banner6

“Trafik levhası üretecek güçteyiz, atölyemiz var ama personelimiz yok”

banner37

Ülkemiz yollarında araba kullanmak artık marifet ister hale geldi. Delik deşik, çökmelerle dolu yollarımızda birçok trafik levhası da ya kırık ya da yanlış yere yerleştirilmiş. Karayolları Dairesi Müdür Vekili Şansalan ise kaynak sıkıntısına dikkat çekerek, “Sokak lambaları, direkler düşüyor ama yerine yenisini koyamıyoruz” diyerek acı bir gerçeği yüzümüze vurdu

“Trafik levhası üretecek güçteyiz, atölyemiz var ama personelimiz yok”
banner150 banner150 banner151

YOLLARIN DURUMU ORTADA Ülkenin dört bir yanında bakımsızlıktan dökülen yollar, trafikte can ve mal güvenliği için büyük bir tehdit haline geldi. Delik deşik olan yollarımızda sürücülere yön gösteren trafik levhalarının eksik ya da zarar görmüş bir durumda olması güvenle seyahat etmeyi de imkansızlaştırıyor. Vatandaşların her yıl devlete ödemekle yükümlü olduğu seyrüsefer harçlarının yol bakımı için ne kadar harcandığı ise yolların durumundan belli oluyor.

ŞANSALAN: İHALELER UZUN SÜRÜYOR… Karayolları Dairesi Müdür Vekili Arkın Şansalan, ülkedeki trafik levhalarının eksik olduğunu belirterek, “Levha üretecek güçteyiz, atölyemiz var ama personelimiz yok” dedi. İhale mevzuatında yaşanan maddi sıkıntılar yüzünden ihalelerin uzun sürdüğüne dikkat çeken Şansalan, bu durumun birçok çalışmanın aksamasına neden olduğunu söyledi. “Birçok konuda benim boynum asılıyor” diyen Şansalan, özellikle av sezonunda, avcılar tarafından birçok bölgedeki tabelaların zarar gördüğünü, ancak tabelalara zarar veren kişilerin cezalandırılmadığını dile getirdi.

AVCI: TABELA YA YOK, YA DA YANLIŞ YERDETrafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, yön gösterici tabela ve işaretlerin doğru yerlerde kullanılması gerektiğini, ancak birçok yerde tabela olmadığı gibi olanların da yanlış yerde olduğunu söyledi. Avcı, bu durum yüzünden yerli halkın yanı sıra yabancı uyruklu kişilerin de zorluk yaşadığını ifade etti. Özellikle turist ve öğrencilerin yollarımıza yabancı olduğuna işaret eden Avcı, “Ülke trafiğini ve yolunu bilen insanlar bile çoğu zaman yeterli trafik levhası olmadığı için ya yolları karıştırıyor, ya da karşısına ne çıkacağını bilemiyor” dedi.

Cemre CEMALİ


Ülkemizde her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısı artıyor… Ancak yollarımızın durumu artık bu yükü kaldırmaya yetmiyor…


Delik deşik olan yollarımız resmen köstebek yuvasına dönüştü… Birçok yolda sürücülere yön gösteren trafik levhaları ile yol çizgileri hemen hemen hiç yok.


Birçok sürücü, düz yolda bile giderken “zig-zag” çizmek zorunda kalıyor. Önündeki çukuru fark edemeyen sürücülerin ise araçlarında maddi hasar meydana geliyor.


Bu şekilde seyahat etmek ise herkesin can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor.


Vatandaşların her yıl devlete ödemekle yükümlü olduğu seyrüsefer harçlarının yol bakımı için ne kadar harcandığı ise yolların durumundan belli oluyor…


KIRBIS’a konuşan Karayolları Dairesi Müdür Vekili Arkın Şansalan, ülkedeki trafik levhalarının eksik olduğunu belirterek, “Levha üretecek güçteyiz, atölyemiz var ama personelimiz yok” dedi.


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı ise yön gösterici tabela ve işaretlerin doğru yerlerde kullanılması gerektiğini, ancak birçok yerde tabela olmadığı gibi olanların da yanlış yerde olduğunu belirterek, bu durum yüzünden yerli halkın yanı sıra yabancı uyruklu kişilerin de zorluk yaşadığını vurguladı.

Şansalan: Bilgi verici tabelalar ülkemizde eksik


Karayolları Dairesi Müdür Vekili Arkın Şansalan, ülkemizde trafik sol şeritten aktığı için ilk kez araba kullanacak kişilerin trafik eğitimi alması gerektiğini belirterek, trafik levhalarının standart olduğunu ifade etti.


Cenevre Anlaşması’ndan sonra bütün ülkelerin bu kuralları kabul ettiğini kaydeden Şansalan, “Biz de trafik kitaplarını kendi ülkemizin trafiğine uyarlayıp kullanıyoruz” dedi.


Şansalan, bilgi verici tabelaların ülkemizde eksik olduğunu belirterek, maddi kaynak sıkıntısından dolayı bu eksikliği gidermekte güçlük çektiklerini söyledi.


“Birçok konuda benim boynum asılıyor” diyen Şansalan özellikle av sezonunda, avcılar tarafından birçok bölgedeki tabelaların zarar gördüğünü, ancak tabelalara zarar veren kişilerin cezalandırılmadığını dile getirdi.


İhale mevzuatında yaşanan maddi sıkıntılar yüzünden ihalelerin uzun sürdüğüne dikkat çeken Şansalan, bu durumun birçok çalışmanın aksamına neden olduğunu söyledi.

“Lambalar, direkler düşüyor

ama yenisini koyamıyoruz”


Şansalan, maddi sıkıntıların yanı sıra teknik dairelerde personel eksiğinin de olduğunu belirterek, “Trafik levhası üretecek atölyemiz var. Levha üretecek güçteyiz ama personelimiz yok” şeklinde konuştu.


Şansalan, aydınlatma konusunda Planlama ve İnşaat Dairesi’nden yardım aldıklarını, ancak bu yardımların da yeterli olmadığını belirtti.


Birçok bölgede sokak lambalarının bozulduğunu, elektrik direklerinin devrildiğini kaydeden Şansalan, bunların yerine yenisini koyamadıklarını ifade etti.


Şansalan, Karayolları Dairesi’nde Elektrik Mühendisliği Birimi olduğunu, ancak birim olduğu halde mühendis olmadığını söyledi.

Avcı: Turist ve öğrenciler yollarımıza yabancı


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, trafikte güvenli bir sürüş için trafik levhalarının oldukça önemli olduğunu vurguladı.


Avcı, birçok bölgedeki anayolda yön gösterici tabelaların olmadığını belirterek, yerli halkın yanı sıra yabancı uyruklu kişilerin de zorluk yaşadığını söyledi.


Yol güvenliği ve güvenli sürüşün önemine işaret eden Avcı, “Ülke trafiğini ve yolunu bilen insanlar bile çoğu zaman yeterli trafik levhası olmadığı için ya yolları karıştırıyor, ya da karşısına ne çıkacağını bilemiyor” dedi.


Trafik levhalarının birçok bölgede yanlış yerde olduğunu kaydeden Avcı, “Ülkemizde köy isimlerinin yazıldığı tabelalar köy girişlerinin 500 metre gerisinde olmalıdır. Ama birçok bölgede bu kurala uyulmuyor. Bu yüzden de sürücüler, gideceği köye dönüş yerini son anda fark ediyor. Bu da trafik kazalarına davetiye çıkarıyor” ifadelerini kullandı.


Yön gösterici tabela ve işaretlerin doğru yerlerde kullanılması gerektiğinin altını çizen Avcı, sürücülerin hata yapma olasılığını en aza indiren yol çizgilerinin de eksik olduğuna dikkat çekti.


Ülkemizde 100 bin öğrencinin olduğunu ve bu öğrencilerin eskiye göre daha sık araba kullandığını belirten Avcı, turist ve öğrencilerin yollarımıza yabancı olduğunu söyledi.


Avcı, devletin yol güvenliği için önlem alması gerektiğini sözlerine ekledi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110