banner6

'Tüm kapılar yüzüme kapandı'

banner37

Lefkoşa Surlar içinde ikamet eden Hasret Ceylan adlı genç kadın, 9 yıldır yaşadığı ve 8 ay önce yavaş yavaş yıkılmaya başlayan evinde çaresizlik içinde kıvranıyor.

'Tüm kapılar yüzüme kapandı'
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa Surlariçi’nde Müftü Raci Efendi Sokak’taki 11 numaralı evde ikamet eden Hasret Ceylan adlı genç kadın, 9 yıldır yaşadığı ve 8 ay önce yavaş yavaş yıkılmaya başlayan evinde çaresizlik içinde kıvranıyor. Eşinden ayrı yaşayan, biri erkek ikisi de kız olmak üzere üç çocuk annesi olan 29 yaşındaki Hasret Ceylan, üç çocuğunun da SOS Çocukköyü’nde kaldığını, kendisinin de geçimi sağlamak için geceleri hurda topladığını söyledi.

İki katlı derme çatma bir evde yaşam mücadelesi veren Ceylan, 8 aydır evin farklı bölümlerinde yıkılmaların başladığını, en son önceki akşam salon bölümünün bir kısmının da yıkıldığını belirtti.

“Konuyu kime bildirdiysem ilgilenen olmadı”

Başbakanlığa, Vakıflar İdaresi’ne, Elçiliğe, Maliye Bakanlığı’na gittiğini belirten Ceylan, Vakıfların, ellerinde şu an ev olmadığını, Maliye Bakanlığı’nın bütçede para bulunmadığını söylediğini, Başbakanlık ile Elçiliğin ise kendisine ret cevabı verdiğini iddia etti.

Evde yalnız kaldığını, 15 günde bir SOS’te kalan çocuklarının yanına gittiğini anlatan Ceylan, ancak 8 aydır evinin yavaş yavaş yıkılmaya başlaması üzerine Sosyal Hizmetleri Dairesi’nin güvenlik amacıyla düzenli olarak çocuklarını almasına izin vermediğini vurguladı.

“Korkuyorum ama kalacak yerim yok”

Evine korkarak girdiğini ve çocuklarını aldığı gün sabaha kadar uyumadığını vurgulayan Ceylan, “çocuklarıma doğru dürüst bir yemek bile yapamıyorum. Onlar geldiği gün sabahtan akşama kadar dışarıya çıkıyoruz. Akşam ise onlar uyuduğunda, her an ev yıkılır korkusuyla uyumuyorum” dedi.

Hurdacılık yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını belirten Ceylan, akşamları sokak sakinleştikten sonra hurda toplamaya çıktığını, topladığı hurdaları biriktirdikten sonra, sattığını, aylık olarak 500 TL kazandığını söyledi.

“Vakıflara gittim elektrik için bin TL verdiler”

Ev için Vakıflar İdaresi’ne gittiğini anlatan Ceylan, şu an ellerinde ev olmadığını, kendisine elektrik borcu için ise bin TL verdiklerini belirtti. Ceylan, Maliye Bakanlığı’nın gelip evini gördüğünü ancak olumsuz cevap verdiğini söyledi.

Evin kendisine ait olmadığı ve 70 bin TL’lik masrafı olduğundan her gelenin kendisine bir daha dönmediğini belirten Ceylan, önce yatak odasının yıkılmaya başladığını, daha sonra ise salon ve diğer odalarının çatladığını ifade etti.

Ceylan, “Bir ev bulamazsam veya evi tamir edemezsem çocuklarımı göremeyeceğim. Uzun bir zamandan beridir her an ev yıkılacak korkusuyla yaşıyorum. Evimi tamir edemiyorlarsa, bana bir iş versinler çalışmak istiyorum. Şimdiye kadar o kadar yere başvurmama rağmen kimse bana el uzatmadıysa bundan sonra da çıkacağını düşünmüyorum. Belki hayırsever biri çıkarsa o zaman çocuklarımı görebilirim” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 13:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104