Turistler ülkelerine gönderiliyor

banner37

Acenteler aracılığıyla ülkeye gelen yabancı turistler dünden itibaren charter uçaklarla ülkelerine gönderilmeye başladı

banner87
Turistler ülkelerine gönderiliyor
banner90
banner8

SADECE KARANTİNADA OLANLAR KALACAK… Acenteler aracılığıyla ülkeye gelen yabancı turistler, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Otelciler Birliği ve Seyahat Acenteleri Birliği işbirliği içerisinde charter uçuşlarla ülkelerine gönderiliyor. Tüm dünyada yaygınlık kazanan, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ve ülkemizde ise 6 kişinin karantinaya alınmasına yol açan Koronavirüsün çoğunlukla yabancı turistlerde teşhis edilmesi üzerine karantinada bulunanların dışındaki turistler ülkelerine gönderilmeye başladı.

PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR TURİSTLER GÖNDERİLECEK… Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Koronavirüse karşı önlem alabilmek adına acenteler aracılığıyla KKTC’ye gelmiş turistlerin ülkelerine gönderileceğini dile getirirken, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ise karantinada olanlar dışında diğer tüm otellerde bulunan müşterilerin charter uçuşlarla gönderilmekte olduğunu, perşembe gününe kadar tüm odaların boşalacağını ifade etti

Ahmet UÇAR

Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ile işbirliği içerisinde, KKTC’de turist olarak bulunan tüm ülke vatandaşları, kiralanan uçaklarla, dünden itibaren ülkelerine gönderilmeye başlandı.

Tüm dünyada yaygınlık kazanan, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ve ülkemizde ise 6 kişinin karantinaya alınmasına yol açan Koronavirüsün çoğunlukla yabancı turistlerde teşhis edilmesi üzerine karantinada bulunanların dışındaki turistler ülkelerine dönüyor.

KKTC, bir turizm adası olarak tanımlanırken, şu an sadece 200-300 civarında otel odasında müşteri bulunurken, perşembe gününe kadar ülkede turist kalmayacak.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Koronavirüse karşı önlem alabilmek adına acenteler aracılığıyla KKTC’ye gelmiş turistlerin ülkelerine gönderileceğini dile getirerek, zaten şu an ülkede oldukça az sayıda turistin mevcut olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ise karantinada olanlar dışında diğer tüm otellerde bulunan müşterilerin charter uçuşlarla gönderilmekte olduğunu ve şu an 200- 300 civarında dolu otel odası bulunduğunu kaydetti. Çağıner, otellerdeki turist sayısının azaldığını belirterek, perşembe gününe kadar tüm odaların boşalacağını ifade etti.

Tolun: Turistler sağlık tedbirleri amacıyla ülkelerine gönderiliyor

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, imkanlar elverdiğince seyahat acenteleri ile ülkeye gelmiş olan turistlerin uçaklarla ülkelerine gönderileceğini belirterek, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile iletişime geçerek otellerdeki turist sayısını ilettiğini kaydetti.

Tolun, şu an ülkede oldukça az sayıda turistin mevcut olduğunu belirterek, bu turistlerin karantinada olan turistlerden oluştuğunu dile getirdi.

Ülkede evlerde kalan ve acenteler birliğiyle gelmemiş turistlerin de bulunduğunu ifade eden Tolun, ülkede oldukça az sayıda turist olduğuna işaret etti.

Tolun, turistlerin ülkelerine gönderilmesiyle sağlık noktasındaki risklerin ortadan kaldırılmasının ve ülkede daha fazla insanın sağlığına zarar verecek unsurların ortadan kaldırılmasının amaçlandığını kaydederek, ülkedeki Koronavirüs vakalarının sadece yabancı turistlerde ve İngiltere’ye gidip tekrar ülkeye dönüş yapanlarda görüldüğünü anımsattı.

Koronavirüs noktasında ülkede sağlık tedbirlerinin alınması gerektiğine işaret eden Tolun, bunun yanında turizm sektörünün tekrar kalkındırılması gerektiğini vurguladı.

Tolun, ülkedeki gelir faaliyetlerine bakıldığında turizm sektörünün ülke ekonomisin 5’te dördünü oluşturduğuna dikkat çekerek, KKTC’nin bu durumdan ekonomik olarak oldukça olumsuz etkileneceğini anlattı.

Şu an ülkedeki otellerin kapandığını hatırlatan Tolun, turizm sektöründen kaynaklanan gelirin düştüğünü ve otellere yiyecek, içecek sağlayan tedarikçilerin de durduğunu açıkladı.

Tolun, devlet gelirinin de oldukça azaldığını belirterek, buna paralel olarak devletin önümüzdeki üç ay içerisinde memurların maaşlarını ödeyemeyecek duruma geleceğine vurgu yaptı.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin de emeklilerin maaşlarını ödeyemeyecek duruma geleceğine işaret eden Tolun, ülke turizminin canlandırılabilmesi adına girişimlerde bulunulması gerektiğini savundu.

Tolun, turizm sektörünün virüs salgınından önce de birtakım sorunlar yaşadığını anımsatarak, ülkeye gelen turist sayısında artış olmadığını bildirdi.

Devletin acentelere gereken teşvikleri vermediğini dile getiren Tolun, virüs krizinin ardından turizm sektörünün tekrar ayağa kalkması gerektiğini kaydetti.

Tolun, Koronavirüse tedbir alınması yoluyla ülkenin temiz tutulabilmesi için turistlerin gönderildiğini açıklayarak, ayrıca turizm sektörüne gereken desteğin verilmesi ile virüs krizinin atlatılmasının ardından turistlerin KKTC’ye gelebileceğini ifade etti.

Çağıner: Karantinadakiler dışında ülkede turist kalmayacak

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Salamis Bay Conti Hotel gibi karantinada olan oteller dışında diğer tüm otellerde bulunan müşterilerin charter uçuşlarla gönderilmekte olduğunu belirterek, şu an 200- 300 civarında dolu otel odası bulunduğunu kaydetti.

Çağıner, otellerdeki turist sayısının azaldığını belirterek, perşembe gününe kadar tüm odaların boşalacağını ifade etti.

Koronavirüs nedeniyle birçok otelin kapandığına işaret eden Çağıner, son durumla birlikte ülke ekonomisinin oldukça kötü durumda olduğuna dikkat çekti.

Çağıner, otellerin boşalması ve genel olarak turizm sektörünün sekteye uğramasına paralel olarak devletin gelir kaynağında da birçok sorunun ortaya çıkacağını açıklayarak, memurların ve emeklilerin maaşlarının ödenmesinde sorunların yaşanabileceğine vurgu yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun birçok önlem paketinin bulunduğunu ifade eden Çağıner, turizm sektörüne özel önlem paketlerinin de geliştirilmesi ve buna paralel olarak turistik iş yerlerinin ödemelerinde bazı önlemler sunulması gerektiğini anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75