banner6

Tunalı: Krize neden olacak yaklaşımlardan uzak durulmalı

banner37

Sosyal Demokrat Parti (SDP) Başkanı Tözün Tunalı, iki liderin İsviçre'nin Mont Pelerin kentinde sürdürdüğü müzakerelerde krize neden olacak yaklaşımlardan uzak durulmasını istedi ve krizin kimseye yarar sağlamayacağına vurgu yaptı.

Tunalı: Krize neden olacak yaklaşımlardan uzak durulmalı
banner99

Tunalı, yazılı açıklamasında, "son fırsat" olarak gördükleri görüşmelerde liderlerin hem kendi gelecekleri, hem de Kıbrıs’taki iki toplumun geleceğini yeniden tesis etmesini arzuladıklarını kaydetti.

50 yıldır yaşanan olumsuzlukların artık son bularak, Kıbrıs'ın "Barış adası" olması için adımların atılmasını istediklerini ifade eden Tunalı, her iki toplumda da bir anlaşmanın olması arzusu olduğuna işaret etti. Tunalı, “Bu nedenle herkesin her kesimin anlaşmaya müdahil olan ülkelerin Kıbrıs konusundaki sonucun vahametini bilerek hareket etmesi gerekmektedir” dedi.

Tunalı, şöyle devam etti:

"Kıbrıs konusunda olası bir anlaşmanın hem Rum kesimi, hem de Türk kesiminde çok şeyi değiştireceğinin hesabının yapılması gerekir. Uzlaşmaz tarafların asgari müşterekte birleşerek çözüme ulaşması için büyük güçlerin çaba sarf etmesini bekliyoruz. Yarım asırdır Kıbrıs konusundaki görüşmelerin ilk kez bu boyuta gelmesi bir anlaşma olacağı umudunu taşımakta. Bu nedenle liderlerin her iki kesimin de fazla mağdur olmayacağı adımları atmasıyla çözüme yaklaşılacaktır”

Kıbrıs konusundaki görüşmelerde AKEL ve Rusya’nın tutumlarının önemli olduğuna işaret eden Tunalı, “AKEL’in Rusya ile yakın bağları olması nedeniyle bu anlaşmada etkin olacağı düşünürsek çözüme katkı koyması yönünde yarar getirecektir” ifadesini kullandı.

Tunalı, gelinen son aşamadaki pürüzlere işaret ederek, “Bu aşamada Garantör konumundaki ülkelerin Türkiye ve Yunanistanın devreye girip çözüm yolunda kararlılıkla sürece katkı sağlamaları kaçınılmazdır" görüşünü dile getirdi.

İngiltere'nin bu konuda garantör ülke olmasına rağmen çok etkin olacağını düşünmediğini ifade eden Tunalı, son sözü Türkiye ve Yunanistan’ın söyleyeceğine inanç belirtti.

İsviçre’den çıkacak sonuca göre mutlaka beşli görüşmelerin olacağına inandığını belirten Tunalı, şunları kaydetti:

"Bu aşamaya kadar gelen süreçte Kıbrıs konusunun çözümü için büyük güçlerin çözüme katkı sağlayacak adımları atacağına inanıyoruz. İsviçre’de kriz mutlaka yaşanacaktır. Kriz olsa dahi bu güçlerin devreye girerek bir uzlaşının olacağını düşünüyoruz. SDP olarak bizler beşli görüşmelerde bu işin sonlandırılacağı yönündedir. Ortadoğuda’ki tüm gelişmelerden dolayı Kıbrıs konusunun da artık bir çözüme kavuşturularak son bulması ile yeni dönemlerin başlayacağı umudu her geçen gün artmaktadır.

SDP olarak bizler Sn. Akıncı ve ekibine bu süreçte başarılar dileriz.Türkiye ile birlikte sürdürülen bu görüşmelerde her iki kesimin de ben kazandım zihniyetinden uzak durmalarını arzulamaktayız."

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104