Turist gitti, işler bitti

banner37

Büyük Han esnafı, tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Genellikle turistlere satış yapan Büyük Han esnafı, salgın nedeniyle işlerin tamamen durduğunu ifade ediyor

Turist gitti, işler bitti
banner99

68 DÜKKANIN 8’İ AÇABİLİYOR... Büyük Han’daki 68 dükkandan 8’inin bugün açılabildiğini belirten esnaf, 8 aydır salgın nedeniyle ülkeye turist gelemediği gibi Güney Kıbrıs’tan da turist geçişinin olmamasının bellerini iyice büktüğünü söyledi. Büyük Han esnafı, “Bizler, hobi olarak el işi, örgü işleri yapan ve burada satışa sunan esnaflarız. Tüm geçimini tamamen buradan yapmak zorunda olan kişiler var ve turist olmadığı için başka işlere yönelmek zorunda kalıyorlar” ifadelerini kullandı.


Funda ÖZSAKINÇ

Lefkoşa’da tarihin kültürle bütünleştiği en önemli mekanlardan biri olan Büyük Han’ın esnafı, tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Yurt dışından ve Güney Kıbrıs’tan gelen turistlere satış yapan Büyük Han esnafı, salgın nedeniyle işlerin tamamen durduğunu ifade ediyor.


Han esnafı, Büyük Han’ın yerli halk tarafından alışveriş için rağbet görmediğini ve adadaki turistlerin de gitmesiyle tüm işlerinin bittiğini ifade ederek, siftah yapmadan dükkânlarını kapattıklarını belirtti.


KIBRIS’a konuşan han esnaflarından bazıları “Turist olduğu zaman, ki şansa teşekkür borçluyken, şimdi de bu duruma sağlığımız için katlanmak zorundayız” derken, bazıları ise “Her zaman boş oturup müşteri gelmesini bekliyoruz” diyerek içinde bulundukları durumu anlattı.


Büyük Han esnafının KIBRIS’a verdiği bilgilere göre, handa toplam aktif 68 iş yeri var ve bunlardan sadece 8’i bugünlerde açılabiliyor.


Esnaflar, 8 aydır salgın nedeniyle ülkeye turistin gelemediği gibi Güney Kıbrıs’tan da turist geçişi olmamasının büyük talihsizlik olduğunu belirterek, “Bizler, hobi olarak el işi, örgü işleri yapan ve burada satışa sunan esnaflarız. Tüm geçimini tamamen buradan yapmak zorunda olan kişiler var ve turist olmadığı için başka işlere yönelmek zorunda kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

Büyük Han’da el emeği göz nuru el işleri yapan esnaf ne dedi?

Sevil Emirzade:


Biz tam 200 gündür kapalıydık. Dükkana gelmeye bu ay başladık. Bilindiği gibi turist yok. Kapalı kaldığımız sürede uzun yıllardır çabaladığım kitabımı bitirdim. Bu süreçte devletten herhangi bir destek almadık. Çünkü emekliyim ve bu işi hobi olarak yapıyorum. Devlete böyle bir durumda yük olmak istemedim. Kapalı olduğumuz sürede de kiramızı ve giderlerimizi bir tamam ödemeye devam ettik. Bizler 63 zorluklarını atlatan insanlar olarak sabırlıyız. Esas kötü olan o zamanlardı. Turist olduğu zaman, ki şansa teşekkür borçluyken, şimdi de bu duruma sağlığımız için katlanmak zorundayız. Hafta sonu ve bugün bizi çocuklar ziyaret etti. Yerli halktan gelen yok sayılır, sadece burası ile ev geçindiren esnafımız da var. Onlar için çok zor bir durum.

Güray Altun:


Ben atölyemde seramik takılar, el yapmı küpeler, Kıbrıs çiçeklerini çalışıyorum. 13 Mart’tan sonra 3 ay boyunca dükkanımızı hiç açmadık. Sonrasında yavaş yavaş açmaya başladık ama 15 günde sadece 1 kişi geliyor. Gelip alışveriş yapan kişiler daha çok bu ürünleri kullanan kişilerdir. Turist yok, Lokmacı Sınır Kapısı kapalı, Rum tarafından gelenler de yok. Bu süreçte devletten herhangi bir şey almadık. Kapalı olduğumuz sürede de kiramızı bir tamam ödedik. Sadece buradan geçinen insanlar başka işler yapmaya başladılar. Burada ekmek yok. İnsanların alım gücü düştü, onun için de iş yok. Satışlar tamamen durdu, her gün sıfırla kapatıyoruz.

Şenay Erkut:

banner134


Mart ayından sonra 3 ay evde kaldık. Bayram sonrası dükkanımızı tekrar açtık ama bir etkisi yok. Bütün dünya global bir virüsün etkisi altında. Uçaklar yok, turist yok, dükkanların çoğu kapalı. Kazanç yok, ben de emekli olduğum için ve resim seramik işini hobi olarak yaptığım için dükkanımı açabiliyorum. Satış yok, ürettiğimiz ürünleri koyacak yer bulamıyoruz artık. Kira ve diğer giderler var, bunları düzenli olarak ödüyoruz. Zaman zaman yerli halk geliyor ama onların pek alışveriş yaptığını söyleyemeyiz. El yapımı ürünlere daha çok yabancıların ilgisi var. Yerli halk gelip görür ama yine de bir hediye alacakları zaman fabrika işlerini tercih ediyorlar. Böyle olunca da motivasyonumuz düşüyor. Hayatta kaldığımıza şükretmekten başka bir şeyimiz yok. Her gün sıfırla kapatıyoruz. İnsanlar öncelikle karınlarını doyurmak istiyorlar. Sanat lüks kalıyor insanlara. Moralimizi oldukça yüksek tutmamız lazım. Herkes kendine bir hobi edinmelidir ki bu durumları bunalıma girmeden kolayca atlatabilsin.

Oya Özimer:


Biz hediyelik eşyacıyız. Her zaman boş oturup müşteri gelmesini bekliyoruz ama gelen giden yok. Hediyelik satıyorum. Bir yandan da sürekli olarak el işi üretim yapıyoruz ama satış yok. Binde bir yerli halktan biri gelecek ve 3-5 kuruşluk bişeyler alacak. Vakıflar İdaresi bizlere yılbaşına kadar kiralarda indirim yaptı. 2 ay boyunca han kapalıydı. 18 Mayıs’ta açıldık. O günden beri geliyoruz ama müşteri yok. Boş açıp boş kapatıyoruz. 68 dükkan mevcut fakat açık olan 8 tanesi ya var ya yok.

YORUM EKLE
YORUMLAR
DELI OZI
DELI OZI - 12 ay Önce

Anladınız mı bağımsız olmayı tanınmış olmayı o kadar kororona yaygın olmayan ülke varken direk uçuş yo diye turist getirememenin ağırlığını hadi şimdi da KKTC yaşayacak deyin bakalım ne olacak

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75