Trafikte ölmek istemiyoruz!

banner37

KKTC Gazimağusa Muhtarlar Derneği, 80 günde 4 ölümün gerçekleştiği “Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı’nda eylem düzenledi. Eylemde, bariyer, dönel kavşak ve ışıklandırma eksikliğine dikkat çekildi ve yetkililere çağrı yapıldı

banner87
Trafikte ölmek istemiyoruz!
banner90
banner99

“MAZERET DEĞİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ”… KKTC Gazimağusa Muhtarlar Derneği öncülüğünde 80 günde 4 ölümün gerçekleştiği, “Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı’nda eylem yapıldı ve yoldaki “bariyer”, “dönel kavşak” ve “ışıklandırma” gibi eksikliklerin giderilmesi istendi. Eylemde ayrıca bu yolda hayatını kaybedenler için karanfil bırakılıp dualar okudu

“SIRADA YOL KAPATMA EYLEMİ VAR”… Eylemciler, yetkililerin gerekli önlemleri almaması durumunda dün gerçekleştirdikleri eylemi yol kapatma eylemine dönüştüreceklerini açıkladı. KIBRIS’a konuşan eylemciler bu sorun çözülene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini anlattı

Sedef BOŞNAK-Serap ŞAHİN

KKTC Gazimağusa Muhtarlar Derneği, 80 günde 4 ölümün gerçekleştiği, “Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı’nda düzenlediği eylemde, bariyer, dönel kavşak ve ışıklandırma eksikliğine dikkat çekti ve defalardır uyardıkları yetkililere önlem çağrısı yaptı.

“Trafikte başka canlar yanmasın” sloganıyla düzenlen eylemde, Ulukışla, Kurudere ve Turunçlu köylerinde yaşayan yüzü aşkın vatandaş, sorunlarına çözüm bulmaması halinde, “Çözmezseniz, yolu, bir hafta trafiğe kapatacağız” diyerek, sert uyarıda bulundu.

Hem yasta, hem isyanda olduklarını ifade eden vatandaşlar, Turunçlu ve Ulukışla kavşaklarındaki sorunların can aldığına vurgu yaptı.

Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı, 12.00 ile 13.00 saatleri arasında düzenlenen eylemde, eylemciler, Turunçlu Kavşağı’ndan, trafiğe kurban giden 4 kişinin yaşamını yitirdiği noktaya yürüdü ve buraya karanfil bırakıp dualar okudu, taleplerini sıraladı.

Eylemde, “Çocuklarımız annesiz, babasız kalmasın! Artık yeter, YETER”, “Trafikte ölmek, sakatlanmak istemiyoruz”, “Bu kavşak, şeytanın yuvası. Tek çözüm çember”, “Oturduğunuz makamlar, ağlama duvarı değil, icraat mekanı”, “Makam araçlarına kaynak var, bariyere yok”, “Sesimize ses verin”, “Karşıdan karşıya güvenli geçmek istiyoruz”, “Kavşağımıza dönel çember istiyoruz”, “Hata değil, cinayet işliyorlar”, “Gün gelecek kandıracak seçmen bulamayacaksınız, çünkü hepimiz trafikte teker teker öleceğiz”, “İstemeden değil, ‘Katlı koyarak ölüm’ kaza mıdır?”, “Alkol ve sürate yenilmeyin” yazılı pankartlar taşındı.

Derneğe üye muhtarlar tek tek konuşarak, ilgililere çözüm çağrısı yaptı. Eyleme, Hayvancılar Birliği ve eski Bakan Kenan Akın da destek verdi.

Yeşilleme: Tedbir alınmalı

KKTC Gazimağusa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Yeşilleme, konu mahalde, yıllardır suçsuz günahsız insanların can verdiğini anımsattı ve trafik kazalarının bir an evvel önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan Mustafa Yeşilleme, iki kavşak arasında, 1 kilometrelik mesafede, son 3-4 ayda, 4 kişinin can verdiğine dikkat çekti ve ekledi:

“Kimse bilerek kaza yapmak istemez. Kazaya sebebiyet verenler de hapishanelerde. Önlem alınmalı. Ada genelindeki tüm yolların, insanların canına kastetmeyecek şekilde düzenlenmeli.”

Şengül: Çember ve ışıklandırma istiyoruz

Kurudere Muhtarı Bülent Şengül, destek veren herkese teşekkür ettikten sonra, “Turunçlu Kavşağı’na çember, Ulukışla Kavşağı’nın ise ışıklandırılmasını istiyoruz” dedi.

Bülent Şengül, her iki kavşak arasında, 80 günde 4 kişinin trafiğe kurban gittiğine işaret etti ve kazaların önüne geçilebilmesi için sorunlarına kalıcı çözüm istedi.

Şengül, “Kazaları önlemek için, tüm kavşaklara çember yapılmalı. Kameranın kavşağa mesafesi 70 metredir. Bu 30 metreye çekilmelidir. Hız limiti de 50 metreye düşürülmeli. Araçlar, bu kavşaktan 100-150 metre seyredebiliyor” dedi.

Aytürk: Çözmezseniz, seçime gitmeyeceğiz

Kan ağladığını ifade eden Mormenekşe Muhtarı Saim Aytürk, “Üzücü olay. Kimse ilgilenmedi. Gelmiş geçmiş hükümet yetkilileri, parti yetkilileri sorunların çözümü için ilgi göstermedi. Gençlerimiz, analarımız, bacılarımız sürekli kaza yapıyor. Her yıl olduğu gibi yol ruhsatları 2-3’e katlanıyor. Neden? Hizmet için. Maalesef zam var, hizmet yok. Yazık günah değil mi. Çare bulun, yalnızca koltukta oturmayın. Çözümsüzlüğü kınıyoruz. Eğer böyle giderse, muhtarlar olarak sizi protesto edip, seçime gitmeyeceğiz. Vefat edenlerin ailelerine başsağlığı dilerim, mekanları cennet olsun” diye konuştu.

Güden: Mazeret üretecekseniz bu işi bırakın

Pile Muhtarı Veysal Güden, son yaşanan ölümlü kazada, ne yazık ki ölüme sebebiyet veren vatandaşın köylüsü olduğunu ifade ederek sözlerine başladı ve önemli noktalara vurgu yaptı.

Veysal Güden, meydana gelen kazalarda, tüm günahın sürücülere kesildiğini belirterek, hükümet edenlere seslendi ve “Yönetmek demek çözüm üretmektir. Siyaset kurumu, mazeret kurumu değildir. Çözüm makamıdır. Toplum gün be gün yok olur. Evlatlarını yitirir. Kaynağım yoktur, Türkiye’den yardım gecikti mazereti yapmayın. Yönetemeyecekseniz, mazeret üretecekseniz bu işi bırakın. Gelmeyin, yapmayın, yönetmeyin” dedi.

Güden, şöyle konuştu:

“Yollar yapılırken ben ortaokula gidiyordum. Yaşım 46. Halen yapıldığı şekilde varlığını sürdürüyor. Üzerine hiçbir şey konulmalı. Yaşanan kazalardan hiçbir şekilde ders çıkartılmadı. Ne yapılandırıldı, ne yenilendi ne de tedbir alındı. 30 yılı aşkındır, tüm siyasi mensupları ülke yönetiminde görev aldı. Kimse sorumluluk üstlenmedi.

Son kazada köylüm kazaya sebebiyet verdi, sabah 8’de olay yerine geldim. Akşam 4’e kadar yanındaydım. Kazada yaşamını yitiren Esra Korcan’ın annesinin hastane kapısında yere yığıldığını gördüm. İçim titredi. Acı o insanların evindedir. Geride kalanlar da vicdan azabıyla yanıp tutuşuyor. Benim de çocuğum var. Yolla çıkmadan bin kez uyarıyorum. Dikkat etmesi için telkinde bulunuyorum. Ne yazık ki yollarımız güvenli değil. Hata ne ise düzeltilmeli. En değerli varlığımız canlarımızdır. Hata payını göz önünde bulundurarak düzenlemeler yapılmalı.

Kaza; istem dışı, kontrol dışı yanlışlıkla yapılandır. Sene 2020. Biz insanlarımıza hata yapma şansı vermiyoruz. Bu hataların trafikteki bedeli ölümdür, trajedi, travmadır. Biz insanlarımıza bu acıyı çektirmeyelim. Küçücük toplumda, bu kadar acıyı reva görmemeliyiz.

Acının, ateşin olduğu yeri hissediyor ve yaşıyoruz. Ellerimiz, ayaklarımız kalbimiz titrer. Ya yönetin ya da beceriniz yoksa makamlarınızı terk edin. Suyun akışınızı değiştirecek basiretiniz yoksa, kendinizi suya bırakın ve toplum gibi denizde siz de boğulun.”

İş: Çözmezseniz, yolu kapatacağız, köye sokmayacağız

Ulukışla Muhtarı Aynur İş, kavşaklardaki sorunlara kalıcı çözüm bulunmaması halinde, seçim zamanı köye hiçbir siyasiyi sokmayacağını söyledi.

Aynur İş, köylerinden toplu taşımacılıkla, işyerlerine, okullarına gidecek vatandaşların ışıksız yolda karşıdan karşıya geçtiğine dikkat çekti ve “Her gün canımız avcumuzda. Çözüm istiyoruz. Çözmezseniz yolu kapatacağız. Köye sokmayacağız” dedi.

Naimoğulları: Kaynak yaratın, sorunları çözün

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, trafikte can ve mal güvenliğinin olmadığına vurgu yaparak, “Hepimiz her an bu yollarda ölebiliriz. Emniyet yok. Çözüm çok zor değildir. Kavşak yapmak, çember yapmak, ışıklandırmak çok zor değildir” dedi.

Yetkililere sorunları neden önemsemediğini soran Mustafa Naimoğulları, sorunların çözümüne katkı koymaya hazır olduklarını ifade etti ve eleştirilerini sıraladı.

Naimoğulları, sorunların çözümlenmemesi halinde bir sonraki eylemin daha etkin olacağını ifade etti ve “Bu eylem bir mesajdır. Bu mesajı alınız. 4 ölümden sonra yola tek taraflı korkuluk yapılması yeterli değil. Yollarda her an ölebiliriz. Can güvenliği yok. Ülkedeki araç sayısına göre yollar, yetersiz. Çocuklarımız ölmesin, komşularımız akrabalarımız ölmesin. Önlem alın” dedi.

Ülkedeki anayolların, köy yollarının ve tali yollarının berbat olduğunu anlatan Naimoğulları, kaza riskinin fazla olduğunu da dile getirdikten sonra, fonlarda kesinti yapılıp kaynak oluşturularak gerekenin yapılmasını istedi.

Köylüler: Çözün artık

Turunçlu’da yaşayan Ali Güler, Kurudere’de yaşayan Erol Erbay ve Kamil Toklu, her iki kavşaktaki sorunların bir an evvel giderilmesini istediklerini belirterek, yaşanan ölümlerin son bulmasını istedi.

Turunçlu-Vadili ve Akdoğan arasındaki yolun adeta köstebek yuvası olduğunu ifade eden Ali Güler, “Ulaştırma bakanı sorunu çözmezse, yarından itibaren koltuğu bıraksın. Yolda çizgi bile yok. Parlatıcı levha da dahil hiçbir şey yok. Yağmurlu gecelerde hiçbir şey görülmez. Mazeret değil çözüm istiyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108