banner6

Trafo nakli, trafiği felç, vatandaşı da perişan etti

banner37

Cengizköy Trafo Merkezi’ndeki çalışmalar nedeniyle Güzelyurt ve Lefke ilçeleri saatlerce elektriksiz kalıyor. Dün de yaklaşık beş saat elektriksiz kalan vatandaş, Cengizköy’den sökülen trafoların taşınması sırasında, trafikte perişan oldu. Uzun kuyruğun oluştuğu trafikte, karşı şeritten gelen birçok araç TIR’ın genişliği nedeniyle banketten düştü, kimisiyse tehlikeyi göze alıp TIR’ı sağladı.

Trafo nakli, trafiği felç, vatandaşı da perişan etti
banner151 banner143

Güren TİLKİ

Cengizköy Trafo Merkezi’nin elektrik üretim kapasitesi artırılıyor… 66 bin kilovattan 132 bin kilovat elektrik üretim gücüne çıkarılacak merkezdeki trafolar tek tek sökülüyor…

Buradan sökülen trafolar ise Cypfruvex’teki bir tesise taşınıyor…

Trafo merkezindeki bu çalışmalar nedeniyle Güzelyurt ve Lefke ilçeleri saatlerce elektriksiz kalıyor… Dün de yaklaşık beş saat elektriksiz kalan vatandaş, bir çile de yolda çekti.

Cengizköy’den sökülen trafoların taşınması sırasında trafik felç, vatandaş da perişan oldu. Saatlerce trafikte trafoyu taşıyan TIR’ın arkasında seyretmek zorunda kalan sürücüler, trafiğin en yoğun olduğu saatte bu işlemlerin yapılmasına tepki gösterdi.

Araçlar banketten düştü

Trafoların taşındığı TIR’ın geniş olması nedeniyle de trafikte sıkıntılı anlar yaşandı. Karşı şeritten gelen araçlar, banketten düşerek yoluna devam etmek zorunda kaldı.

Tek şeritli yolda, saatlerce TIR’ın arkasında gitmek zorunda kalan araç sürücülerinin bazıları bu duruma daha fazla dayanamadı ve kontrollü bir şekilde TIR’ı sağlayarak öne geçti. Bu tehlikeli hareket de zaman zaman tek şeritli yolda araçların yüz yüze gelmesine neden oldu.

Trafolar ihtiyaca göre kullanılacak

Güvenilir bir kaynaktan elde edilen bilgiye göre, Cengizköy Trafo Merkezi 1971’de kuruldu.

46 yıldır bölgeye hizmet veren trafo için yenileme çalışması başlatıldı.

66 bin kilovat elektrik üreten trafo merkezinin kapasitesi 132 bine çıkarılıyor. Cengizköy Trafo Merkezi’nden sökülen trafolar ise Cypfruvex’teki bir tesise taşınıyor.

Trafolar ihtiyaç halinde Güzelyurt Trafo Merkezi’nde kullanılacak. İhtiyaç fazlası olanlar ise, Lefkoşa merkeze gönderilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 16:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104