Türbeyi çöplük yaptılar

banner37

İnsanoğlunun umarsLefkoşa’da Polis Sokak’ta bulunan Mahmut Paşa Türbesi’nin yanına yerleştirilen çöp konteynırı tepki çekti

Türbeyi çöplük yaptılar
banner99

BİR YERDE MUM, BİR YERDE ÇÖP… Mahmut Paşa Türbesi/ Adak Yeri’nde birçok kişi mumlar yakarak dileklerde bulunurken, bazı duyarsız vatandaşlar ise türbenin bulunduğu yeri çöplük olarak kullanıyor.

banner134

Ahmet UÇAR


Lefkoşa’da Polis Sokak üzerinde bulunan Mahmut Paşa Adak Yeri’ndeki görüntü ağızları açık bıraktı. Kimilerinin mum yakarak dileklerde bulunup adaklar adadığı türbe, poşetler dolusu çöplerden neredeyse görülmüyor.


Yol kenarlarına araçlarını park etmek isteyen bazı duyarsız kişiler kimi zaman yeşil çöp konteynırını türbenin önüne dayarken, kimi zaman da bölge sakinleri çöp poşetlerini türbenin önüne diziyor.


Önceleri yolun ortasında bulunan ve 1896 veya 1930’lu yıllarda şu anki yerine taşındığı bilinen türbe, adak yeri olarak da işlev görürken, bu görüntüler yürek burkuyor.


Bölgede yaşayan bazı vatandaşlar, “Bu kabul edilemeyecek bir görüntü. Değerlerimize sahip çıkmamız gerekirken, onları daha da hiçe sayıyoruz. Başka bir yer yokmuş gibi çöpleri türbenin dibine atıyorlar. Aynı inanca sahip olmasanız da saygı duymalısınız. Saygıyı bırakın bu türbenin hem manevi hem tarihi bir önemi var. Birçok kişi buraya gelip mum yakarak dileklerde bulunuyor, adaklar adıyor. Bu görüntülerin bir an önce ortadan kaldırılması, insanların bilinçlenmesi şart” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75