banner6

Türbe örtüsü tasarruflarına bulundu

banner37

Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’ndeki türbe örtüsünü çaldığı iddia edilen yabancı uyruklu iki zanlı, kuzeyde yakalandı

Türbe örtüsü tasarruflarına bulundu
banner150

banner150

banner99

Emine UYSAL

Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’ndeki türbe örtüsünü çaldığı iddia edilen yabancı uyruklu iki zanlı, kuzeyde yakalandı. Maddi değeri bin TL olarak belirtilen örtünün, zanlıların tasarrufunda bulunduğu öğrenildi.

“Sirkat” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Irfan Ahmad ve Omar Saıf, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Hamza Tarman’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Tarman, iki zanlının, 22 Kasım’da Larnaka bölgesindeki Hala Sultan Tekkesi’nde bulunan 3x3 ebadındaki yeşil renkli, üzeri kırmızı motifli desenli olup, bin TL değerindeki türbe örtüsünü sirkat etmekle methaldar olduklarını belirtti.

Polis memuru Hamza Tarman, KKTC’ye gelen zanlıların, alınan şikayet ve bilgi doğrultusunda mahkeme emriyle tutuklandıklarını kaydetti.

Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirten Tarman, zanlıların tahkikat amaçlı üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlıların avukatı Cemal Gündüz, talebe itiraz etmedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, her iki zanlının da tahkikatın salimen yürütülebilmesi için üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Rum basını: Kuzeye kiralık araçla geçtiler

Rum gazeteleri, hırsızlığın Tekke’deki caminin imamı tarafından ihbar edildiğini ve çalınan örtünün 400 Euro değerinde olduğunu dün sayfalarına taşımıştı.

Bilgilere göre güvenlik kamerası görüntülerini izleyen Rum polisi, hırsızlığın 10.45-12.15 saatleri arasında gerçekleştiğini tespit etti. Görüntülerde, kiralık bir araçla camiye giden iki kişiden birinin cami etrafındaki demir parmaklıkların üzerinden atlayıp camiye girdiği, birkaç dakika sonra da elinde örtü ile çıktığı görülüyor.

Politis, Rum polisinin, aynı gün Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye geçtiğini belirlediği kiralık aracı, İngiltere pasaportuna sahip 38 yaşındaki bir Türkün kullandığını saptadığını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104