Turizm bölgesi değil çöplük alanı

banner37

Bafra Turizm Bölgesi’ndeki büyük işletmelerin sağa sola döktükleri çöpler ve moloz yığınları çok büyük bir çevre kirliliği yaratıyor

banner87
Turizm bölgesi değil çöplük alanı
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Cennet adamızın en önemli turizm alanlarından Bafra Turizm Bölgesi gün geçtikçe çöpe boğuluyor.

Bafra bölgesinde bazı otellerin çöplerini ve moloz yığınlarını çöplük alanlarına değil de gelişi güzel ya yol kenarlarına ya da yoldan belli bir mesafe içerideki ormanlık alana dökmesi çevrede büyük bir kirlilik yaratıyor.

Bafra bölgesinde yaşanan bu çevre kirliği nedeniyle bölge halkı ile bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler de bu duruma oldukça tepkili.

KIBRIS’ın geçtiğimiz nisan ayında konuyu “Otelden çok çöplük var” başlığa manşete taşıdığı haberin yayınlanmasının üzerinden aylar geçti ancak bölgedeki çöpler kaldırılmak bir yana daha da artmaya devam etti.

banner134
Gelişi güzel dökülen çöpler nedeniyle de rüzgarla birlikte savrulan kağıt ve naylon poşet gibi hafif çöpler de iyice etrafa yayılarak kirliliğin daha da artmasına neden oluyor.

Özellikle Bafra Köyü’nün güney doğusundaki ormanlık alana hâlâ çöp ve moloz dökülüyor.

Ayrıca oteller bölgesinin doğusunda da yine büyük işletmelerin attığı çöp ve moloz yığınları ormanlık alanı mahvetmiş durumda.

“Ceza yetkimiz yok”

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, bütün uyarılara rağmen halen bölgeye çöp döküldüğünü söyleyerek “Yeni açılan bir otel, döktüğü çöp ve moloz yığınlarını kaldırarak güzel bir temizlik yaptı ancak bazı işletmeler, uyarılarımıza ‘tamam’ diyor fakat yine sağa sola dökmeye devam ediyor. Belediyenin ceza kesme yetkisi yok, Çevre Dairesi’ne havale ediyoruz” dedi.

Konuyla ilgili görüş almak için başvurduğumuz Çevre Dairesi yetkilileri ise, pazartesi günü bölgeye giderek inceleme yapacaklarını ve bu incelemenin ardından açıklama yapacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75