Turisti döven polis, 50 gün hapis yatacak

banner37

Ercan Havaalanı’nda iki yıl önce ülkeden çıkış yapmak isteyen sarhoş bir turisti herkesin gözü önünde tekmeleyerek darp eden polis memuru Gürşah Üregül’ün davası karara bağlandı

Turisti döven polis, 50 gün hapis yatacak
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ercan Havaalanı’nda 13 Haziran 2019 tarihinde ülkeden çıkış yapmak isteyen sarhoş bir turisti, kendisine küfür ederek üzerine yürüdüğü gerekçesiyle herkesin gözü önünde tekmeleyerek darp eden polis memuru Gürşah Üregül, 50 gün hapis cezasına çarptırıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü davanın karar oturumunda Savcı İbrahim Ruso da hazır bulundu.


Sağer, sanığı kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiğini açıkladı.


KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu kaydeden Sağer, kimsenin kendi adaletini sağlamasına müsaade edilemeyeceğine işaret etti.


Sağer, sanığı mahkum ederken lehine ve aleyhine olan hususlara da değinilmesi gerektiğini söyledi.


Temay Sağer, sanığın emniyet ve asayişten sorumlu polis teşkilatında çalıştığını ve davaya konu suçu resmi üniformayla görev yaptığı sırada işlemesini ağırlaştırıcı bir faktör olarak değerlendirdiğini belirtti.


banner134
Polis teşkilatının güvenlikten sorumlu olduğunu ve kişi hak ve özgürlüklerini yasalar çerçevesinde korumakla yükümlü olduğuna dikkat çeken Sağer, bu kuruma mensup kişilerin suç işlemesinin polis örgütüne olan güveni sarsabileceğine işaret etti.


Yargıç Temay Sağer, sanığa ceza takdir ederken müşteki üzerinde bıraktığı yaraların da dikkate alınması gerektiğini belirtti.


Sanığın müştekiye yere düştüğü sırada 3 kez tekme attığını ve bir tekmenin kafasına isabet ettiğini kaydeden Sağer, sanığın bu suçu Ercan Havaalanı gibi halka açık bir yerde işlemesini de ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiğini dile getirdi.


Sağer, müştekinin olaydan önce alkol tüketip sanığa küfür etmesini, sanığı itmesini ve sanığın üzerine yürüyerek sanığı tahrik etmesini ise sanık lehine değerlendirdiğini, ancak sanığın resmi üniformayla görev başında olduğu sırada tahriklere karşı daha dirayetli olması gerektiğine dikkat çekti.


Polisin anayasa ve yasalar çerçevesinde görev yapmakla yükümlü olduğuna işaret eden Sağer, sanık avukatının suçun işlendiği sırada olay mahallinde başka polislerin olmasına rağmen olaya müdahil olmamasına dair yaptığı beyana katılmakla birlikte bu hususu da sanığın lehine değerlendirdiğini kaydetti.


Ceza takdir edilirken suçun işleniş şekli ile vahametinin de göz önüne alınması gerektiğini vurgulayan Sağer, sanığa verilecek cezanın caydırıcı olması gerektiğini vurguladı.


Yargıç Temay Sağer, tüm olgular ışığında sanığa kamu menfaati gereği hapis cezası verilmesi gerektiğine değindikten sonra sanığı 50 gün süreyle hapis cezasına mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75