banner6

Turistlere çile çektiriliyor

banner37

Gazimağusa Suriçi’ndeki Altun Tabya Otel’in direktörü Berna Altunsoy, meclis kararı olmasına karşın otelin bulunduğu Kızılkule Sokağı’nın halen trafiğe kapatılmamasına tepki gösterdi:

Turistlere çile çektiriliyor
banner99

Sedef BOŞNAK

Tarihi Gazimağusa Suriçi’ndeki Altun Tabya Otel’in direktörü Berna Altunsoy, otelin bulunduğu İstiklal Caddesi’ne çıkan Kızılkule Sokağı’nın, meclis kararı olmasına karşın halen araç girişine kapatılmamasına tepki gösterdi.

Ülkenin kültürel mirasına katkı koyan oteli öz kaynaklarıyla yeniden faaliyete koyduklarını ifade eden Berna Altunsoy, tek girişli dar sokağa giren araçlar nedeniyle otelde konaklayan misafirlerin büyük sıkıntı çektiğini anlattı.

“Turistler çile çekiyor” diyen Berna Altunsoy, dar olan sokağa giren araçların saatlerce park edildiğini ve bu araçların yayaların geçişlerine engel teşkil ettiğini ifade etti.

Berna Altunsoy, belediye meclisinden, sokağın trafiğe kapatılması yönünde bir karar çıktığını ancak bu kararın aylar geçmesine karşın uygulanmadığına vurgu yaptı ve otelin önünün park edilen araçlar tarafından kapatıldığını anlattı.

İstiklal Caddesi’nin güneş batımından sonra zifiri karanlıkta kaldığından da söz eden Berna Altunsoy, sıkıntılarını şöyle anlattı:

“Araç sahiplerinin düşüncesizliği, turistlere sıkıntı yaratıyor. Yolu tamamen kapatan araçlar, turistler ve diğer yayalara engel teşkil ediyor. Turistler otelden dışarı adım atar atmaz sıkıntı yaşıyor. Biz turizme katkı için uğraşırken, bu tip sorunlarla boğuşmak istemiyoruz.

Öte yandan kısa bir süre sonra, engelli misafirler için hazırlanacak Hilmi Efendi Konağı’na gelecek kişiler için de yol içerisine bırakılan araçlar büyük engel teşkil edecek. Çoğu zaman, sorunu gidermek adına, bu kişilerle muhatap oluyoruz ve istenmeyen tartışmalar yaşıyoruz. Kısacası, sistemsizlik ve çözümsüzlük, tüm sokak sakinlerini birbirine düşürdü. Alınan kararın, acilen uygulanması şarttır, aksi halde sıkıntı daha da büyüyecek.

Belediyeye yolun kapatılması için baskılar var biliyoruz. Karar bu nedenle mi gecikti? Anlamadık. Günde en az 10 araç sokağa giriş yapıyor. Öte yandan, restoranların paket servisçileri, motorlarla sokak içerisinde tehlikeli sürüş yapıyorlar. Polis konuyla ilgili hiçbir şey yapmıyor, belediye aldığı kararı uygulamıyor. Turizmin canlandırılması için elimizden gelenin fazlasını yaparken, bu tür sıkıntılar bizi yıpratıyor.”

“Adil çözüm arıyoruz”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, şikayetle ilgili bir açıklama yaptı ve sorunun birkaç gün içerisinde çözüme kavuşacağını belirtti.

Başkan İsmail Arter, oy birliğiyle alınan meclis kararı sonrası, sokaktaki işletme ve konut sakinlerinden tepki geldiğini vurgulayarak, adil bir çözüm için konuyu yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Arter, şöyle devam etti:

“Karar uygulanma aşamasındayken birçok ters tepki aldık. Adil bir karar için, tüm sokak sakinlerini dinleme kararı aldık. Önümüzdeki günlerde yeniden bir değerlendirme toplantısı yapıp, karar vereceğiz. Herkesi memnun edecek, uzlaşıcı bir formül arıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 08:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104