Tüp gaza yüzde 40 zam

banner37

Uygulanan okkalı zamla 59 TL olan tüp gazın fiyatı 82,50 TL’ye çıktı. Hükümetin tüp gaz şirketleriyle yaptığı istişare sonucu 10 kiloluk ev tipi tüp gazın Koop Gaz tarafından 80 TL'den satılmasında uzlaşıldı

Tüp gaza yüzde 40 zam

Erol KANLIADA

Elektrik fiyatlarının astronomik şekilde yükselmesi nedeniyle vatandaşların yöneldiği tüp gaza da okkalı bir zam geldi.

Mutfak ocaklarının vazgeçilmezi olan, şofbenlerde ve yakında havaların soğumasıyla ısınmada kullanılacak tüp gaz, 59 TL’den 82,50 TL’ye çıktı. Ancak gece saatlerinde 10 kiloluk ev tipi tüp gazın Koop Gaz tarafından 80 TL'den satılması konusunda uzlaşıya varıldı.

“Koop Gaz ile uzlaşıya varıldı”

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin Jet Gaz, İnter Gaz ve Koop-Gaz’a sunduğu fiyatlara göre, dün akşam saatlerinde 82.5 TL'ye yükseltildiği açıklanan 10 kiloluk ev tipi tüp gazın fiyatında saatler sonra değişiklik oldu.

10 kiloluk ev tipi tüp gazın Koop Gaz tarafından 80 TL'den satılmasında uzlaşıldı.

Kararı saat 21.00 sıralarında TAK'a açıklama yapan Koop Gaz Müdürü Nevzat Nevzat, zamlı rakamın 80 TL olmasına karar verdiklerini söyledi.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise TAK muhabirinin sorusu üzerine diğer iki şirket olan Jet Gaz ile İnter Gaz'la bu fiyatta henüz uzlaşma sağlanmadığını onların da 80 TL'den satış kararına uymalarını ümit ettiklerini söyledi.

Zammın azaltılması için istişareler

Halen 59 TL'de satılan 10 kiloluk ev tipi tüp gazın fiyatının, yarından geçerli olmak üzere yüzde 40'a yakın zamla 59 TL’den 82.5 TL’ye yükseltildiği açıklanmış, Koop Gaz Müdürü Nevzat Nevzat, rakamın düşürülmesi için Kıbrıs Türk Petrolleri’yle istişare ettiklerini söylemişti.

Nevzat, dövizdeki ve borsalardaki artış nedeniyle, üç tüp gaz firmasının Kıbrıs Türk Petrolleri’nden sağladığı gazın fiyatında artış olduğunu ve maliyetlerin yükseldiğini belirtmişti.

Vatandaşlar, zamma tepki gösterdi

Öte yandan; hem maddi hem de manevi yönden perişan olan vatandaşlar, sosyal medya hesaplarından zam haberlerine tepki gösterdi.

“Dar gelirli insanlarımızı zor bir kış bekliyor” şeklinde ifadelere yer veren vatandaşlar, yaşananlara tepki gösterdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER