TÜK’teki arpa stoku tükenmek üzere

banner37

Toprak Ürünleri Kurumu ambarlarındaki arpanın azalmasından endişelenen hayvan üreticileri, kurumun ambarındaki arpa bitmeden Türkiye’den arpa getirilmesini ve şu anki fiyatından satılmasını istiyor

TÜK’teki arpa stoku tükenmek üzere
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

ÜRETİCİLER TEDİRGİN… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, TÜK ambarında üreticilere en fazla 15-20 gün yetecek kadar arpa kaldığını söyledi ve bu durumun da kendilerini endişelendirdiğini belirtti. Ülkeye arpa getirilmesi için Türkiye ile protokol imzalanması gerektiğini ifade eden Naimoğulları, ancak bu protokol imzalansa bile hava şartları nedeniyle arpanın nasıl geleceği ve gelirse de fiyatının ne olacağı konusunda kaygıları olduğunu ifade etti.

PROTOKOL İMZALANDI… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi ile arpa getirmek için protokol imzaladıklarını açıkladı ve arpa geldiği zaman da eğer bir fiyat ayarlaması yapılacaksa onu Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceğini kaydetti. Deveci, “Biz şu anda ülkede arpanın eksilmemesi için ithalat çalışmalarını yapıyoruz. Maliyet planlaması çıktıktan sonra hükümetimiz gerekli kararı alacaktır. Zaten fiyatları da Bakanlar Kurulu belirliyor” dedi.

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) ambarında, üreticilere en fazla 15-20 gün yetecek kadar arpa kaldı. Arpa stokunun azalması ise üreticileri ciddi anlamda endişelendirdi.

Üreticiler ülkeye arpa getirilmesi için bir an önce Türkiye ile protokol imzalanmasını ve arpa fiyatının da değişmemesini istiyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, şu anda Türkiye ile protokol imzalansa dahi hava şartları nedeniyle arpanın nasıl geleceği ve Türkiye’den arpa gelmesi durumunda da fiyatının ne olacağı konusunda endişeleri olduğunu dile getirdi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci ise Türkiye’den arpa getirilmesi için Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi ile protokol imzaladıklarını ancak fiyatının ne olacağı konusundaki kararı Bakanlar Kurulu’nun vereceğini belirtti.

Naimoğulları: Stoktaki arpa ancak aralık sonuna kadar yeter

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Toprak Ürünleri Kurumu’nda üreticiye en fazla 15-20 gün yetecek kadar arpa kaldığını söyledi ve yetkililere çağrı yaparak bir an önce önlem alınmasını istedi.

TÜK’teki arpanın normalde şubata kadar yetecek oranda olduğunu kaydeden Naimoğulları, ancak bu arpaların bazı yem fabrikalarına ve zengin üreticilere satılması nedeniyle azaldığını belirtti.

Satılan bu arpaların da mevcut fiyattan verildiğini kaydeden Naimoğulları, “TÜK, arpa satışında aracıdır. Üreticiden arpayı özel bir banka alıyor ve çiftçiye parası ödeniyor” dedi.

“Hangi fiyattan satılacak?”

Naimoğulları, bu arpalar satışa çıkarılırken, hükümet kurulmasının bu kadar uzayacağının düşünülmediğini ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Hükümetin geç kurulması nedeniyle Türkiye ile protokol imzalanamadı ve arpa getirme konusunda da bir karar alınamadı. Bu nedenle Türkiye ile bu konuda bir an önce anlaşmaya varılması gerekir. Ancak hava şartları nedeniyle getirilip, getirilemeyeceği yönünde endişeliyiz. Ayrıca getirilse bile bize hangi fiyattan verilecektir? Bize daha önce eski fiyattan getirileceği yönünde söz verilmişti.”

“Arpanın en çok kullanıldığı dönemdeyiz”

Naimoğulları, gerek küçükbaş gerekse de büyükbaş hayvan üreticilerinin hayvanlara verdiği yemlerde en çok kullandığı ham maddenin arpa olduğunu söyledi ve ayrıca arpanın da şu anda en ucuz ham madde olduğunu ifade etti.

Hayvan üreticilerinin ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını belirten Naimoğulları, “arpanın bitmeden Türkiye’den getirilmesi gerekiyor. Ayrıca fiyatında da değişiklik olmaması gerekiyor” dedi.

Deveci: Protokol imzaladık

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Türkiye’den arpa getirilmesi için protokol imzalandığını söyledi.

Ancak fiyatın aynı kalıp kalmamasına Bakanlar Kurulu’nun karar vereceğini ifade eden Deveci, şu şekilde konuştu:

“Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi ile arpa getirmek için protokol imzaladık. Arpa geldiği zaman eğer bir fiyat ayarlaması yapılacaksa ona Bakanlar Kurulu karar verecek. Biz şu anda ülkede arpa eksilmemesi için ithalat çalışmalarını yapıyoruz. Maliyet planlaması çıktıktan sonra hükümetimiz gerekli kararı alacaktır. Zaten fiyatları da Bakanlar Kurulu belirliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75