banner6

Trafik Güvenliği Komitesi Başkanı Töre, Başkan Vekili Çeler

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak, sunuşlar bölümünde, Başbakanlığın , “Kamu İhale Değişiklik Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi oyçokluğuyla kabul edildi. 

Trafik Güvenliği Komitesi Başkanı Töre, Başkan Vekili Çeler
banner99

CTP milletvekili Erkut Şahali, söz alarak, AB Uyum süreci çerçevesinde hazırlanan değişikliklerin yasanın özünü değiştirmemesi gerektiğini söyledi.

Tasarının yasanın özünü değiştirme tehlikesi bulunduğunu belirten Şahali, bunun şaibe yaratabileceğini kaydetti.

Daha sonra, UBP grubu adına grup başkan vekili, milletvekili Dursun Oğuz’un Geçici Personel Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

Oğuz, söz alarak tezkere ile ilgili bilgi verdi. Geçicilerin sorununa dikkat çekerek, bu sorunun siyasilerin yarattığı kanayan bir yara olduğunu söyleyen Oğuz, amacın mağduriyetleri gidermek ve uzun yıllardır geçici olarak çalışanları kadrolamak olduğunu kaydetti. 

Oğuz, şu anda devlette bin 16 kişinin geçici olarak çalıştığını belirtti.

CTP milletvekili Erkut Şahali, palyatif çözümler üreterek, “yaranın çapının büyütüldüğünü” söyleyerek, Kamu Reformu Yasa Tasarısı’nın komitede beklediğini, bu tasarının hem geçici hem de diğer sorunlara çözüm üreten bir tasarı olduğunu ancak bir yıldır tasarıya dokunulmadığını ifade etti. 
Şahali, bu önerinin iyice incelenmesi gerektiğini, Anayasa’ya aykırı maddeler bulunabileceğini belirtti.

Şahali, yasa önerisinin ivediliğine şartlı onay vereceklerini belirterek, kamu görevlileri yasası içindeki maddelere uyumluluk ve KTAMS’ın hazırladığı yasa tasarısının da komitede görüşülerek, bu öneriyle  harmanlanması şartı ile ivediliğe olumlu oy vereceklerini ifade etti.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, siyasiler tarafından yıllar içinde birçok geçici istihdamı yapıldığını söyleyerek, bu önerinin tasarı halinde gelmesi gerektiğini, konunun ciddi olduğunu belirtti.

Angolemli, konunun komisyonda enine boyuna tartışılması gerektiğini kaydetti.

İvedilik tezkeresi, oybirliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul’da daha sonra, UBP Grubu adına grup Başkan vekili, milletvekili Dursun Oğuz’un  “Bakanlıkların Kuruluş İlkeleri Değişiklik Yasa Önerisi”nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

Söz alan CTP milletvekili Erkut Şahali, Başbakan ve Başbakan Yardımcısı’nın salonda bulunmadığını, bu tasarılarla ilgili konularda hükümetin duruşunun ne olduğunun bilinmesi gerektiğini, dolayısıyla hükümet kanadından birinin duruşların açıklaması gerektiğini söyledi. 

UBP milletvekili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Oğuz’un Başbakan ile görüşerek yola çıktığını, endişe edilecek bir nokta olmadığını belirtti. Çavuşoğlu, “Hükümet onay vermeseydi bu konu buraya gelmezdi” dedi.

Tüm bakanların da Bakanlar Kurulu kararlarından haberdar olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “haberdar olmama değil ama eksik söylem olabilir” dedi.

Bu tezkere de kabul edildi.

banner134

Daha sonra Oğuz’un “Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş, Ücret ve Diğer Ödenekleri Yasası Değişiklik Önerisinin” komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere görüşüldü.

CTP milletvekili Erkut Şahali, bu yasaların komitede görüşülmesi sırasında ilk olarak Başsavcılıktan görüş istenmesi gerektiğini belirtti.

Tezkere oybirliğiyle kabul edildi.

Trafik Güvenliği Komitesi Başkanı Töre, Başkan Vekili Çeler

Bilgiye sunuşlar bölümünde ise Trafik Güvenliği ile ilgili çalışmalar yapmak üzere kurulacak komitenin başkanlığına UBP Milletekili Zorlu Töre ve Başkan Vekilliğine ise TDP Milletvekili Zeki Çeler’in seçildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104