Tüp bebek merkezine ‘yumurtalık’ baskını

banner37

Polis, 20 yaşından küçük bir kadından para karşılığında yumurtalıklarının alındığı bilgisiyle Lefkoşa’daki özel bir hastanenin tüp bebek bölümüne baskın düzenledi, bilgisayar, evrak ve dokümanlarına el koydu, bazı kişileri şüpheli olarak gözaltına aldı

Tüp bebek merkezine ‘yumurtalık’ baskını
banner99

GÖZALTINA ALINANLAR VAR… Lefkoşa’da faaliyet gösteren özel bir hastanenin tüp bebek merkezinde, 2020’nin kasım ve aralık ayları arasında, 20 yaşından küçük bir kadından para karşılığında yumurtalıklarının alındığı bilgisi üzerine, polis dün söz konusu hastane ve tüp bebek merkezine baskın düzenledi. Hastane ve merkezindeki bilgisayar, evrak ve dokümanlara incelenmek üzere el koyan polis, bazı kişileri de “Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasasına Aykırı Hareket” suçundan gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerden bazılarının soruşturmanın seyrine göre bugün tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması beklenirken, KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, polis ilk etapta söz konusu tüp bebek merkezinde başka kadınlardan da para karşılığı yumurtalık alındığına dair bulgulara ulaştı.

YAŞ SINIRI VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI… “Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası” kapsamında hazırlanan “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri (Değişiklik) Tüzüğü”ne göre, “yumurta donasyonu (bağışı) yapacak kişinin yılda bir defadan fazla donasyonda bulunması, donasyonda bulunacak kişilerin 20 yaşından küçük veya 32 yaşından büyük olması yasak”. İlgili tüzükte yumurta bağışında bulunacak kişinin “hiçbir maddi ve manevi karşılık beklemeksizin gönüllü olarak yumurta bağışında” bulunduğunu belirten “Gönüllü Bağış Beyanı” imzalaması gerektiği de belirtiliyor. Öte yandan “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa”da da insan hücre, doku ve organlarının “gönüllü ve ücretsiz” olarak bağışlanması için gereğini yapmakla yükümlü olduğu belirtiliyor.

Doğan SAMER

Lefkoşa Polis Müdürlüğü, dün öğleden sonra Lefkoşa’da faaliyet gösteren özel bir hastane ve hastanenin tüp bebek merkezine “Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası ve tüzükleri ile Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasasına Aykırı Harekette Bulunulduğu” suçlamasıyla baskın düzenledi.


Hastane ve tüp bebek merkezindeki birçok bilgisayar, evrak ve dokümana incelenmek üzere el koyan polis, birçok kişiyi de şüpheli olarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların, gece boyunca sürecek soruşturma ve sorgulamanın sonucuna göre bugün tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarılabileceği bilgisine ulaşıldı.


Elde edinilen bilgilere göre, söz konusu tüp bebek merkezinde 2020’nin kasım ve aralık ayları arasında 20 yaşından küçük olan bir kadından para karşılığında operasyonla yumurtalıklarının alındığı bilgisi üzerine Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri dün mahkemeden temin edilen arama emriyle özel hastane ve tüp bebek merkezine aynı anda baskın düzenledi.


Hastane ve tüp bebek merkezindeki bilgisayar, evrak ve dokümanlara incelenmek üzere el koyan polis, olayla bağlantılı olabileceğini düşündüğü çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı, sorgulama için Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne götürdü.


Gözaltına alınanların bazılarının sorgulamalarının ardından salıverildiği gözlemlendi.


KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, polis, ilk etapta söz konusu tüp bebek merkezinde, sadece 20 yaşından küçük kadından değil, başka kadınlardan da para karşılığı yumurtalık aldığına dair bulgulara ulaştı.


Aynı güvenilir kaynaklar, 2014 yılında meclisten geçen ve 15 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe giren “Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasası”nın, hücre, doku ve organ bağışının para karşılığı yapılmasını yasakladığını, ancak bağış yöntemiyle yapılmasına izin verdiğini, bunun da Sağlık Bakanlığı ve ilgili doktorların onayı ile yapılabileceğini belirtti, aynı zamanda yasanın yaş sınırlaması getirdiğini de vurguladı.

Polis açıklama yaptı


Lefkoşa’daki özel bir hastane ve bünyesindeki tüp bebek merkezine gerçekleştirilen operasyonla ilgili Polis Basın Subaylığı da şu açıklamayı yaptı:


“2020 Kasım-Aralık ayları içerisinde, Lefkoşa’da faaliyet gösteren iki ayrı özel hastanede, 20 yaşından küçük bir kadın şahsa gerçekleştirilen operasyon sonucu yumurtalıklarının para karşılığı alındığı yönünde bilgi alınması üzerine  polis tarafından soruşturma başlatılmıştır. Yürütülen soruşturma kapsamında söz konusu sağlık merkezlerindeki bilgisayar, evrak ve dokümanlar incelenmek üzere emare olarak alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.”

banner134
Yasa ve tüzükler “yasak” diyor: Yumurta bağışı yapacak kişi 20 yaşından  küçük veya 32 yaşından büyük olamaz


 


Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası kapsamında hazırlanan “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri (Değişiklik) Tüzüğü”ne göre, “yumurta donasyonu yapacak kişinin yılda bir defadan fazla donasyonda (bağış) bulunması ve donasyonda bulunacak kişilerin 20 yaşından küçük veya 32 yaşından büyük olması yasak”.


Esas tüzüğün 13’üncü maddesinde yapılan değişiklikle “yasaklar” şöyle sıralandı:


“Bu tüzükte belirtilen vasıf ve şartları taşımaksızın ve Bakanlıktan izin alınmaksızın hekimler ve diğer şahıslar tarafından Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri (ÜYTE) uygulamak için özel yerler açılması veya oturdukları veya çalıştırdıkları iş yerlerinin bir bölümünün bu uygulamaya tahsis edilmesi;


KKTC yurttaşı evli çiftlerden alınacak yumurta, sperm ve bunlardan elde edilecek embriyoların bir başka maksatla veya başka adaylarda kullanılması;


Her ne sebeple olursa olsun invitro yöntemlerle döllenen yumurtanın bir başka taşıyıcı anneye nakledilmesi;


Yumurta donasyonu yapacak kişinin yılda bir defadan fazla donasyonda bulunması ve donasyonda bulunacak kişilerin 20 yaşından küçük veya 32 yaşından büyük olması;


45 yaşını doldurmuş kişilere embriyo transferi yapılması;


16’ncı maddede (Yumurta ve Spermlerde aranacak koşullar) belirtilen donör spermleri dışında başka bir donör sperminin kullanılması;


ÜYTE uygulamasını yapacak kurum, yumurta ve sperm bağışlayan kişilerin kimliğini, onları kullanacak kişilerce bilinmesini veya ÜYTE uygulamasıyla donörlerden alınacak yumurta ve sperm kullanan kişilerin kimliğinin, onları bağışlayanlar tarafından bilinmesini önlemek amacıyla gizlilik esasına göre, gerekli önlemleri alır. Yumurta ile sperm kimliği bağışlayan kişilerin kimliği ile ÜYTE uygulaması amacıyla onları kullananların kimliğinin açıklanması yasaktır”.


İlgili tüzükte “Gönüllü Bağış Beyanı” da yer alıyor. Bağışta bulunan kişinin adının soyadının, kimlik numarasının ve imzasının yer alması gereken beyanda şöyle yazıyor:


“Üremeye yardımcı olmak amacıyla hiçbir maddi ve manevi karşılık beklemeksizin ve hiçbir yasal sonuç doğurmaksızın yumurtamı baba adayının spermleriyle vücut dışında döllenerek anne adayının genital organına transferi amacıyla gönüllü olarak bağışlıyorum”.


Öte yandan “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa”da yetkili otorite, kuruluş ve merkezler ve doku ve organ tedarik merkezlerinin, insan hücre, doku ve organlarının “gönüllü ve ücretsiz” olarak bağışlanması için gereğini yapmakla yükümlü olduğu belirtiliyor.


Söz konucu yasada ayrıca, 18 yaşını doldurmamış kişilerden ve akli dengesi yerinde olmayan kişilerden hücre, doku ve organ alınmasının yasak olduğu belirtiliyor.


Yasada, “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezlerinde ise sadece üreme hücrelerinin bağışlanması, tedarik edilmesi, test edilmesi, işlenmesi, korunması, saklanması, dağıtımı, nakli ve gereğinde imhası ile üreme hücrelerinin ürünlerinin tedarik ve nakli yapılabilir” deniliyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75