banner6

Trafik levhası değil, görüntü kirliliği

banner37

Trafik levhası değil, görüntü kirliliği
banner150 banner151 banner143

Doğan SAMER

   Aydınlatma ışıkları çalışmayan, çukurlar, çatlaklar, deforme asfaltlar, silinmiş yol çizgileri gibi nedenlerle sürücüleri canından bezdiren yollarımızdaki yönlendirici trafik levhalarının bakımsızlığı da ayrı bir sorun yaratıyor.

   “Ülkenin neresinden tutsan elde kalıyor” sözüne en güzel örneklerden birini oluşturan yollarımızdaki bilgilendirici ve yönlendirici trafik levhaları, bakımsızlık nedeniyle ne yazık ki işlevlerini yerine getiremiyor.

   Ülkenin hemen her yerindeki yönlendirici trafik levhalarında olduğu gibi, ülkenin en büyük iki kenti olan Lefkoşa ve Girne’deki trafik levhaları bakımsızlık nedeniyle görevlerini yerine getiremiyor, bulundukları yerlerde adeta görüntü kirliliği yaratıyor.

   Lefkoşa-Girne anayolu üzerindeki ve bu kentlerin sınırları içerisindeki yollarda bulunan birçok yönlendirici trafik levhası boyası kabarıp soyulduğu ve yazıları silindiği için okunamıyor. Bu durum da sürücülere büyük sıkıntı yaratıyor. Özellikle bölgeye yabancı olan veya ülkeye turist olarak gelip araç kiralayan sürücüler için durum daha vahim bir hal alıyor. Nerede olduklarını, hangi yöne gideceklerini, süratlerini hangi limitte tutacaklarını bilemeyen sürücüler trafikte hem kendilerini hem de diğer sürücüleri tehlikeyle karşı karşıya bırakıyor.

   İlgili yerler zaman zaman trafik yönlendirici levhaların bakımını yapsa da kullanılan malzeme nedeniyle levhalar kısa sürede yeniden okunamaz hale geliyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110