Trafikte bisikletliye saygı yok

banner37

Ülkemizde son yıllarda trafikte sık sık görmeye alıştığımız bisikletliler, araç sürücülerinden daha fazla saygı beklerken, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, yolların araçlar için yapıldığına, bisikletin de bir araç olduğuna vurgu yaptı

Trafikte bisikletliye saygı yok
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

BÜYÜĞÜN KÜÇÜĞE SAYGISI YOK… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, trafikte diğer araç kullanıcılarının bisiklet kullanıcılarına saygı göstermemesinin, eğitim ve kültür eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti. Trafikte büyüğün küçüğe saygısı olmadığının altını çizen Avcı, kamyon sürücüsü araba sürücüsüne, araba sürücüsü motosikletliye, motosikletlinin de bisikletliye saygı göstermediğini vurguladı

BİSİKLETLİLER VE YAYALAR DÜŞÜNÜLMEDİ.. Avcı, yollar planlanırken bisiklet kullanıcılarının ve yayaların düşünülmediğini belirterek, bisiklet sürücülerinin ana yol üzerinde soldan seyretmek zorunda kaldığını kaydetti. Avcı, bisiklet kullanıcılarının yol kenarında seyretme imkanı olmadığını, bisikletlinin de yayalar için olan kaldırımdan gitmesinin doğru olmayacağını söyledi. Avcı, diğer bir saygısızlığın da bisiklet yollarının yayalar, yayalar için olan kaldırımların da bisikletler ve araçlar tarafından işgal edildiğini kaydetti

Ülkemizde son yıllarda gerek spor, gerekse de trafikte daha rahat hareket edebilme ve gidilecek yere daha kolay varabilme amaçlı bisiklet kullanımı arttı.

Bisiklet kullanıcılarının trafikte büyük sorunlar yaşadığı ise aşikar.

Ülkede, bisikletin bir taşıt ve trafikte, araç kadar hak sahibi olduğunun bilincine ne yazık ki henüz varamadık.

Bisiklet sürücüleri, ana yol veya ara yollarda seyrederken araç sürücülerince korna ile tacize maruz kalırken, çemberlerde de “sağdan gelen” olmalarına rağmen önleri kesiliyor.

Yol kenarında seyreden bisikletçiler, arkadan gelen araçların onları geçerken diğer şeride geçmemesinden de şikayetçi.

Bisiklet yolu derseniz ülkemizde ne yazık ki sayıları çok çok yetersiz.

Ülkemizde bisiklet yolu kültürü de tam anlamıyla yerine oturmuş değil. Bisiklet sürücüleri için yapılan yolları yayalar işgal ediyor. Birçok bölgede ise bisiklet yolu hiç yok.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, yolların araçlar için olduğuna ve bisikletin de bir araç olduğuna vurgu yaptı.

Avcı, trafikte diğer araç kullanıcılarının bisiklet kullanıcılarına saygı göstermemesinin, eğitim ve kültür eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Trafikte büyüğün küçüğe saygısı olmadığının altını çizen Avcı, kamyon sürücüsü araba sürücüsüne, araba sürücüsü motosikletliye, motosikletlinin de bisikletliye saygı göstermediğini vurguladı.

“Herkes, her yeri işgal ediyor” diyen Avcı, bisiklet yollarının yayalar tarafından, yayalar için olan kaldırımların da bisikletler ve araçlar tarafından işgal edildiğini söyledi.

“Bisiklet kullanıcılarına saygı yok”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, yolların araçlar için olduğuna ve bisikletin de bir araç olduğuna vurgu yaparak, bisiklet kullanıcılarına trafikte saygı duyulması gerektiğini kaydetti.

banner134
Bisiklet kullanıcısının da aynı araba ve motosiklet kullanıcısı gibi trafik kurallarına uymakla mükellef olduğuna dikkat çeken Avcı, trafikte diğer araç kullanıcılarının bisiklet kullanıcılarına saygı göstermeme sebebinin eğitim ve kültür eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Avcı, bisiklet kullanıcılarının yol kenarında seyretmesi gerektiğini, ülkemizde ise böyle bir imkan olmadığını belirtti.

Mehmet Avcı, bisikletlinin kaldırımdan gitmesinin de doğru olmayacağını, çünkü kaldırımların da yayalar için olduğunu belirtti.

“Yollar planlanırken bisiklet kullanıcıları ve yayalar düşünülmedi”

Ülkemizin turizm ülkesi olduğunun her fırsatta çeşitli çevrelerce dile getirildiğine işaret eden Avcı, turistin bisiklet veya yaya olarak şehir içinde rahat dolaşamadığını belirtti.

Avcı, yollar planlanırken bisiklet kullanıcılarının ve yayaların düşünülmediğini vurguladı.

“Bisikletli yolun solundan veya yol içinde gidiyor diye diğer araçların onu geçerek, sağ şeritten gelen aracı tehlikeye sokmaya hakkı yok” diyen Avcı, sürücülerin, bisikletlinin düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak, bisiklet kullanıcısından en az 2 metre uzakta seyretmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Trafikte büyüğün küçüğe saygısı olmadığının altını çizen Avcı, kamyon sürücüsü araba sürücüsüne, araba sürücüsü motosikletliye, motosikletlinin de bisikletliye saygı göstermediğini vurguladı.

Avcı, kiralık bisiklet uygulamasının güzel bir uygulama olduğunu fakat bugün bakıldığında ailelerin 15 yaşındaki çocuklarının bisikletle gidip gelmesinden endişe duyduğunu ve korktuklarını belirtti.

“Bisiklet yolları ve kaldırımlar işgal ediliyor”

“Herkes her yeri işgal ediyor” diyen Avcı, bisiklet yollarının yayalar tarafından, yayalar için olan kaldırımların da bisikletler ve araçlar tarafından işgal edildiğini söyledi.

Öte yandan bisiklet sürücülerinin de kurallara uyması gerektiğine dikkat çeken Avcı, bisikletlilerin de araçların önünü kesmemesi, kırmızı ışıkta ve kavşaklarda durması ve tek yol gitmemesi gerektiğini kaydetti.

Avcı, hava karardığı zaman bisiklet sürecek kişilerin, bisikletlerin ön ve arka tarafına ışık takmasının öneminden bahsederek, fosforlu yelek giymesi gerektiğini belirtti.

Avcı, yollardaki lambaların yanmadığına ve ışıklandırmaların yetersizliğine işaret ederek, bisiklet sürücülerini kurallara uymaları için uyardı.

3-4 bisikletli yolda seyrederken yan yana giderek tüm şeridi işgal etmesinin yanlış olduğunu söyleyerek, tek sıra halinde gitmenin doğru olacağına işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75