Trafik suçunu bile bile işliyoruz

banner37

CMIRS’in anket çalışmasında “trafik” konusu sorgulandı. Ankete katılanlar samimi itirafta bulunarak, en sık işledikleri trafik suçlarının cep telefonunda konuşmak, mesajlaşmak, emniyet kemeri takmamak ve sürat yapmak olduğunu söyledi

Trafik suçunu bile bile işliyoruz
banner90
banner8

Ergül ERNUR

Ülkemizde her yıl onlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan trafik kazaları, ne yazık ki memleketimizin kanayan yarası.

Trafik kazalarının yanı sıra kazaya davetiye çıkaracak türde olan, trafikte işlenen suçlar da bir hayli fazla.

Polisin haftalık olarak yayınladığı trafik operasyonları ve kazalarla ilgili raporu, aslında trafikteki terörü gözler önüne seriyor.

Polisin raporunda kazaların büyük çoğunluğunun nedeni sürat olurken, trafik suçlarında ceza kesilen suçların ise seyir halindeyken cep telefonunda konuşmak ve sürat olduğunu görüyoruz.

Polisin raporunun rakamsal kanıtını Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) Ocak ayında yaptığı anket de ortaya koydu.

Telefonla üç ayda bir yapılan ankette ilk kez “trafik” konusu da işlendi.

Katılımcıların yüzde 94.06’sı trafikte tehlikeli şekilde sürat yapan bir araca sıkça rastladığını belirtiyor.

Ankete katılanların verdiği yanıtlar, trafik sorunlarının oldukça yaygın olarak halk arasında gözlemlendiğini ortaya koydu. Buna karşılık en yaygın işlenen trafik suçları ve en yaygın verilen trafik cezalarının birbiriyle örtüşmediği gözlemlendi.

En sık işlenen trafik suçları cep telefonunda konuşma, mesajlaşma ve kemer takmadan araç kullanmayken; en sık verilen trafik cezaları sürat konusunda oldu.

“Trafik sorunu yaygın”

CMIRS Direktörü Mine Yücel, Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi olarak her üç ayda bir düzenli yaptıkları çalışmaya ek olarak her defasında farklı güncel bir konuyu da gündemlerine alıp daha detaylı incelediklerini söyledi.

banner134
Trafik kazalarının önlenmesinde işlenen suçların belirlenmesi ve bunların ne sıklıkta işlendiğinin bilinmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Yücel, çalışmanın yetkililere ışık tutabileceğini belirtti.

Yücel, çalışmada ön plana çıkan gerçeğin aslında trafik sorunlarının oldukça yaygın olarak halk arasında gözlemlendiği olduğuna işaret ederek en yaygın işlenen trafik suçları ve en yaygın verilen trafik cezalarının birbiriyle örtüşmediğini belirtti.

“Büyük oranda farklı trafik suçları cezasız kalıyor”

Yücel, bir soruda katılımcılara son 30 gün içerisinde farklı trafik suçlarından hangilerini işlediklerinin sorulduğunu söyleyerek bir sonraki soruda son 30 gün içerisinde farklı trafik suçlarından hangilerinden ceza aldıklarının sorgulandığını ifade etti.

En sık işlenen trafik suçlarının cep telefonunda konuşma, mesajlaşma ve kemer takmadan araç kullanmayken, en sık verilen trafik cezalarının sürat konusunda olduğuna dikkat çeken Mine Yücel, bu cezaların oranının ise gerçek anlamda katılımcıların itiraf ettikleri kadarıyla yüzde 10.3 oranını yansıtmadığını ve ancak bunun yarısına yakınını yansıtabildiğini belirtti.

Yücel, “Trafikte sürat suçlarının en fazla yarısı -ki aslında katılımcıların suç işlediklerine dair itiraf oranlarının gerçeğin altında bir oranı yansıttığını varsayarsak- veya daha azı ceza almakta, büyük oranda farklı trafik suçları cezasız kalmaktadır” dedi.

Katılımcıların yüzde 4.8’i son 30 günde ehliyetsiz araç kullandığını; yüzde 20.1’i emniyet kemeri takmadan araç kullandığını; yüzde 3.1’i yasal limit üzerinde alkol alarak araç kullandığını; yüzde 4.8’i trafik kazası yaptığını; yüzde 28.1’i araç kullanırken cep telefonunda konuştuğunu;  yüzde 22.7’si araç kullanırken cep telefonundan mesaj aldığını veya gönderdiğini; yüzde 10.3’ü de sürat limitleri üzerinde araç kullandığını belirtti.

Dağıtım yapan motosikletlilerden herkes şikayetçi

Katılımcılara farklı trafik suçlarına trafikte ne sıklıkta rastladıklarının sorulduğunu ifade eden Yücel, “Özellikle tehlikeli şekilde sürat yapan araçların ve tehlikeli sürüş yapan dağıtım motosikletlerinin çok büyük bir sıklıkla neredeyse toplumda herkesin şikayet ettiği bir sorun olduğunu ortaya çıkardık” dedi.

Güvensiz şekilde yük taşıyan kamyon veya TIRlara sıkça rastlanıyor

Yüzde 60.7 oranında bir kesim güvensiz şekilde yük taşıyan kamyon veya TIRlara sıkça trafikte rastladığını ortaya koydu.

Katılımcıların yüzde 71.32’sinin egzozundan kara dumanlar saçarak seyahat eden araçlara trafikte sıklıkla rastladığını belirtmiş olması bu konuda devlet tarafından bu konuda alınan önlemlerin veya verilen cezaların ne denli yetersiz kaldığını göstermesi anlamında çok önemli.

Özellikle hava kalitesi ve kamu sağlığını etkileyen bu sorunun bu denli yaygın olduğunu göstermesi açısından bu çalışmanın önemi büyük. Yetkililerin sadece sürat cezası yazmak boyutuyla değil trafiği farklı boyutlarıyla da ele almak noktasında daha duyarlı olmaları gerektiğini gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75