banner6

Tüm suçlamaları kabul ettiler

banner37

Afrika gazetesine yapılan saldırı ve Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkılarak bayrak açılması olaylarının sanıkları, KKTC Başsavcılığı ile yaptıkları anlaşmaya uymaya karar verdi

Tüm suçlamaları kabul ettiler
banner151 banner143

Emine UYSAL

Afrika gazetesinin yaptığı yayına tepki göstermek amacıyla 22 Ocak’ta düzenlenen eylem sırasında, eylemin

dozunu kaçırarak, hem gazetenin merkez ofisine, hem gazetenin bulunduğu apartmana, hem de bölgedeki işyerlerine zarar verdikleri, gazete çalışanlarına linç girişiminde bulundukları ve aynı eylem çerçevesinde Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkarak bayrak açtıkları için tutuklanan ve yargılanmak üzere bir ayı geçmemek üzere cezaevine gönderilen Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan isimli 6 sanık, KKTC Başsavcılığı ile yaptıkları anlaşmaya uyma kararı alıp suçlarını kabul etti.

“Ayaklanma”, “Kanunsuz topluluk”, “Kasti hasar” ve “Mülke tecavüz” suçlamalarıyla dün itham edilen sanıklar Ak Hataylılar Derneği Başkanı Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan, tüm davaları kabul etti ancak avukatın hafifletici nedenleri sunma aşamasında “Anayasal hak olan eylem sırasında bazı kişiler maalesef bina içerisinden el kol hareketi yaptı” iddiası davanın duruşmaya geçilmesine neden oldu.

Olgularla yine ters düşen taraflar, mahkemeye tanık dinleteceğini beyan etti. Dava duruşması yapılmak üzere 9 Şubat’ta saat 11.00’e ertelendi.    

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen dünkü davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi ve sanıkların avukatları Enver Öztürk hazır bulundu.

Davayı kalabalık bir grup izledi. Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Lefkoşa milletvekili Bertan Zaroğlu da davayı salonda izledi.

Polis, mahkemede olağanüstü güvenlik önlemi aldı.

Polis, Yargıç Reynar’ı gölge gibi takip ediyor

Öte yandan Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın 30 Ocak’ta 6 eylemcinin hükümsüz tutuklu olarak cezaevine göndermesinin ardından, sosyal medyada tehdit içerikli yayınların başlamasıyla polisten koruma talep edildiği açıklandı.

Yargıç Tacan Reynar’ın, 30 Ocak’tan beri polis eskortu eşliğinde mahkemeye gelip gittiği ve 24 saat korunduğu öğrenildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde ceza davalarına bakan Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın odası, davalara baktığı mahkeme salonu ve çevresi de dün de sıkı koruma altındaydı.

Savcı, sanıkları itham etti

Dünkü celsede, Savcı Ayşe Kaymak Şadi, sanıkları “22 Ocak’ta Afrika Gazetesi önünde kanunsuz topluluk oluşturmak”, “halkı dehşete düşürmek suretiyle ayaklanma”, “Ayaklandıktan sonra bir polis mensubu tarafından eylemcilere dağılmaları yönünde bildiri okunmasına rağmen ayaklanmaya devam etme”, “Ayaklandıktan sonra taşlar, demir borular, sert cisimler ile Afrika gazetesinin camlarına, güvenlik kamerası ve tabelasına, Vestel isimli işyerinin camlarına ve Olgun Fotoğrafçılığın reklam panosuna toplam 17 bin 450 TL’lik hasar vermek”, “Taş, demir boru ve sert cisimleri taşımak” suçlarından itham etti.

Sanık Ahmet Türkmen, Abdulhadi Doğan ve Bayram Ak ayrıca, Afrika gazetesinin balkona çıkıp, mülke tecavüz etmek suçundan da itham edildi.

6 eylemci de suçlamaları kabul etti.

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, Afrika gazetesinin, “Türkiye’den bir işgal harekatı daha” başlıklı yayını üzerine bin kişilik bir grubun Afrika gazetesi önünde toplandığını anımsattı.

Savcı Şadi, 22 Ocak’ta saat 09.30’da, Afrika gazetesinin yayınladığı “Türkiye’den bir işgal harekâtı daha” başlıklı yayını üzerine, bin kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde 6 zanlının, kanunsuz topluluk oluşturup, polis tarafından kendilerine sükunetli olmaları çağrısı yapılmasına karşın eylemin şiddetini artırıp, halka dehşet verici şekilde gazetenin camlarına taş ve sert cisimler atarak, Afrika gazetesinin camlarına, güvenlik kamera cihazına, Vestel LTD’e ait işyerinin camlarına ve Olgun Fotoğrafçılığın reklam panosu olmak üzere toplam 17 bin 450 TL zarar verdiklerini anımsattı.

Şadi, söz konusu gazetenin ön sayfasını emare 1, demir boru, muhtelif boyutlarda taşlar, sert cisimler, sanıklara yapılan dava tebliğlerini, olay yeri görüntülerini ve fotoğraf albümlerini emare olarak sundu.

Savcı Şadi, sanık Mehmet İpek’in 17 Mayıs 2016 tarihinde de işlediği “Ayaklanma” ve “Kanunsuz topluluk oluşturma” suçlarından yargılandığını ve para cezasına çarptırıldığını kaydetti.

Şadi, sanıkların, “Ben vatanım için yaşarım. Şener Levent yazdığı yazıyla bizi tahrik etti”, “Türkiye Cumhuriyeti’ne işgalci diyemez”, “Böyle gazetecilik olmaz”, “Afrika gazetesi bizi tahrik etti” beyanlarının yer aldığı yazılı dava tebliğlerini mahkemeye emare olarak sundu.

“Afrika gazetesi, aşırı derecede tahrik edici yayın yaptı”

Avukat Enver Öztürk, tüm sanıkların özür dilediğini kaydetti.

Öztürk, “Tüm dünyada meşru görülen Afrin’e yönelik gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’na karşı Afrika gazetesi, ‘Türkiye’den bir işgal harekatı daha’, ‘Kıbrıs’a Barış Harekatı, Suriye’ye Zeytin Dalı Hareketi’ gibi süslü adlarla Türkiye’nin acılarını hafife alan, alay eden, küçültücü yayın yaptı” dedi.

Öztürk ayrıca, Afrika gazetesinin, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kafasına idrarını yapan bir heykel ile Yunanistan bayrağının yer aldığı karikatürün yayınlandığı sayısını da emare olarak sundu.

Öztürk, Afrika gazetesini TC- Kıbrıslı ayrımı yaparak, kışkırtıcı ve mahkemeyi de etkileyebilecek yayın yapmakla suçladı.

Avukat Öztürk, mahkemeyi, adalete olan inancı artıracak bir ceza vermesini talep etti.

Avukat Enver Öztürk, yayınların aşırı derecede tahrik edici, nefret uyandırıcı, ayrıştırıcı olduğunu ve suç isnat ettiğini savunması üzerine Savcı Ayşe Kaymak Şadi, avukatın suç isnat eder şekildeki beyanına itiraz etti.

Tarafların olgularla ters düşmesi nedeniyle davaya kısa süreli ara verildi.

“Afrika gazetesine de soruşturma açıldı”

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, bahsedilen yayınlardan (8 Aralık 2016 veya 22 Ocak 2018) biriyle ilgili tahkikat başlatıldığını ancak dosya henüz Savcılığa ulaşmadığı için içeriğini bilmediğini kaydetti.

Öztürk, “Anayasal hak olan eylem sırasında bazı kişiler maalesef bina içerisinden el kol hareketi yaptı” iddiasında bulundu.

Savcı Şadi, bu iddiayı kabul etmedi ve davada bu şekilde bir olgu olmadığını belirtti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, aranın ardından bu yöndeki iddiaların ispat edilebilmesi için tarafları tanık çağırmaya davet etti.

Tutuksuz yargılanma talebi ikinci kez reddedildi

Avukat Enver Öztürk, üçü sanık olmak üzere 5 kişiyi tanık olarak dinleteceğini beyan etti. Savcı Ayşe Kaymak Şadi de tanık çağırma niyetinde olduğunu belirtti.

Öztürk, ayrıca sanıkların suçlarını kabul ettiğini ve yargılanmaktan kaçmayacaklarını beyan edip, teminatla serbest bırakılmalarını talep etti.

Savcı Şadi, sanıkların davalarını kabul ettiğini, teminat emri gereği 30 Ocak’ta cezaevine gönderildiklerini belirtip, olgularla ters düşüldüğü için duruşmaya geçildiğini, olayın ciddiyetinin daha arttığını ve henüz cezaları belli değilken tutuklu kalmalarının elzem olduğunu kaydetti. 

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, koşullarda değişiklik olmadığına, sanıkların itham edildiğine ve suçlarını kabul ettiğine bulgu yapıp, sanıkların tutukluluklarının devamına emir verdi.

“Reynar’a sosyal medyadaki tehditler nedeniyle polis koruması verildi”

Lefkoşa’da 22 Ocak’ta Afrika gazetesini protesto edenlerin gazete ve Meclis’te yaptığı eylemde işledikleri suçlar nedeniyle tutuklananların yargılandığı davaya bakan Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’a, sosyal medyadaki tehditler üzerine polis koruması verildi.
Lefkoşa’da yıllardır mahkemelerin hizmet verdiği tarihi binaların güvenlik eksikliği de, bir kez daha gündeme geldi.
Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Reynar için direkt bir tehdit olmadığını ancak Yüksek Mahkeme’nin sosyal medyada yazılanlardan rahatsız olduğunu belirterek, bunun üzerine Polis Genel Müdürü’yle görüşerek polis koruması talep ettiğini söyledi.

Şefik, TAK’ın sorusu üzerine yaptığı açıklamada, koruma talebinin direkt davayla bağlantılı olmadığını, direkt bir tehdit de olmadığını ancak sosyal medyada bazı ifadelerin rahatsızlık verdiğini anlattı.
Ceza davalarına bakan yargıçların tümüne güvenlik sağlanması dileğini ifade eden Şefik, mahkemeler binasının eskiliğine ve yetersizliklerine işaret etti.

Polis: 24 saat polis korumasında

 Bu arada açıklama yapan Polis Basın Subaylığı da, “Yüksek Mahkeme Başkanı’ndan gelen talep doğrultusunda konunun değerlendirildiğini ve söz konusu davanın yargıcı Tacan Reynar’ın 24 saat polis korumasında olduğunu” söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 09:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104