banner6

Turizm felç oldu

banner37

Ülkemizde Koronavirüs vakası tespit edilmesi sonrası Bakanlar Kurulu’nun açıkladığı önlemler, turizmcilerin tepkisine neden oldu. Turizmciler, turizmin ve ekonominin bu kararlardan olumsuz etkilendiğini söyledi, yeni ve eski rezervasyonların iptal edilmeye başladığını açıkladı

Turizm felç oldu
banner99

TOLUN: OTELLER BOMBOŞ…  KITSAB Başkanı Orhan Tolun, Almanya ve Fransa çıkışlı charter uçuşların 1 Nisan’a kadar durdurulma kararının duyulması ile diğer ülkelerden gelen charter uçuşlarının da durdurduğunu söyledi. Tolun, seminer ve kongre uçuşlarının da iptal olduğuna dikkat çekerek,  yüzde 30 eski yüzde 80’de yeni rezervasyonlarda iptaller yaşandığını vurguladı. Tolun, “Oteller bomboş” dedi.

ÇAĞINER: ÖNLEMLER TURİZMİ DURDURMAMALI… KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, yaşananların ülke ekonomisini ve turizmini olumsuz etkilediğini söyleyerek, önlemlerin hayatı, ticareti ve turizmi durdurmaya yönelik olmaması gerektiğini vurguladı. Çağıner, alınan önlemlerin, önlem alındığını göstermek amaçlı olduğunu vurgulayarak, “Bir vaka oldu diye bu öldük bittik anlamına gelmiyor” dedi.

Eniz ORAKCIOĞLU

KKTC’de Koronavirüs vakasının tespiti üzerine Bakanlar Kurulu’nun aldığı önlemler, turizmcilerin tepkisine neden oldu.

1 Nisan’a kadar Almanya ve Fransa çıkışlı charter uçuşlarının durdurulması, 15 Mart’a kadar ise Güney Kıbrıs’tan ülkemize turistik amaçlı gelen grupların 10 kişiyi aşamayacak şekilde gerçekleştirilmesi kararlarını yanlış bulan turizmciler, turizmin ve ekonominin bu kararlardan olumsuz etkilendiğini söyledi.

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, Bakanlar Kurulu kararlarının etkisiyle, eski rezervasyonların yüzde 30’unun, yeni rezervasyonların ise yüzde 80’inin iptal edildiğini kaydetti.

Tolun, Almanya ve Fransa çıkışlı charter uçuşların 1 Nisan’a kadar durdurulma kararının duyulmasının diğer ülkelerden gelen charter uçuşlarını da durdurduğunu, seminer ve kongre uçuşlarının da iptal olduğuna dikkat çekerek, “Turizm felç oldu” dedi.

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner de, yaşananların ülke ekonomisini ve turizmini olumsuz etkilediğini söyleyerek, Bakanlar Kurulu tarafından alınan önlemlerin, önlem alındığını göstermek amaçlı olduğunu vurgulayarak, “Bir vaka oldu diye bu öldük bittik anlamına gelmiyor” dedi.

Alınan önlemlerin hayatı, ticareti ve turizmi durdurmaya yönelik önlemler olmaması gerektiğini söyleyen Çağıner, herkesin sakin olması gerektiğinin altını çizdi.

Tolun: En başta tedbir

alınsın diye uyarmıştık

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun,  koronavirüsünün uzun süredir dünyanın gündeminde olduğunu ve birçok ülkeyi etkilediğini söyleyerek, daha ilk günden başlayarak tedbir alınmasını dile getirdiklerini belirtti.

Tolun, daha vaka görülmeden önce tedbirler alınması gerektiğini ve alınan tedbirlerle ilgili halkın bilgilendirilmesinin önemli olduğunu vurguladıklarını söyledi.

“Uyarılarımız içinde bir karantina yeri belirlenmesi gerektiği de yer almaktaydı” diyen Tolun, “Bize göre vakanın hastaneye götürülmesi ve oradaki bütün insanları endişelendirmek doğru değildi” dedi.

Tolun, ülkemizde ilk şüphenin Mağusa’da başladığını ve daha şüpheyken her şeyi elimize yüzümüze bulaştırdığımızın altını çizerek, vaka hala şüphe iken, hastaneye getirildiğini ve halkın paniğe sokulduğunu söyledi.

“Krizi fırsata çeviremedik”

Tolun, Koronavirüsü’nün dünyada ilk yayılmaya başladığı zamanlarda bu durumun ülkede fırsata çevrilebileceğini söyleyerek, o dönemde turizm anlamında krizden fırsat yaratılabileceğini vurguladı.

Tolun, fırsat yaratmak için Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Başbakanlık ile toplantılar yaptıklarını belirterek sonuç olarak hiçbir şey yapamadıklarını aktardı.

Tolun, virüsün dünyada ilk yayılmaya başlaması ile rezervasyonların azalmaya başladığını ve eski rezervasyonların bazılarında iptallerin gerçekleştiğini belirtti.

Ülkemizde ilk vakanın meydana gelmesi ile turizm açısından durumun daha da kötü hale geldiğinin altını çizen Tolun, halkın sosyal medya üzerinde haber kirliliği yaratmasının da turizme kötü yansıdığını söyledi.
    Tolun, şu an gelinen noktada yüzde 30 eski rezervasyon iptali olduğunu, yüzde 80’de yeni rezervasyonların durduğunu belirtti. Öte yandan
Almanya ve Fransa çıkışlı charter uçuşların 1 Nisan’a kadar durdurulma kararının duyulmasının diğer ülkelerden gelen charter uçuşlarının da durmasına neden olduğunu vurgulayarak, bu charter uçuşlarının iptal olmasının turizmde kış operasyonunu tamamen felç ettiğinden yakındı.

“Oteller bomboş kaldı”

Tolun, charter uçuşları ile birlikte, seminer ve kongre uçuşlarının da iptal olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’den de rezervasyon iptalleri olduğunu söyledi. Otellerin ve havaalanının bomboş kaldığının altını çizen Tolun, kendilerine danışılmadan alınan Bakanlar Kurulu kararlarının turizme çok büyük olumsuz etkileri olduğunu belirtti.

Tolun, Bakanlar Kurulu kararlarını eleştirerek, Güney Kıbrıs’tan ülkemize turistlik amaçlı gelen grupların 10 kişiyi aşamayacak şekilde gerçekleştirilebileceğine yönelik kararın, geçişleri de tamamen durdurduğunu vurguladı. “10 veya 20 kişi ne fark ederdi” diyen Tolun, esnafın bu kararla iş yapmaz olduğuna dikkat çekti.

Yanlış Bakanlar Kurulu kararlarının turizmi felç ettiğini aktaran Tolun, turizm sektörü kadar esnafında bu durumdan etkilendiğini söyledi.

Tolun, sosyal medya ve internet sitelerinde bir çok yalan yanlış haberin dolaştığını belirterek, “ Sağlık Bakanı 3 oteli karantinada diye açıklar, sosyal medyada 20 tane otelin adı dolaşır. Sosyal medyada dolaşan yalan haberlerin takipçisi olacağız ve gerekli yasal işlemleri başlatacağız. Ortada çok fazla haber kirliliği var ve bu turizmi olumsuz etkiliyor” dedi.

Tolun, Türkiye’nin tedbir aldığı dönemde Kıbrıs’ta tedbir alınmadığını vurgulayarak, “Charter uçuşları durdurmanın gereği yoktu. Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta da virüs vakaları görüldü ama hiçbiri charter uçuşlarını durdurmadı. Türkiye’de bu konuda çeşitli tedbirler aldı ama turist akımını engellemedi. Biz ise tedbiri yasağa dönüştürdük” şeklinde konuştu.

Çağıner:  Bir vaka oldu diye

banner134

bu öldük bittik demek değil

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB)  Başkanı Dimağ Çağıner, ülkemizde bir Alman turistte koronavirüsü tespit edilmesinin ve daha sonra yaşananlarla alınan kararların ülke ekonomisini ve turizmini olumsuz etkilediğini söyledi.

Çağıner, Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Nisan’a kadar Almanya ve Fransa çıkışlı charter uçuşların geçici olarak durdurulmasını ve 15 Mart’a kadar ise Güney Kıbrıs’tan ülkemize turistlik amaçlı gelen grupların 10 kişiyi aşamayacak şekilde gerçekleştirilmesini değerlendirdi. Çağıner, alınan önlemlerin, önlem alındığını göstermek amaçlı olduğunu vurgulayarak, “Bir vaka oldu diye bu öldük bittik anlamına gelmiyor” dedi.

Alınan önlemlerin hayatı, ticareti ve turizmi durdurmaya yönelik önlemler olmaması gerektiğini söyleyen Çağıner, herkesin sakin olması gerektiğinin altını çizdi.  Çağıner, 15 gün Almanya ve Fransa çıkışlı charter uçuşlarının durdurulmasının anlamının olmadığını belirterek, “15 gün sonra ne o olacak bir 15 gün daha mı durdurulacak” diye sordu.

Çağıner, şu anda Alman turistleri sağ salim ülkelerine döndürmek için uğraştıklarını belirterek, Bakanlarla ve muhalefet partileri ile sürekli temas halinde olduklarını alınacak kararlara hep beraber karar verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“Karantina değil,  giriş-çıkış kontrolü”

Çağıner, Salamis Hotel ve Port View Hotel’in karantina altına alınmadığını, sadece giriş çıkışların kontrol altına alındığını söyleyerek, karantina kelimesinin hassasiyetine dikkat çekti.

İspanya örneğini veren Çağıner İspanyada da bin yataklı bir otel için karantina kararı verildiğini ve daha sonra karantinanın hata olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Devletin ve Sağlık Örgütlerinin verdiği kararlara saygı duyduğunu aktaran Çağıner, burada her oteli karantina altına alacak altyapımızın olmadığına dikkat çekti.  Çağıner,  Giriş, çıkışların önlendiği otellerde turistlerin dışarı çıkmasına izin verip, otellerinde günlük hayatlarına devam etmelerine izin vermemiz gereklidir.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 10:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104