, alternatif yollar olmadan trafik sıkışıklığının önüne geçilemeyeceğini dile getirdi. 


Trafikte kavşakların çok önemli olduğunun altını çizen Erduran, “Kavşaklar yeniden dizayn edilirse, trafik ciddi bir şekilde rahatlar” dedi.


Erduran, müdür olduğu dönemde trafiğin rahatlaması için bazı projelerin yapıldığını, ancak bu projelerin çeşitli nedenlerle bir türlü hayata geçirilemediğini ifade etti. 

“Çevre yolu, trafik için çok önemli”


Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu’nun trafik için çok önemli olduğunu söyleyen Erduran, “Bu yol tamamlanmadıkça fuar alanındaki trafik sıkışıklığı hiç bitmeyecek” dedi.


Erduran, söz konusu yol sayesinde Mağusa istikametinden gelenlerin, şehrin içine hiç girmeden Girne veya Güzelyurt istikametine gidebileceğini, aynı şekilde Güzelyurt ve Girne’den gelen sürücülerin de hiç trafiğe girmeden Mağusa istikametinde seyredebileceğini söyledi.


Erduran, “Çevre yolu, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki trafiğin yükünü azaltarak, trafiğe adeta rahatlama getirecek” şeklinde konuştu.


 

“Yeni yollar bir an önce yapılmalı”

banner134

Başkentin trafik sorununun çözülebilmesi için yeni yolların bir an önce yapılması gerektiğini anlatan Erduran, müdür olduğu dönemde hazırladıkları projelerden bazılarını şöyle anlattı:


“Akıncılar-Ercan arasına yeni bir yol yapılması için proje hazırladık. Bu proje, Ercan’dan Haspolat Çemberi’ne gidecek bağlantı yolunu da içeriyordu.


Bir diğer yol projemiz de Ercan-Atatürk Öğretmen Akademisi arasına yeni yol yapımıydı.


Bu yol yapılırsa trafiğe rahatlık getirecek. Çünkü Akdoğan, Vadili ve Paşaköy istikametinden gelen sürücüler Lefkoşa’ya gitmek için bu yolu kullanacak”.

Avcı: Trafik sıkışıklığının önüne geçilemiyor


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, Lefkoşa’da yıllardır trafik sıkışıklığının önüne geçilemediğini belirterek, bu sorunun çözümü için bir türlü radikal kararların alınamadığına işaret etti.


Özellikle Gönyeli Çemberi ile Hamitköy arasında kalan yolda, işe gidiş çıkış saatlerinde yoğun bir trafik sıkışıklığının yaşandığını ifade eden Avcı, “Bugün Lefkoşa’dan Mağusa’ya gitmek isteyen bir sürücü, bu yolu kullandığında, trafikte beklediği süre neredeyse Mağusa’ya gidecek kadar uzun sürüyor” dedi.


Söz konusu yol üzerindeki trafik ışıklarının, trafiğin en sıkışık olduğu saatlerde uzaktan kumandayla denetlenebilmesi için hazırlanan projenin bir türlü hayata geçirilemediğini anlatan Avcı, Yeşil Dalga Sistemi’nin de arızalandığını dile getirdi.


Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu konusunda devletin çok büyük bir ayıp yaşadığını belirten Avcı, yolun en az 3-4 yıl önce tamamlanıp hizmete girmiş olması gerektiğine vurgu yaptı.


Avcı, söz konusu yolun bitmemesi yüzünden vatandaşın zarar gördüğünün altını çizdi. 

“Trafik sıkışıklığı işkence oluyor”


Avcı, Lefkoşa’ya, diğer ilçelerden gelen araçlar için alternatif bir yolun bulunmamasından dolayı da trafiği ister istemez ‘işkenceye’ dönüştürdüğünü vurguladı.


Başkentteki trafiğin hem zaman kaybına, hem akaryakıt israfına, hem de hava kirliliğine yol açtığını söyleyen Avcı, bu durumun ülke ekonomisini olumsuz etkilediğine işaret etti.


Ülkemizde toplu taşımanın yetersiz olması yüzünden trafiğe çıkan araç sayısının da arttığına değinen Mehmet Avcı, “Eskiden her eve bir araba düşerken, artık herkese bir araba düşüyor” dedi.


Toplu taşımacılığın ‘ucuz ve güvenli’ olmadığını kaydeden Avcı, ülkenin her yerine güzergâhın bulunmayışının herkesi özel araç satın almaya yönlendirildiğini ve bu durumun milli servete zarar verdiğini belirtti.

“Kavşaklar, alt-üst geçit şeklinde dizayn edilmeli”


Yıllar önce yapılan Gönyeli Çemberi’nin alt-üst geçit olacak şekilde projelendirildiğini, hatta bu proje için çemberin etrafında bulunan arazilerin de istimlak edildiğini anlatan Avcı, “Eğer alt-üst geçit olsaydı, bu kadar trafik sıkışıklığı olmazdı” şeklinde konuştu.


Avcı, Gönyeli Çemberi’nden Hamitköy’e kadar olan tüm kavşakların ‘alt-üst geçit’ olacak şekilde yeniden dizayn edilmesi gerektiğini ifade ederek, kavşaklara, trafik ışığı koyarak yaşanan sıkıntıların önlenemeyeceğini belirtti.


Özellikle Lefkoşa’da diğer tüm ilçelerin toplamından daha fazla ‘küçük çaplı kazaların’ yaşandığına dikkat çeken Avcı, bu durumun yollara bakım yapılmamasından kaynaklandığını söyledi.


Ülke genelindeki birçok yolda yol çizgilerinin ya hiç, ya da silinmiş olduğunu dile getiren Avcı, bölünmüş yolların üzerindeki giriş-çıkışların da sürücülerin güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.


Avcı, bölünmüş yollara giriş çıkışların servis yolları üzerinden olması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75