banner6

Tunalı: Mustafa Aydın'a bir günde vatandaşlık verilmesi kabul edilemez

banner37

TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, Türkiye’de faaliyet gösteren Aydın Üniversitesi’nin sahibi Mustafa Aydın’a bir günde KKTC vatandaşlığı verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tunalı: Mustafa Aydın'a bir günde vatandaşlık verilmesi kabul edilemez
banner99

Bu kararın ülkede yıllardır vatandaş olmayı bekleyen insanlara karşı büyük haksızlık olduğunu ve ülkedeki adalet duygusunu yok ettiğini savunan Tunalı, gelişigüzel ve hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan Bakanlar Kurulu kararı ile verilen vatandaşlığın, bir an önce iptal edilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Tunalı, yaptığı yazılı açıklamada, “KKTC makamlarından ‘ön izin’ almak için yoğun çaba içerisinde olan Aydın Üniversitesi Sahibi Mustafa Aydın'ın KKTC Milli Eğitim Bakanlığı'na, Girne'de henüz satın alınmayan bir araziyi kendi arazisiymiş gibi göstererek başvurmaya hazırlandığı iddia edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız” diyerek, Bakanlar Kurulu’nun söz konusu ön izin için bir araya geleceğini ve gerekli ön izinin Aydın’a verileceğini savundu.

UBP-DP hükümeti icraatlarını eleştiren Tunalı, ülkede yeni bir üniversite açma ihtiyacı yokken, üniversitelerdeki eğitim kalitesi yükselmesi gerekirken, göstermelik ve paravan işlemlerle bir kişiye hem üniversite izni hem de vatandaşlık verilmesinin adalete olan inancı, duyguları ve devlete güveni derinden sarstığını öne sürdü. Tunalı şöyle devam etti:

“Binlerce vatandaşımız, burada doğan çocuklar, 25-30 yıldır burada kalan yaşayan insanlar, evlenip ülkemizi kendine yurt edinen insanlar, binlerce lira harcayıp burada iş kuran insanlarımıza vatandaşlık verilmezken, bir kişiye bir günde vatandaşlık verilmesi çok ilginçtir.

Bu hükümet olduğu gibi sistemi yok ediyor, hukuku ve demokrasiyi ezip geçiyor. Bu yaşananlar bizim tarafımızdan kabul edilemez, anlaşılamazdır. Kendilerini en yakın zamanda bu konuları düzeltmeye, ülkeyi de adaleti yayacak politikada geliştirmeye çağırıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 14:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104