Turist, güvenli ülkeyi tercih edecek

banner37

KKTC’nin Koronavirüsle olan mücadeleyi 2 ay gibi bir sürede başarıyla tamamladığı görüşünde olan turizmciler, bunun ülke turizmine olumlu bir dönüşü olacağına inanç belirtti:

Turist, güvenli ülkeyi tercih edecek
banner90
banner99

“DÜNYADA BELKİ DE BİRKAÇ ÜLKEDEN BİRİYİZ”... Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Koronavirüse karşı yaklaşık 2 aylık mücadelenin sonunda pozitif vaka görülmemesinin, ülke olarak virüsü sıfırlayan dünyada belki de birkaç ülkeden biri olmayı sağladığına dikkati çekerek, 3. ülkelere seyahatlere başlandığı zaman Kıbrıs’ın sağlık açısından güvenli ülke olarak seçileceğini kaydetti. Tolun, turistin virüsten arınan ülkeyi tercih edeceğine dikkat çekti.

“UÇUŞLAR 15 HAZİRAN - 1 TEMMUZ ARASI AÇILABİLİR”... Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, turizmi yeniden canlandırmak için faaliyetlere başladıklarını, otellerde gerekli önlemlerin ve hazırlıkların tamamlandığını, personele verilecek gerekli eğitimlerin birkaç güne kadar tamamlanmasıyla hemen hemen açılmaya hazır olacaklarını belirtti. Çağıner, 15 Haziran ile 1 Temmuz arasında ise uçak seferlerinin normale yakın olacak şekilde başlayacağını dile getirdi.

Funda ÖZSAKINÇ

   Turizmciler, KKTC’nin Koronavirüsle olan mücadeleyi yaklaşık 2 aylık bir sürede başarıyla tamamladığı görüşünde. Son günlerde ülkede yeni vakaya rastlanmadığına işaret eden turizmciler, bunun ülke turizmine olumlu bir dönüşü olacağına inanç belirtti. Turizmcilere göre, havaalanları, limanlar ve kara sınır kapıları açıldıktan sonra turistler, virüsten arınmış ülkeleri tercih edecek ve bu da KKTC turizmine olumlu bir şekilde yansıyacak.

   Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Koronavirüs salgınının ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olan turizmi de kötü etkilediğini, ancak, 2 ay gibi kısa bir sürede mücadelede başarılı olunmasının turizme olumlu olarak yansıyacağını düşündüklerini ifade etti.

   Turizmi yeniden canlandırmak için faaliyetlere başladıklarını, otellerin gerekli önlemlerini aldığını ve hemen hemen açılmaya hazır duruma geldiklerini söyleyen Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, otel çalışanlarına verilecek gerekli eğitimlerin de neredeyse tamamlandığını kaydetti.

   Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun ise, 2 aylık mücadelenin sonunda pozitif vakaların çıkmamasının dünyada virüsü sıfırlayan belki de birkaç ülkeden biri olmayı sağladığına dikkati çekti.

 

Çağıner: Uçak seferleri 15 Haziran

sonrası normale dönebilir 

   Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, 15 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında uçak seferlerinin normale dönebileceğini söyledi.

   Çağıner, otellerin Koronavirüs önlemlerinin bittiğini ve hemen hemen açılmaya hazır duruma geldiklerini ifade ederek, otel personeline verilecek olan eğitimlerin de neredeyse tamamlandığını belirtti.

   Dimağ Çağıner, uzmanların uçak seferlerinin 15 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında normale yakın bir şekilde başlama noktasına geleceği yönünde açıklamalar yaptığını söyleyerek, ülkeye gelecek olan turistlerin sağlık kontrollerinin KKTC’de mi yapılacağı, yoksa ülkelerinde mi yapılacağı, medikal pasaportların nasıl uygulanacağının da birkaç güne kadar netleşeceğini ifade etti.

   Limanların açılmasıyla birlikte turist sayısında belirgin bir artış olmasını beklediklerini belirten Çağıner, “Güney Kıbrıs’ın da havalimanlarını açmasının ardından kara sınır kapıları geçişlere açılabilecek” dedi.

“Otellerin hepsinin açılacağını öngörmüyorum”

   İç turizm konusunda bir takım belirsizlikler olduğunu anlatan Çağıner, otellerde yeterli doluluğun yakalanamaması halinde otel işletmecilerinin maliyeti karşılayamayacağını belirtti.

   Çağıner, “Bütün oteller açılır mı bilemeyiz. Kimi işletmeler Türkiye’den gelecek olan misafirini bekleyebilir, kimileri ise vatandaşa yönelik kapılarını açabilir. Çünkü sadece vatandaşımızın tatil yaptığını varsayarsak, bu otellerin masraflarını karşılayamaz. Personel, işletme maliyetleri inanılmaz yüksek, dolayısıyla hepsinin açılacağını öngörmüyorum” dedi.

   Uçak seferlerinin 15 Haziran’da başlaması halinde dahi adaya Türkiye’den turist geleceğine ilişkin bir öngörüde bulunamayacaklarına dikkat çeken Çağıner, “Zor olsa da 15 Temmuz gibi canlanırız diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

   Turizm faaliyetlerinin Temmuz ayında kısmen de olsa başlamasını beklediklerini ifade eden Dimağ Çağıner, sektörün oldukça sıkıntılı olduğunu ve bunun da diğer sektörleri de kötü yönde etkilediğini vurguladı.

“İşin rekabet boyutu da var”

banner134
   Dimağ Çağıner, başta Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerden uçuşlara yeniden başlaması halinde, hem sağlık açısından hem de turistlerin güvenli bir şekilde ülkede konaklayabilmeleri açısından tedbirler alacağına işaret ederek, bu dönemde ise ülkeye sadece Türkiye’den turist gelebileceğini düşündüklerini ifade etti.

   Çağıner, “İşin rekabet boyutu da var. Türkiye’deki otellerin hepsi şu an boş ve bizden daha az maliyetle müşteri almaları söz konusu. Oradaki tatilciler, arabaları ile tatile gidebilecekken bize gelmek isteyen turiste bir de uçak maliyeti eklenecek. Dolayısıyla bizim yaklaşık olarak yüzde 30 gibi bir turist alma imkânımız olursa otellerimizin bu kısıtlı oranda hizmet vermeleri maddi olarak tehlike arz edecektir” dedi.

“Dış piyasalarda reklamımızı yapmaya devam edeceğiz”

   Çağıner, “Şu an dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz, senaryolar çizmeye ve tahminde bulunmaya çalışıyoruz fakat 2020 yılını kayıp yılı olarak sayıyoruz” diyerek, her ne kadar kayıp yılı olsa da, turizmciler olarak dış piyasalarda özellikle Türkiye ve İngiltere piyasalarında ülkenin reklamını yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

“Turizmin etkisi konuşulacak”

  

   Dimağ Çağıner, bir bilinmezlik içinde olan turizm sektörünün faaliyetlerinin durmasının diğer sektörleri de olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, “Bu işletmeler iç piyasada büyük alım yapmaktadır. Dolayısı ile sektör durduğu ve çalışanların çoğu gittiği için iç piyasa da kötü etkilenmişti. Turizmin tüketimde bu kadar yer kapladığını üretici yeni fark etmeye başladı. Turizmin ekonomiye katkısının ne kadar büyük olduğunu, Haziran ayı gibi virüs etkisi azalırsa tekrar konuşacağız. Turizmin ülke ekonomisindeki yokluğunu hep birlikte tecrübe edeceğiz” şeklinde konuştu.

Tolun: Krizi fırsata çevirebiliriz

   Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun da, krizi fırsata çevirme şansına sahip olunduğunu belirtti.

   Koronavirüs’ün, tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de etkisini hissettirdiğini belirten Tolun, yaklaşık 2 aylık mücadelenin sonunda ise pozitif vakaların görülmemesinin, virüsü sıfırlayan dünyada belki de birkaç ülkeden biri olma şansını doğuracağını kaydetti.

“Kıbrıs, sağlık açısından güvenli ülke”

   Tolun, 3. ülkelere seyahatin başlaması halinde KKTC’nin sağlık açısından güvenli ülke olarak seçileceğini düşündüklerini belirterek, “Şimdi krizi fırsata çevirme şansına sahibiz” dedi.

   Tolun, kısa bir süre önce örgüt olarak Turizm Bakanıyla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptıklarını ve açılım için başlangıç olarak Türkiye ve Rum tarafını belirlediklerini ifade etti. Bir sonraki aşamada ise hedeflerinin Avrupa ülkeleri olacağını dile getirdi.

“Önce ihtiyaçtan kaynaklı uçuşlar olacak”

   Orhan Tolun, önce zaruri, yani ihtiyaçtan kaynaklı uçuşların olacağına işaret ederek, “Mesela Türkiye ve Rum tarafında çalışan insanlar, okuyan öğrenciler var. Veya ticari alış verişler yapılmaktadır. Tabii ki burada alınacak olan önlemler önemlidir, bunun için gerekli testler ve sağlık karneleri temin edilmelidir” dedi.

“Toplum olarak yaşadığımız sınav bize özgüven sağladı”

   Toplum olarak bir sınavdan geçtiğimizi ve bu yaşadığımız olayın bize bir özgüven sağladığını, bazı şeyleri kendi kendimize başarabileceğimizi gösterdiğini ifade eden Tolun, “Otellerimizde nasıl yerli üretimi ve yerli iş gücünü kullanılabileceğimizin çalışmasını yapıp bunların eğitimini vermemiz gerekir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75