Tüm yükü e-devlet çekebilecek

banner37

‘e-devlet’ uygulaması, elektronik ortamda kamu hizmetlerine ulaşıp vatandaşların hizmet alabilmesi için büyümeye devam ediyor. Birçok alanda projeleri tamamlanan e-devletin önümüzdeki günlerde hayat bulacak büyük projeleri de var

Tüm yükü e-devlet çekebilecek
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“BİRÇOK SİSTEM UYGULAMADA”…e-Devlet Yürütme Kurulu Başkanı Suat Yeldener, e-Kimlik, e-İmza, e-Nüfus, e-Kayıt, e-Yazışma gibi Faz 1 sistemlerin tamamen devreye girdiğini belirterek, Faz 2 sistemleri e-Gümrük, e-Tüzel, e-MEB veri aktarımının ve eğitim süreçlerinin de devam ettiğini kaydetti. Yeldener, Faz 3’te ise, ihalesi sonuçlanıp yazılım aşamasında olan e-Sağlık ve altındaki 16 adet alt sistem ile ihalesinin sonuçlanması beklenen e-Sigorta’nın yer aldığını belirtti. Yeldener, şu anda teknik eğitimleri planlanan e-Devlet Kapısı’nın da Faz 3’te yer aldığını söyleyerek, tüm bu sistemleri çatısı altında toplayacak Ortak Veri Merkezi’nin temellerinin ise 20 Temmuz’da atılacağını belirtti.

“150 BİN e-KİMLİK DAĞITILDI”… Yeldener, kâğıttan ve zamandan da tasarruf yapılan e-Yazışma ile devletin hızlandığını ve vatandaşın işinin kolaylaştığını, 2016’dan bugüne kadar yaklaşık 3 milyon evrak üretildiğini belirerek, e-Kimlik projesi ile yaklaşık 150 bin e-Kimlik dağıtıldığını vurguladı. Yeldener, “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi” ile KKTC’de 200 bin yapı ve 85 bin yolun dijitalleştirildiğine dikkat çekti.

“YÜZDE YÜZ HİZMET VERECEK”… Süreçte faz dışı ek projelere ihtiyaç olduğuna işaret eden Yeldener, e-Maliye, e-Vergi, e-Araç Kayıt gibi projelerin faz dışı olarak gerçekleştiğini, e-Turizm, e-Tarım ile ilgili çalışmalarındevam ettiğini, e-Ticaretin ise sonuçlanma noktasına geldiğini belirtti. Yeldener, söz konusu projelerin e-Devlet’in iskeletini oluşturacak çok önemli projeler olduğuna dikkat çekerek, bu projelere eklenecek her bakanlığın verdiği hizmetlerde olduğunu ve bu hizmetleri de peyderpey işleme koyduklarında yüzde yüz elektronik ortamda hizmet veren bir e-Devlet olacağını vurguladı.

Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda ortak bir platformda buluşturarak hem hizmet kalitesini artırmak, hem de zaman tasarrufu sağlamak adına 2016 yılında başlanan e-Devlet projesi, günden güne gelişmeye devam ediyor.

2016’nın kasım ayında KKTC hükümeti ile TC hükümeti arasında Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda, ortak bir platformda ve vatandaş odaklı uygulamalar geliştirmek ve entegrasyon ile ilgili çalışmalar yürütmek üzere imzalanan protokolle e-Devlet uygulamasının çalışmalarına başlanmıştı.

Şu ana kadar, e-Kimlik, e-İmza, e-Yazışma, e-Nüfus, e-Maliye, e-Vergi ve e-Araç Kayıt gibi projeler tamamlanarak vatandaşa önemli hizmetlerden yararlanabilmek adınaciddi kolaylıklar sağlandı. Diğer hizmetlerin de tamamlanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

KKTC e-Devlet Yürütme Kurulu Başkanı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Dr. Suat Yeldener, “KKTC e-Devlet Programı”nın üç fazda gerçekleştirileceğini anlattı.

Biten ve bitmek üzere olan projeleri KIBRIS’a anlatan Yeldener, e-Yazışma ile devletin hızlandığını ve vatandaşın işlerinin kolaylaştığını, şu ana kadar yaklaşık 3 milyon evrak üretildiğini belirtti.

Yeldener, e-Kimlik projesi ile yaklaşık 150 bin e-Kimlik dağıtıldığına vurgu yaparak,“Mekânsal Adres Kayıt Sistemi” ile KKTC’de 200 bin yapı ve 85 bin yolun dijitalleştirildiğine dikkat çekti.

Yeldener, birçok büyük projenin devam ettiğini belirterek, e-Sağlık Sistemi’nin büyük ölçekli bir proje olduğunu, en geç 6 ay ile 1 yıl arasında da hızlı bir şekilde projenin hayat bulacağını kaydetti.

“e-Devlet, vatandaş-devlet etkileşimi sağlayacak”

KKTC e-Devlet Yürütme Kurulu Başkanı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener, “KKTC e-Devlet Programı”(e-KKTC) çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarının e-Kurum’a dönüştürüleceğini söyledi.

e-Devlet hizmete girdikten sonra kamu hizmetlerinin vatandaş odaklı bir yaklaşımla 7 gün 24 saat kesintisiz ve güvenli bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını kaydeden Yeldener, böylece farklı hizmetleri veya projeleri bir çatı altında toplayan bütünleşik bir dönüşüm sürecinin gerçekleştirileceğini belirtti.

e-Devlet projesinin hayata geçmesinden sonra devletin kurum ve kuruluşların yükünün oldukça hafifleyeceğini kaydeden Suat Yeldener, birçok projenin tamamlanmak üzere olduğunu da ifade etti.

e-Devlet projesinin 2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan protokolle Türksat vasıtasıyla hayata geçirilmesinin öngörüldüğünü vurgulayan Yeldener, “Projenin 3 fazda yapılması düşünülüyor. Gelinen noktada başka ihtiyaçlar da olduğu için faz dışı projeler de ortaya çıkmıştır. Onlar da talep edilmiştir” dedi.

“EBYS ile 4 buçuk yılda 3 milyon evrak üretildi”

Yeldener, protokol gereği ilk önce mevcut durum ve ihtiyaç analizi yapıldığını kaydederek, 1’inci Faz Projeleri kapsamında ilk olarak “Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin” (EBYS) hayata geçirildiğini belirtti.

Bugüne kadar binlerce kağıt kullanılarak yapılan işlemlerin, bir yerden bir yere götürülmesi ve imzalanması gerektiğini anlatan Yeldener, EBYS’nin hayata geçirilmesi ile birlikte kağıttan ve zamanda da tasarruf yapıldığını, yazışmaların bilgisayardan yapılarak bir tuşla saniyesinde karşıya gittiğini kaydetti.

Yeldener, “EBYS 2016 Haziran ayında faaliyete geçirilmiştir. Kurumlar arası evrak akışı tamamen dijitalleştirilmiştir. Kamunun ortak belge yönetim sistemi ile kamuda şeffaf, hızlı ve kolay yazışma imkanı sağlanmıştır. e-Yazışma ile devlet hızlanmış ve vatandaşın işleri kolaylaşmıştır. Şu ana kadar yaklaşık 3 milyon evrak üretilmiştir” dedi.

“2017’den bugüne 150 bin e-Kimlik dağıtıldı”

1’inci fazda yer alan diğer bir projenin Elektronik Kimlik (e-Kimlik) olduğuna dikkat çeken Yeldener, “28 Mayıs 2016 tarihi itibari ile ‘e-Kimlik’ dağıtımı ve 20 Ocak 2017 tarihi itibari ile de ‘e-İmza’ KKTC’de aktif olarak kullanılmaktadır.Dünya standartlarında, e-İmza desteği olan, dayanıklı ve güvenli kimlik kartlarının kullanımına başlanmıştır. Yaklaşık 150 bin e-Kimlik dağıtılmıştır. 17 farklı noktada Kimlik Başvuru Merkezi hizmeti sunulmaktadır” dedi.

Yeldener, eski kimliğin kopyalanmasının çok kolay olduğunu vurgulayarak, e-kimliklerin kopyalanmasının neredeyse imkansız olduğunu ve çok daha güvenilir olduğunun altını çizdi.

Diğer bir 1’inci Faz projesinin Elektronik Nüfus (e-Nüfus) olduğunu anlatan Yeldener, şöyle devam etti:

“Sistem tüm modülleri ile 18 Nisan 2019 tarihi itibari ile canlı kullanıma başarı ile alınmıştır. Tüm nüfus verileri, dijitalleştirilmiş olup, modern Nüfus Kayıt Sistemi, Vukuatlı Nüfus Kayıt Altyapısı, Aile Bağlarının kurulması, e-Devlet ile veri paylaşımı ve Adres Kayıt Sistemi hazırlanmıştır.”

“e-Gümrük Sistemi ile dünya standartları ulaşacağız”

Yeldener, projenin 2’nci Faz’ında yer alan Elektronik Gümrük (e-Gümrük) sistemi olduğundan bahsederek, e-Gümrük Sistemi ile dünya standartlarında, çağdaş bir otomasyon ile Gümrük işlemlerinde bürokrasiyi azaltıp, kolay, güvenilir ve standart bir hizmet sunumu sağlamayı amaçladıklarını anlatı.

“Analiz, tasarım, yazılım geliştirme ve test çalışmaları tamamlanmıştır. Saha donanım kurulumu ve eğitim süreçleri devam etmektedir” diyen Yeldener, sistemin ilk olarak Ercan Havalimanı’nda pilot olarak 14 Haziran 2021 tarihinde canlı kullanıma alındığını, pilot kullanım sonrasında tüm gümrük noktalarında yaygınlaştırma gerçekleştireceklerini belirtti.

banner134
Yeldener, 2’nci Faz’da e-Tüzel Sistemi ile tüm tüzel kişi bilgilerinin tek bir merkezde, doğru ve güncel tutulacağını söyleyerek, tüzel kişi bilgilerine ihtiyaç duyan sistemlere bu bilgilerin sunulacağını, şirket işlemlerinin ise tek bir tuş ile yapılabileceğini ifade etti.

Analiz, tasarım, yazılım geliştirme ve test çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Yeldener, eğitimlerin uzaktan verilmeye devam etiğine dikkat çekti.

Eğitimleri tamamlanan birlik, dernek, sendika ve vakıf modüllerinincanlı kullanıma açıldığını kaydeden Yeldener, “Şirketler ve kooperatif şirketlerin modüllerininilgili eğitimler ve sayısallaştırma (yerinde) çalışmalarının tamamlanması akabinde devreye alınacaktır” dedi.

Yeldener, Faz 2’deki bir diğer projenin ise Elektronik Milli Eğitim Bakanlığı (e- MEB) Sistemi olduğunu anlatarak, veli, öğretmen ve öğrenci etkileşiminin dijital ortamda veriler üzerinden sağlanacağını, eğitim materyallerinin elektronik ortamda sunulması ile eğitim hizmetleri güvenilir, hızlı ve kolay erişilebilir olacağını söyledi.

Analiz, tasarım, yazılım geliştirme ve test çalışmalarının tamamlandığını belirten Yeldener, veri aktarımının ve eğitim süreçlerinin devam ettiğini vurguladı.

“200 bin yapı ve 85 bin yol, dijital ortama geçirildi”

Yeldener, “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi”projesini anlatarak, tek bir noktadan güncel adres verisi oluşturulacağını, bu sistem ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin hayata geçirilmesinin sağlanacağını, nüfus sayımları için artık evde kapanmaya gerek kalmayacağını belirtti.

Yeldener, bugüne kadar KKTC’de 200 bin yapı ve 85 bin yolun dijitalleştirildiğini vurgulayarak, “Web ve mobil tabanlı yazılım geliştirmeleri tamamlanmıştır. Saha eğitimleri tamamlanmış ve sistem canlı kullanıma sunulmuştur. KKTC Yerel Yönetimlerinin sorumluluk alanlarındaki mekânsal verileri kontrol etmesi ve güncellemesi gerekmektedir. Adres Beyan sistemi KKTC’de Değirmenlik / Yeniceköy’de ilk olarak kullanıma alınmıştır” dedi.

“e-Sağlık Sistemi 6 ay ile 1 yıl arasında hayat bulacak”

Faz 3 Projeleri’nin ise yeni başlayacak projeler olduğuna dikkat çeken Yeldener, “e-Sağlık Sistemine” vurgu yaptı.

Yeldener, sağlık kuruluşlarının sağlık veri kayıtları oluşturulacağını, vatandaşların kendi sağlık bilgilerini takip edebileceğini ve sağlık hizmetlerine kolay erişim sağlanacağını söyleyerek, e-Sağlığın 16 adet alt sistemi (HBYS, Kaynak Yönetimi, e-Reçete, e-Eczane, Acil Servis, Devlet Laboratuvarı, Kişisel Sağlık vb.) olan büyük ölçekli bir proje olduğunun altını çizdi.

e-Sağlık sisteminin ihalesinin yapıldığını ve sonuçlandırıldığını kaydeden Yeldener, yakında yazılımın yapımına başlanacağını ve en geç 6 ay ile 1 yıl arasında da hızlı bir şekilde projenin hayat bulacağını belirtti.

Yeldener, 3’üncü Faz’da yer alan diğer bir proje olan “e-Sigorta Sistemi’nden bahsederek, “Sağlık harcamalarının takibi ve ödemesi, çalışma hayatındaki özlük haklarının takibi, sosyal yardım hizmetlerinin takibi kolaylaşacaktır. Analizler ve teknik şartname hazırlama çalışması tamamlanmış olup, ihalenin sonuçlanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar tek noktadan 7/24 hizmet alacak”

Yeldener, “e-Devlet Kapısı” projesinin kamu hizmetlerinin tek noktadan, 7/24 erişilebilir, hızlı ve güvenli bir şekilde sunumu ile vatandaş-devlet etkileşiminin sağlayacağını kaydetti.

Böylece ülkemizde bürokrasinin azalacağını, etkin ve verimli kaynak yönetiminin yapılacağını anlatan Yeldener, “e-Devlet kapısı için analiz, tasarım, yazılım geliştirme ve test çalışmaları tamamlanmıştır. Eğitimler büyük oranda tamamlanmış olup teknik eğitimler planlanmaktadır. KKTC e-Devlet Yürütme Kurulu tarafından, e-Nüfus sisteminin canlı ortam verilerine erişimi değişik kamu kurumlarına açılmıştır” diye konuştu.

“20 Temmuz’da KKTC Ortak Veri Merkezi’nin temeli atılıyor”

Faz 3 aşamasında yer alan bir diğer proje olan KKTC Ortak Veri Merkezi’ni anlatan Yeldener, Kamu hizmetlerinin tek noktadan, 7/24 erişilebilir, hızlı, güvenli ve verimli kaynak yönetimi ile sunumunun sağlanacağını kaydetti.

Yeldener, 20 Temmuz 2021’de temelinin atılması planlanan 2 katlı veri merkezinin, 120 kabin ve 1.2 MVA kurulu güç kapasitesine sahip bir merkez olacağını söyledi.

“Faz dışı, ek projelere ihtiyaç oldu”

Bu süreç içerisinde faz dışı, ek projelere ihtiyaç olduğunu aktaran Yeldener, “Kamu Sertifikasyon Merkezi” projesinden bahsederek, “bu merkez, ISO 27001 güvenlik sertifikasına sahip, kamunun Nitelikli Elektronik Sertifika Üretim Merkezi’dir. e-Kimlik ve e-İmza hizmetlerinin sunum altyapısıdır. KKTC İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. 2015 Ocak ayından günümüze kadar aktif olarak başarı ile hizmet vermektedir” dedi.

Yeldener, ek projeler içerisinde “Kamu Yönetim Sistemi” olduğunu söyleyerek, kamunun personel yönetimi, personel alım başvuruları, fiziksel envanter yönetimi ve devlet organizasyonu yönetimi merkezi olarak hizmet vereceğini kaydetti. Yeldener, “Tek noktadan ve tüm kamuya ortak hizmet sunumu ile verimlilik artırılacaktır. Teknik eğitimler ve veri aktarım çalışmaları devam etmektedir. Sırasıyla, kamu personeli ve kamu envanteri sistemlerine ait veriler aktarılacaktır” şeklinde konuştu.

Yeldener, e-Maliye, e-Vergi, e-Araç Kayıt gibi projelerin faz dışı olarak gerçekleştiğine dikkat çekerek, bu projelerin Türksat’ın dışında gerçekleştiğini belirtti.

“e-Turizm, e-Tarım projeleri devam ediyor”

Bunların dışında e-Turizm, e-Tarım ile ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Yeldener, e-Ticaret’in de sonuçlanma noktasına geldiğini söyledi. Yeldener, bu sistemin, Ticaret Dairesi’nin yaptığı tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan bir sistem olduğunu ve çalışmaların son noktaya gelmek üzere olduğunu ifade etti.

Faz dışı projeler içerisinde “Sistem Entegrasyonu” olduğuna dikkat çeken Yeldener, burada da merkezi servis yönetim altyapısı ile kurumlar arasında güvenli ve kolay veri paylaşımı imkanı sağlandığını, kamuda bulunan verilerin vatandaştan istenmeyeceğini söyledi.

“Tüm yükü artık e-Devlet çekecek”

Yeldener, yukarıda belirtilen tüm projelerin hepsinin büyük ve e-Devlet’in iskeletini oluşturacak çok önemli projeler olduğuna dikkat çekerek, bu projelere eklenecek her bakanlığın verdikleri hizmetlerin de ekleneceğini bu hizmetleri de peyderpey işleme koyduklarında yüzde yüz elektronik ortamda hizmet veren bir e-Devlet olacağını vurguladı. Yeldener, tüm yükü e-Devlet’in çekebileceğine işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75