banner6

Trafikte gizli tehlike; tek farlı araçlar

banner37

Ülkemizdeki trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında yolların bakımsızlığı, yol aydınlatmalarının yetersizliği gibi birçok sebep gösteriliyor ancak pek de dile getirilmeyen önemli bir tehlike daha yollarımızda kol geziyor

Trafikte gizli tehlike; tek farlı araçlar
banner99

Doğan SAMER

1 SAATTE 10’A YAKIN ARAÇ… Araçların trafiğe çıkabilmeleri için her yıl muayeneden geçmesi, sürücülerin de araçlarının bakım ve kontrollerini düzenli olarak yapması gerekiyor ancak ne yazık ki özellikle geceleri büyük bir tehdit oluşturan tek farı ya da her iki farı da yanmayan çok sayıda araç yollarımızda kol geziyor. KIBRIS muhabiri, başkent Lefkoşa’nın yollarında sadece bir saatlik gözlem yaptı ve tek farla ya da ışıksız olarak trafikte seyir halinde olan yaklaşık 10 araç tespit etti.

Ülkemizin kanayan yarası trafik kazalarının başlıca sebepleri arasında yolların bakımsızlığı, yol aydınlatmalarının, trafik tabelalarının yetersizliği, sürücü dikkatsizliği gibi birçok neden gösteriliyor ancak dikkate alınmayan ya da gündeme getirilmeyen önemli bir tehdit daha yollarımızda kol geziyor.

Yasaya göre, araçların trafiğe çıkabilmeleri için her yıl muayeneden geçmesi, sürücülerin de araçlarının bakım ve kontrollerini düzenli olarak yapması gerekiyor ancak bir sebeple tek farı ya da her iki farı da yanmayan çok sayıda araç özellikle geceleri, nerede hedefini vuracağı bilinmeyen serseri mayın gibi yollarımızda seyrediyor.

Sürücüsünün fark etmediği veya tamirini ertelediği için geceleri birçok araç tek farla ya da iki farı da kapalı olarak trafiğe çıkıyor. Bu da beraberinde ciddi kaza riskini getiriyor.

KIBRIS muhabirinin Lefkoşa’da yaklaşık 1 saat boyunca yaptığı gözlemde, başkentin yollarında 10’a yakın aracın ya tek farının ya da her iki farının da yanmadığı tespit edildi.

Tek farla ya da her iki farı da yanmayan araçlar, yoldaki diğer araçların yanı sıra yayalar için de ciddi risk taşıyor.

440 TL para ile 10 puan cezası var

Tek farı yanan araçlar, gecenin karanlığında diğer sürücüler tarafından motosiklet olarak da algılanırken, bu da tehlikenin boyutlarını daha artırıyor.

Öte yandan, trafikte farsız veya tek farla seyretmenin cezası 440 TL. Bu sürücülere aynı zamanda 10 puan cezası da uygulanıyor.

“Tek ışığı yananlar patlamaya hazır bomba gibi”

Bu arada konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, trafikte seyrederken tek farı yanan ya da farı hiç yanmayan araçların patlamaya hazır bombadan farkı olmadığını söyledi.

Vatandaşlar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Trafik Dairesi’nin konuyla ilgili çalışma yapması gerektiğini belirterek, araç muayenelerinde düzenlemeye gidilmesini istedi.

Öte yandan çoğu vatandaş tek farı yanan araçlar nedeniyle kaza tehlikesi yaşadıklarını ve bu tür şeylerin kazaya sebebiyet verdiğine işaret etti.

Polis Genel Müdürlüğü de zaman zaman, Araç Işıkları Yasası’nın (Fasıl 336) 3. maddesine atıf yaparak, sürücülerin “güneşin batmasından yarım saat sonraki ve güneşin doğmasından yarım saat önceki vakit içinde” araç ışıklarını yakmakla yükümlü olduklarını anımsatarak, sürücülere araç ışıklarının trafik güvenliğindeki önemine dikkat çekiyor.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104