Trafikte “felaketi” çağırıyoruz

banner37

Ülkede trafik kazasının yaşanmadığı bir gün bile yok. Kan gölüne dönen yollarda nice canlar gitti, yüreklerde kapanmaz yaralar açıldı. Ancak kazaların yaşanmaması için ne devlet, ne de vatandaş üzerine düşeni yapıyor

Trafikte “felaketi” çağırıyoruz
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL… Ülkede hemen her gün “yolların bozuk ya da karanlık”, sürücülerin “ehliyetsiz ya da alkollü” veya trafikte kullanılan araçların “muayenelerinin yapılmamış” olması nedeniyle trafik kazaları oluyor. Ancak bunu önleyecek adımlar, ne devlet, ne de sürücüler tarafından bir türlü atılmıyor. Hatta ehliyetlerde “seri numarası ya da kodlar bulunmamasından” dolayı da sahtelemeye açık kapı bırakılıyor

“BİLEREK İŞLENEN SUÇLAR”… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafikte “alkollü”, “ehliyetsiz” ve “muayenesiz” araç kullanmak gibi suçların bilerek işlenen suçlar olduğunu söyledi ve cezalarının da ona göre olması gerektiğini belirtti. Buna karşılık devlet yetkililerinin de bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmediğine dikkat çeken Avcı, ne yazık ki trafik konusunun hep ertelendiğini söyledi

“OTOMOBİL EMARE ALINMALI”… Mehmet Avcı, ehliyetsiz ya da alkollü araç kullanmada para ve puan cezasının yeterli olmadığını, araçların da emare alınması gerektiğini ifade etti. Avcı, “Örneğin ehliyetsiz bir kişi otomobil kullanırken yakalanmışsa, o otomobile de el konulmalıdır. Böylece aileler, ehliyetsiz çocuklarına, komşularına otomobillerini veremeyecek. Bu caydırıcı bir cezadır. Otomobil emare olarak alınmalıdır. Sadece para ve puan cezası yeterli değildir” dedi

Ülkede trafik kazasının yaşanmadığı bir gün bile geçmezken, bunu önleyecek adımlar, ne devlet, ne de vatandaş tarafından ne yazık ki atılmıyor.

Bozuk ve karanlık yollarda muayenesiz araçlar “ehliyetsiz” ve “alkollü” sürücüler tarafından kullanılmaya devam edildiği sürece de kaza riski kat ve kat büyüyor.

Bunları önleyecek denetimler ise yeterli ölçüde yapılmıyor.

Hatta “seri numarası” bile bulunmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sürüş ehliyeti rahatlıkla sahtelenebiliyor. Bunun bir örneği ise kısa süre önce yaşandı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafikte “alkollü”, “ehliyetsiz” ve “muayenesiz” araç kullanmak gibi suçların bilerek işlenen suçlar olduğunu söyledi ve cezalarının da ona göre olması gerektiğini belirtti.

“Bilerek işlenen suçlar”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafikte “alkollü”, “ehliyetsiz” ve “muayenesiz” araç kullanmak gibi suçların bilerek işlendiğini söyledi.

Burada önemli olanın devlet otoritesinin kendini göstermesi olduğunu ifade eden Avcı, dünyada diğer ülkelerin bu suçlara ciddi yaptırımlar uyguladığının bilindiğini anlattı.

Avcı, “İngiltere’ye giden Kıbrıslı Türkler orada bu suçları işlemiyor” dedi.

“Cezalar yeterli olsa, suçlar işlenmeye devam etmez”

Trafikteki ehliyetsiz, alkollü ve muayenesiz araç kullanma gibi suçların önüne geçilmesi için denetimlerin artırılması gerektiğini ifade eden Avcı, eğer cezalar yeterli olsaydı bu suçların işlenmeyeceğini kaydetti.

Avcı, çocukların traktör kullanmasının bunun en büyük örneklerinden olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Nasıl bir avcının ruhsatı yoksa tüfeğine polis tarafından el konuluyor, aynı uygulama otomobil kullanırken de yapılmalı…

banner134
Örneğin ehliyetsiz bir kişi otomobil kullanırken yakalanmışsa, o otomobile de el konulmalı. Böylece aileler ehliyetsiz çocuklarına, komşularına otomobillerini veremeyecek. Bu caydırıcı bir cezadır. Otomobil emare olarak alınmalıdır. Sadece para ve puan cezası yeterli değildir.”

“Hapis cezası da olmalı”

Avcı, alkolü araç kullanmada da benzer bir durum olduğunu belirtti ve özellikle 100 promilin üzerinde alkollü çıkan araç sürücülerine caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini ifade etti.

Mehmet Avcı, cezanın 3 ya da 5 gün hapis cezası olabileceğini söyledi ve “Ne yazık ki bir kişinin ehliyetsiz olduğu, ya bir kazada, ya da bir polis çevirmesinde ortaya çıkıyor. Aynı durum aracın kaydının olup olmaması için de geçerlidir. Bu alanda devlet takip sistemini geliştirmelidir” şeklinde konuştu:

“Bir aracın kimin adına kayıtlı olduğu bilinmeli”

Ehliyetsiz bir kişinin otomobil satın almasında bir sorun olmadığından söz eden avcı, çünkü o arabayı şoförünün kullanabileceğini söyledi.

Ancak bir aracın kimin adına kayıtlı olduğunun bilinmesi gerektiğini belirten Mehmet Avcı, şunları kaydetti:

“Ülkede mevcut 200 bin araç var.

Devletin, bu araçların kimin olduğunu, o kişinin nerede kaldığını bilmesi gerekir.

Ülkeye son gelen kamera sistemleri bunları okuyabilecek durumdadır.

Plakalar değişirken, kameralar, seyrüseferinin, muayenesinin olup olmadığını görebiliyor. Bu konuda gerekli aletler alındı, ancak kurulmadı.

Bunun yanında devlet tarafından da gerekli veriler düzenlenmemiştir.

Tüm bunlar yaşanırken KKTC kendi iç sorunları ile çarpışıyor ve trafiği her zaman arka planda tutuyor.

Meydana gelen kazalardan sadece sürücüler sorumluymuş gibi gösteriliyor.

Ancak bundan sistem de sorumludur. Trafiğin düzenlenmesi için devlette niyet ve kararlık olması gerekiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75