Trafikte ihbar mekanizması oluşturulmalı

banner37

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, sokak aralarında ve çıkmaz yollarda dikkatsizce araç kullanıp, sürat yapmanın bir cana mal olabileceğine işaret ederek, öneride bulundu

Trafikte ihbar mekanizması oluşturulmalı
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

AGRESİF VE SALDIRGAN ARAÇ KULLANIYORUZ

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, ülkemizde sürücülerin defansif değil, agresif ve saldırgan bir şekil de araç kullandığına vurgu yaparak, mahalle aralarında süratli giden araçların tespit edilip, ağır ve caydırıcı cezalara çarptırılması gerektiğini, bu tür tehlikeleri önlemek için sürücülere tehlikeyi önceden algılama eğitimi verilmesinin de önemli olduğunu söyledi. Avcı, ihbar mekanizmasını oluşturmanın da etkili olacağını kaydederek, sokak arasında sürat yapan, tehlike yaratan sürücülerin polise ihbar edilmesi gerektiğini bildirdi

SOKAK ARALARINA RAMPA KONULMALI…

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, araçları ile sokak aralarında ana yolda gidiyormuş gibi sürat yapan sürücülerin sadece sokaktaki canlar için değil çocuklar için de risk yarattığına vurgu yaparak, bu nedenle çocukların sokakta top oynayamadığını, kedi ve köpeklerin de rahat hareket edemediğini belirtti.  Sokak aralarına, çıkmaz yollara veya meyhane önlerine rampa koymanın tek çözüm olabileceğini ifade eden Curcioğlu, vatandaşlara da daha duyarlı ve dikkatli olmaları için çağrı yaptı

Ülkemizde gün geçmiyor ki sokak aralarında bir kedi veya köpek süratli ve dikkatsizce araç kullanan sürücü tarafından basılarak hayatını kaybetmesin ya da bir çocuk, bir yaşlı, bir vatandaş, sürücünün sürat yapma tutkusundan dolayı basılma tehlikesi geçirmesin.

Geçtiğimiz gün Lefkoşa’da, yolda dikkatsizce seyreden bir şahıs, başka bir aracın köpeğine çarpmasıyla, sonucu şiddet vakasına dönüşen bir olay yaşandı.

Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, ülkemizdeki eğitim ve sınav sisteminin sadece “durma” ve “sürme” üzerine olduğunu belirterek, tehlikeyi önceden algılama eğitimi verilmediğini vurguladı.

Avcı, ülkemizde sürücülerin birçoğunun agresif ve saldırgan bir şekil de araç sürdüğüne vurgu yaptı.

Bu konuda ihbar mekanizmasını oluşturmanın da etkili olacağına işaret eden Avcı, sokak arasında sürat yapan, tehlike yaratan sürücülerin polise ihbar edilmesi gerektiğini kaydetti.

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu da sokak arasında ve çıkmaz yollarda süratli ve dikkatsizce seyreden araçların sokak hayvanlarına çarpması ve onların yaralanmasına ya da ölmesine sebebiyet vermesi gibi olaylara sık sık rastladıklarının altını çizdi.

Curcioğlu, bu konuyu dernek olarak çok gündeme getirdiklerini, çözüm yolları aradıklarını ama pandemi sebebi ile çok yol kat edemediklerini ifade etti.

Avcı: Tehlikeyi önceden algılama eğitimi önemli

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, sürücünün tehlikeyi önceden algılaması ve önlemesi gerektiğini belirterek, sürücülerin ara sokaklarda ya da anayollarda araç sürerken yoldaki tehlikeyi fark edip tedbir almasının öneminden bahsetti.

Birçok dünya ülkesinde tehlikeyi önceden görme eğitiminin ehliyeti almadan önce verildiğini söyleyen Avcı, sınavda öğrencilerin araçla yol alırken gördükleri tehlikelerden sonra düğmeye bastığını ve tehlikeyi algılama sınavının bu şekilde değerlendirildiğini belirtti.

Avcı, sınavda, sürücünün yol kenarında bir çocuk veya bir hayvan ya da yolda bir taş veya su birikintisi gördüğü zaman düğmeye bastığını kaydetti.

  Bizim ülkemizde eğitim ve sınav sisteminin sadece “durma” ve “sürme” üzerine olduğunu belirten Avcı, tehlikeyi önceden algılama eğitimi verilmediğini vurguladı.

banner134
“İhbar mekanizması oluşturulmalı”

Ülkemizde sürücülerin birçoğunun agresif ve saldırgan bir şekil de araç sürdüğüne vurgu yapan Avcı, sürücülerin defansif değil saldırgan sürüş yaptığına işaret etti.

  Avcı, bazı sürücülerin yol kendininmiş ve öncelik her zaman kendindeymiş gibi davrandığına dikkat çekerek, yolda, bisiklet, çocuk veya hayvan yokmuş gibi davrandığını söyledi.

Özellikle mahalle aralarında süratli giden araçların ve yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyenlerin tespit edilip, ağır, caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini anlatan Avcı, bu noktada sürücü eğitimi, gözetleme ve cezanın etkili olabileceğinden bahsetti.

Avcı, ana yollara çıkışı olan tali yollara rampa konarak önlem alınabileceğini, ama en önemli ve etkili olabilecek yöntemin, ihbar mekanizmasını oluşturmak olacağına vurgu yaparak, sokak arasında sürat yapan, kurallara uymayan, tehlike yaratan sürücülerin polise ihbar edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Mehmet Avcı, sokak aralarında sürat yapmanın tehlikeli olacağına dikkat çekerek, yolda bir çocuk, yürümekte zorlanan bir yaşlı veya çocuğun elinden fırlayan bir hayvan olabileceğini kaydetti.

Curcioğlu: Tek çözüm rampa

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, sokak arasında ve çıkmaz yollarda süratli ve dikkatsizce seyreden araçların sokak hayvanlarına çarpması ve onların yaralanmasına ya da ölmesine sebebiyet vermesi gibi olaylara sık sık rastladıklarının altını çizdi.

Araçları ile sokak aralarında ana yolda gidiyormuş gibi sürat yapan sürücülerin sadece sokaktaki canlar için değil, çocuklar için de risk yarattığına vurgu yapan Curcioğlu, bu nedenle çocukların sokakta top oynayamadığını, kedi ve köpeklerin de rahat hareket edemediğini belirtti.

Curcioğlu, bu konuyu dernek olarak çok gündeme getirdiklerini, çözüm yolları aradıklarını ama pandemi sebebi ile çok yol kat edemediklerini kaydetti.

Sokak aralarına, çıkmaz yollara veya meyhane önlerine rampa koymanın tek çözüm olabileceğini ifade eden Curcioğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi ile bu konuda konuştuklarını ve bazı sokak aralarına rampa koyduklarını anlattı.

Kendi mahallesinde de sokakta gezen canlar ve çocuklar için aynı riskin olduğunu ifade eden Curcioğlu, ilgili belediyeye rampa için başvuru yaptıklarını ve rampaların takılmasını beklediğini ifade etti.

  Curcioğlu, polisin de bu sorunun bir nebze önüne geçebilmesi için sokak arası devriyelerini artırması gerektiğini, ama tek başına bunun çözüm olamayacağını söyleyerek, vatandaşlara da daha duyarlı ve dikkatli olmaları için çağrı yaptı.

Curcioğlu, “süratten kaçının” diyerek, “Hız yapmak belki sizi 5-10 saniye, ya da 1 dakika daha erken gideceğiniz yere varmanızı sağlayabilir ama 1 dakika gideceğiniz yere daha erken varmak, ne sizin, ne de başkalarının hayatını riske atmaya değmez” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75