banner6

Tüp gaz zammı da kapıda

banner37

Marketlerin vatandaşa ‘bir taneden fazla tüp gaz satmadığı’ iddiası, tüp gaza da zam geleceği öngörüsünü desteklerken; resmi makamlar da ‘fiyat düzenlemesi’ sinyali verdi

Tüp gaz zammı da kapıda
banner8

Ali ÇATAL

Akaryakıt krizinin ardından gelmesi kuvvetle muhtemel ‘tüp gaz zammı’ vatandaşları korkuturken; marketlerin ‘vatandaşa bir taneden fazla tüp gaz satmadığına yönelik’ açıklamalar da bu korkuyu kuvvetlendirdi.

Yurttaşlar, tüpler marketlere ‘toplu halde gelmesine rağmen’ kendilerine sadece tek bir tüpün satıldığını iddia etti. Ekonomi jargonunda ‘stokçuluk’ olarak bilinen ve kanunen suç olan bu eyleme yönelik iddialar ise zamlarla boğuşan vatandaşları daha da gerdi.

Ekonomi ve Enerji Baklanı Erhan Arıklı’nın, dün akşam katıldığı bir televizyon programında “Tüp gazda da fiyat ayarlaması yapılacak ama önce Bakanlar Kurulu kararı lazım” açıklamasının ardından da gözler, tüp gaz fiyatlarında yapılacağı resmi ağızdan söylenen ‘fiyat ayarlamasına’ çevrildi.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ise tüp gaz konusunda henüz bir zammın gündemde olmadığını fakat dünyadaki enerji krizi göz önünde bulundurulduğunda, mevcut projeksiyonun ‘fiyat düzenlemesinin gerekeceği’ durumunu ortaya koyduğunu söyledi.

Arıklı: Fiyat ayarlaması yapılacak

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, dün akşam katıldığı bir televizyon programında “Tüp gazda da fiyat ayarlaması yapılacak ama önce Bakanlar Kurulu kararı lazım” açıklaması yaparak, tüp gaz zammına yeşil ışık yaktı.

Aşıkoğlu: Enerji fiyatları dünyada yükseliyor

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, enerji fiyatlarının bütün dünyada arttığını söyleyerek, tüp gaz fiyatlamalarının da bu yükselişten payını aldığını belirtti.

banner134

Türkiye’de 12 litrelik tüp gazın fiyatının 170 TL olduğu bilgisini veren Aşıkoğlu, enerji fiyatlarının borsadaki yükselişinin de 2021 yılının sonuna kadar süreceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

Tüp gaz fiyatlarında da ‘aynen akaryakıtta olduğu gibi’ piyasa fiyatı ayarlamaları yapıldığını söyleyen Aşıkoğlu, 15 günde bir firmaların faturalarına bakıldığını ve borsa fiyatları da göz önünde bulundurularak ‘fiyat düzenlemesi’ yapılması veya yapılmamasına karar verildiğini vurguladı.

Tüp gaz fiyatlamasında yükseltme yapılmasının gerektiği durumlarda ise “Zam mı yapalım yoksa bu artışı fondan karşılayarak halka yansıtmayalım mı?” tartışmasının yapıldığı bilgisini veren Aşıkoğlu, enerji fiyatlarındaki yükselişlerin ‘çoğu kez’ halka yansıtılmadığına dikkat çekti.

Tüp gazın fiyatlamasında sadece artan enerji ücretlerinin değil; arz-talep dengesinin ve lojistik sorunlarının da belirleyici olduğunu söyleyen Aşıkoğlu, “Şirketler gemi bulamıyor. Bulsalar da çok pahalıya buluyor” dedi.

Aşıkoğlu, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Enerji fiyatlarındaki artış, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı ‘aynı anda’ bizim dönemimize denk geldi. Yani ‘üçü bir arada’ sorunlar yumağıyla karşılaştık. Öyle umuyoruz ki ne tüp gaz fiyatlarına zam yapmak ne de bu artışı fondan karşılamak zorunda kalırız.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104