banner6

Turist geliyor ama çarşıya çıkmıyor

banner37

Turist geliyor ama çarşıya çıkmıyor
banner151 banner143

“YAZ DÖNEMİ ALIŞVERİŞ YAPAN TURİST ÇOK YOK”Lefkoşa’nın tarihi çarşısı Arasta dün bomboştu. Birkaç ay öncesine kadar sokakları turist dolu olan çarşıdaki bu sessizlik, dikkat çekti. Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, “İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ‘Shopping Tour’ denilen turizm modeli uygulanıyor. Çarşıya çıkıp alışveriş yapan turist, havanın daha serin olması nedeniyle bu dönemde ülkeye geliyor. Yaz dönemi ülkeye gelen turistler ise aşırı sıcak hava sebebiyle otellerde konaklamayı tercih ediyor. Bu nedenle sokaklarda turist görmüyoruz” dedi.

Ahmet UÇAR

   Geçtiğimiz aylarda turist yoğunluğundan geçilmeyen Lefkoşa’da Arasta Çarşısı, dün tam anlamıyla sinek avladı. Birçok esnaf, iş olmayacağını bildiğinden ya dükkanını açmadı ya da erken saatte kepenk indirdi.

   Açık olan az sayıda dükkanın sahibi de “belki iş olur” umuduyla tüm gün müşteri bekledi.

   Arasta’da birkaç ay önce görülen turist yoğunluğunun, şimdi olmaması “neden?” sorusunu akla getirdi.

   Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, çarşıya çıkan turist kafilelerinin ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ülkeye geldiğini, yaz dönemi gelen turistin ise sıcak hava nedeniyle otelde konaklamayı tercih ettiğinden, çarşıya çıkmadığını söyledi.

   Tolun, “Ülkeye gelen turist var ama çarşıya çıkmıyorlar. Çarşıya çıkar turistler ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde geliyor” dedi.

“Çarşıya çıkan turist kitlesi

yaz döneminde durdu”

   Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Ercan Havaalanı’ndan getirilen yabancı turistlerde azalma olduğunu belirterek, Arasta bölgesine gelen turistlerin önemli bir kısmının Türkiye üzerinden ve Güney Kıbrıs’tan gelen yabancı turistler olduğunu kaydetti.

   Tolun, ilkbahar ve kış mevsimleri arasında turistlerde bir hareketliliğin olduğunu dile getirerek, düzenlemiş oldukları organizasyonların ilkbahar ve sonbaharda gerçekleştirildiğini ifade etti.

   “Shopping Tour” turizm modeliyle gelen turistlerin çarşıya çıkıp alışveriş yaptığına işaret eden Tolun, bahar döneminde 8 turistik otobüsün Lefkoşa’ya geldiğini ancak şu an bunun durduğunu vurguladı.

   Tolun, seyahat acentelerinin yüzde 90’ının şu an çalışmadığına dikkat çekerek, pandemi sürecindeki kapanmanın ardından tur operatörlerine ne zaman açık ve kapalı olunacağının söylenmediğini, yurt dışında reklam yapılmadığını anlattı.

“Ülkeye gelen turistler çarşıya çıkmıyor”

   Haziran ayının 15’inden itibaren Güney Kıbrıs’tan getirilen gruplarda da azalma olduğunu belirten Tolun, sıcakların başlamasının bunda etkili olduğunu kaydetti.

   Tolun, turistlerin yaşlarının yüksek olması nedeniyle yaz sıcağında dışarıyı çıkmayı tercih etmediklerini dile getirerek, bu nedenle bu dönemde hem yabancı turist sayısından düşüş yaşandığını, hem de gelen turistlerin sıcakta dışarı çıkmak yerine otellerde kaldığını ifade etti.

   Ülkeye gelen turist sayısının geçmiş dönemlere göre az olması sebebiyle de çarşıdaki turist sayısının daha da azaldığına vurgu yapan Tolun, kendisinin normal şartlarda 8 olan turist grubunun yaz döneminde 4’e düştüğünü bildirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104