banner6

'Turistik yerleri çekiyorduk'

banner37

Mağusa’da iki turist, cep telefonu, fotoğraf makinesi ve dronla, Kapalı Maraş’ı görüntülediği gerekçesiyle tutuklandı, Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

'Turistik yerleri çekiyorduk'
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Mağusa’da Rus uyruklu iki turist, cep telefonu, fotoğraf makinesi ve dronla, Kapalı Maraş’ı görüntülediği gerekçesiyle tutuklandı.

“Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etmek” suçlamasıyla tutuklanan Elvira Kavelenko ile Ruslan Kavelenko isimli iki turist zanlı, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görülen duruşmada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hakan Savtekin’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Savtekin, 23 Temmuz’da adanın güneyinden araçlarıyla kuzeye geçen iki zanlının saat 17.30’da birinci derecede askeri yasak bölge olan Kapalı Maraş’ı cep telefonu, fotoğraf makinesi ve dronla çekim yaptıkları gerekçesiyle tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru Hakan Savtekin, zanlıların aynı gün tutuklandığını ve emarelerin içindeki görüntülerin incelenmeye devam ettiğini belirtti.

Tahkikatın devam ettiğini söyleyen Savtekin, zanlıların iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

 

“Yasadışı olduğunu bilmiyorduk”

Mahkemede söz alan zanlı Ruslan Kavelenko, “Güneyden geldik, tatil amaçlı. Doğum günümü kutlamak ve turistik yerleri görüp, fotoğraf çekmek için geldik. Fotoğraf çekmek benim hobim. Yasadışı olduğunu bilmiyorduk. Eşim değil, fotoğrafları ben çektim” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için her iki zanlının da iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104