Tüketim azaldı, fiyatlar düştü

banner37

Uzun süredir Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olan Pazar yerleri, dün Lefkoşa Pazarı’yla açılışı yaptı

Tüketim azaldı,  fiyatlar düştü
banner90
banner99

VİRÜS VE SICAK ESNAFI VURDU… Önlemlerini alan ve uzun süredir kapalı olan açık pazarlarda yeniden tezgâh açan esnaf, ilgi ve talebin az oluşundan yakındı. Öğrenci ve işçilerin virüs nedeni ile ülkelerine döndüğünü bu nedenle de geçmiş aylara kıyasla pazarı ziyaret edenlerin sayısında düşüş olduğunu vurgulayan esnaf, insanlardaki virüs korkusunun ve sıcağın da işlerin düşmesinde etken olduğunu söyledi. Esnaf, tüketim azaldığı için fiyatların da düştüğünü belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında kapatılan açık pazarlar, 2 aydan fazla bir süreden sonra dün açıldı. Birçok esnaf önlemlerini aldı ve Lefkoşa Pazarı’nda tezgahlarını açtı.

   Lefkoşa Türk Belediyesi’nin pazarın girişlerde aldığı önlemlerde, ziyaretçilerin ateşi ölçüldü, maskeler kontrol edildi. Alışveriş yapmak için açık pazara giden vatandaşlar, girişte ellerini dezenfekte etti, dezenfektanlı paspaslara basıp geçti.

   Esnaf, hem vatandaşların virüs tedirginliğinden tam olarak uzaklaşmaması, hem havanın sıcak oluşu, hem de öğrencilerin ve işçilerin ülkelerine dönmesinden dolayı talebin azaldığını, satışın az olduğunu söyledi.

  Bazı esnafın ise dün tezgahlarını kurmadığı gözlemlendi.

  Meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüş de dikkatlerden kaçmadı. Esnaf, ucuzluğun sebebinin üretimin çok tüketimin az olmasına bağladı. Pazar esnafı, “Oteller kapalı üreticiden ürün almıyor, öğrenci ve işçi ülkesine döndü satışlar azaldı, ek olarak da market sadece belirli üreticiden sınırlı sayıda ürün alıyor, bu nedenle bizler de ürünlerimiz elde kalmasın diye fiyat düşürdük” dedi.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

İbrahim Kanalar:

   “2 ay önce virüsten dolayı kapatılan pazar ile şimdiki pazarı kıyasladığımızda vatandaşın ilgisi oldukça az. Biz geçimimizi açık pazarlardan sağlıyoruz ve uzun süredir kapalı kalmak ekonomik anlamda bizleri oldukça etkiledi. Pazarların açılmasından mutluyuz ama öğrencilerin ve işçilerin ülkelerine dönmesi Pazar esnafını da olumsuz etkiliyor.”

Ahmet Bağrıaçık:

   “Pazarların kapanmadan önceki hali ile kıyasladığımda bir miktar talep azlığı oldu bu da hava sıcaklığından kaynaklanır. Tüm pazarcı önlemini de aldı maskesini taktı, tezgahına dezenfektanını koydu. İki ay pazarların kapalı olması herkesi ekonomik açıdan etkiledi ama çok şükür ki işimizin başındayız.”           

Mehmet Akkuş:

   “Pazarın hiç tadı yok, 2 aydan sonra talebin çok olacağını düşündük ama beklediğimiz gibi olmadı. 2 ay boyunca pazarlarda tezgahlarımızı açamamamız ekonomik anlamda bizi felaket etkiledi. Ürünler elimizde kaldı ve çok büyük zarar ettik. Umarım ilerleyen günler daha iyi olur. Bunların yanında bugün tezgah açmayan Pazar esnafı da var.”

İsmail Erol:

   “2 aydan fazla süredir kapalı olan pazarlar açıldı ama havanın sıcak olması ve vatandaşların virüsten dolayı tedirginlik duyması sebebi ile pazara ilgi çok az. Uzun süredir açık pazarların kapalı olmasından kaynaklı ekonomik kaybımız da çok oldu. Bugün pazar esnafı LTB’nin almamızı istediği önlemleri de aldı. Maskelerini taktı, dezenfektanlarını yanına aldı ve mesafesini koruyarak çalışmaya dikkat etti.”

Doğan Cingöz:

   “Pazarlar açıldı ama vatandaşın ilgisi eskisi gibi değil, bunun sebebinin ise Koronavirüsü olduğunu düşünüyorum. İnsanlar virüsten dolayı tedirgin. 2 ay zor geçti ektiğimiz çileğin çok az bir kısmı satıldı. 9 aydır bekledik 3-4 TL’den ancak satabildik.”

Mustafa Tekin:

   “2 aydan sonra tezgahlar pazarlarda kuruldu. Şu an talep az olsa da bunu ilk gün oluşuna, virüsün tedirginliğine ve aşırı sıcağa bağlıyoruz. Pazarların kapalı olduğu müddet boyunca biz Pazar esnafı geçimi sağlamakta zorlandık. Kirası olanlar kira ödemekte, işçisi olanlar ise işçisini ödemekte büyük zorluklar çekti.”

İmam Ergül:

   “Pazarda yerimizi aldık ama ilk gün olduğundan ve tam güvenemediğimizden mal getirmedik. Pazara talep bugün beklediğimiz gibi değildi, bunun sebebi ise vatandaşların temkinli olduğundan kaynaklandı. Açık pazarların kapalı olduğu müddet boyunca ekonomik yönden bir hayli zorluk çektik. Pazarlar açıldı ama pazarcı meyve sebze fiyatını düşük tutu, çünkü yetiştirilen ürünler öğrenci olmayışı ve turizm sektörünün kapalı olduğundan dolayı elde kaldı.”

Numan Bayar:

   “Açık Pazar aylardan sonra açıldı ama ilgi zayıf.  Virüs dolayısı ile hala tedirgin olan insanlar, sıcak ve öğrencilerin ülkelerine gitmesi nedeni ile talep ve pazara ilgi az. Aylardır kapalı olan pazar çok uygun fiyatlarla açıldı, fiyatların uygun olma sebebi tüketimin az olması, otellerin kapalı olması, öğrencinin ülkesine dönmesi ve marketlerin belirli miktarda ürün alabilmesinden kaynaklanıyor.”

Enver Emin:

   “Açık pazarlar açıldı ama belediye başkanları Pazar esnafının ekmek parası ile oynuyor. Mağusa Belediyesi, esnaftan 250 TL’lik sağlık karnesi istiyor, Lefkoşa belediyesi Koronavirüsü testi istiyor, Girne ise belirle satışları yasaklıyor. Her Pazar yerinde esnaf bir problemle karşılaşıyor. Pazarlar açıldı ama iş yok, bu da insanların virüs korkusundan kaynaklanıyor.  Bunların yanında öğrenci, turist olmaması ve otellerin kapalı olması da üreticiye ve Pazar esnafına olumsuz yansıdı.”

Hasan Kocabaş:

   “Açık pazarlar açıldı ama her belediye kendince ayrı ayrı kurallar koydu.  Pazarda fiyatlar marketlerden daha ucuz olmasına rağmen ilk gün için talep çok azdı. Pazarların kapalı kaldığı iki ay boyunca ürettiğimiz ürünler de hep elimizde kaldı ya hayvanlara yem oldu, ya da çöpe gitti.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75