'Tüm kadınlar emekçidir'

banner37

İlknur Kanbur, 27 yıldır restoran işletmeciliği yapıyor… O bir yönetici, anne ve eş… Kadının gücüne ve he rişte başarılı olduğuna inanıyor.

banner87
'Tüm kadınlar emekçidir'
banner99

Ülkemiz için farklı bir kültürün mutfağı… Müdavimi çok…

Değişik lezzetlerin adresi Çin mutfağı yemeği sunan “Chinese House”… Mekanın Direktörü ise bir kadınİlknur Kanbur

27 yıllık iş tecrübesiyle, birçok kadına örnek oldu.

Lokanta işletmek zor iş… Gecesi, gündüzü yok… Ama bu yoğun mesaisinin ödülünü aldı İlknur Kanbur… Özverili ve fedakar bir kadın.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir de mesajı var Kanbur’un… Şöyle diyor:

“Emekçi kadınlar, ekonomik, politik ve daha birçok alanda kendini geliştirmeli. Kadınların değeri bir gün değil, her gün bilinmeli. Kadınlar, her konuda başarılıdır. Her başarılı işin ardında, mutlaka bir kadın figürü vardır. Ev hanımı kadınlarımız da emekçidir. Ev işleri ve çocuk bakımı da emektir”

İlknur Kanbur’un mekanına konuk olduk ve iş yaşamını konuştuk…

SORU: Sizi tanıyabilir miyiz?

KANBUR: 1966 doğumluyum. Antalya’da dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi, babamın işi dolayısıyla Konya’da tamamladım. Üniversite eğitimimi de Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gördüm. Üniversite hayatımın son yılında eşim Hüseyin’le tanıştım ve iki sene sonra Kıbrıs’a gelin geldim. Kıbrıs’ta iki üniversite mezunu aşık olarak, iş hayatına atıldık. Önce Türk Bankası’nda işe girdim. Daha önceden Türkiye’de de bankacılık yapmıştım.

SORU: Çin mutfağına yönelik iş yapma fikri nasıl doğdu?

KANBUR: Eşim de benim gibi Türk Bankası’nda çalışmaktaydı. Aynı zamanda bir Çin restoranında menajerlik yapmaktaydı. Yaklaşık bir sene burada menajerlik yaptıktan sonra, restoran sahipleri mekanı satmak istedi. Biz de karar verip, mekanın işletmesini devraldık. Burası daha çok Girne’de yaşayan yabancıların ve turistlerin bildiği bir mutfaktı.

İşetmeyi devraldıktan sonra eşim beni de restorana aldı ve bankadaki işimden ayrıldım. 27 sene öncesinden bahsediyorum, o dönemlerde kadın servis elemanı pek yoktu. Ama ben kocama destek oldum ve çalışmaya başladım.  Bu bana yabancı bir işti. Ben daha çok halkla ilişkileri yapabiliyordum, eşim de mutfakta iyiydi. Birbirimizi tamamladık.. Çok güzel, çok zevkli bir iş yapıyoruz. Müşterilerimizle aile olmayı başardık.

Bu arada biz Çin mutfağını tanıtmaya, öğretmeye de başladık. Yemek kültürünü öğretmek, tanıtmak da çok keyifli bir iş. Karı-koca 27 yıldır burada çalışıyoruz. Oğlum üniversiteyi İngiltere’de okudu. Onun da bu işi devam ettirecek olması, beni çok mutlu ve motive ediyor. Benim 25’inci yılımızda gerçekleştirmek üzere bir hayalim vardı, onu da gerçekleştirdik. 25’inci yılımızda mekanımızı yıkıp yeniden yaptık, bahçemizi düzenledik, iç mekanımızı yeniledik.

SORU: Yaptığınız işin zorlukları nelerdir?

KANBUR: İşe giriştiğimizde büyük kumar oynadık ama bu yola çıkarken biz birbirimize çok güveniyorduk. Çok da çalıştık. O zamanlar yanımızda çalışan 3 kişi vardı. Örneğin tuvaletleri de ben temizliyordum. Bardak yıkayacak makinemiz yoktu, saatlerce bardakları elimde yıkıyordum.

Şunun altını da çizmeliyim, Kıbrıslılarla çalışmak çok güzel. Bizleri sürekli teşvik ettiler. Belki de Türkiye’de açmış olsak bu restoranı, bu kadar ayakta kalamayabilirdik. Bir de bizim başarılı olmamız, bir aile şirketi olmamızla ve bu işi severek yapmamızla doğru orantılıdır. Biz araştırıyoruz, durmuyoruz, yenileniyoruz.

Her sene tatillerimizi Uzakdoğu’da yapıyoruz. Orada yeni tatlar, soslar keşfediyoruz. O lezzetleri, tatları buraya da taşıyoruz. İşin zorlukları var, ancak her gece yine aynı heyecanla mekana geliyorum. Ben şuna inanıyorum; çalışan insan daima iş yapar. Fedakarlık yapacaksın, çalışacaksın.

Örneğin biz 27 yıldır, tatillerimiz dışında, her gece mekanda, işimizin başındayız.  Ancak, ben hiçbir zaman sosyal yaşantımdan da geri kalmadım. İki tane çocuk doğurdum, anneliğimi de ihmal etmedim. İnsan isterse her şeyi başarabilir.

SORU: Çin mutfağının püf noktaları nelerdir?

KANBUR: Çin mutfağı, çok zengin, çok kültürlü ve çok sağlıklı bir mutfak. Malzeme bulmakta çok zorlandık. Soslarımızı, ürünlerimizi yurt dışından getirirdik. Giderimiz çoktu. Yurt dışından aşçı getirdik. Çok krizler geçirdik ama atlattık. 5 sene önce suşiye başladık. Çin mutfağının zıtlıkları var. Tatlı bir yemekle, acı bir yemeği de bir arada yiyebilirsiniz. Zıtlıklar birbirini tamamlar. Şimdi birçok müşterimiz menüye bakmadan, yiyeceği yemeğini bizlere danışırlar. Onları biz yönlendiriyoruz. Böylelikle bizler de her yemeğimizi tattırıyoruz. Sürekli yenileniyoruz.

SORU: Yoğun çalışma temponuzdan fırsat bulduğunuz zaman boş zamanlarınızda, neler yapıyorsunuz?

KANBUR: Çok fazla boş zamanım kalmıyor.  Buna rağmen haftanın 2 günü pilatese, 3 günü de yürüyüşe gidiyorum. Onları hiç ihmal etmiyorum. Yaşamı sevdiğim gibi, bedenimi de seviyorum. Ne yazık ki çok fazla kitap okuyamıyorum. Arkadaşlarımla zaman zaman buluşuyor, onlarla güzel vakit geçiriyorum.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108