Turizm sektörü kan ağlıyor

banner37

Ülkenin lokomotif sektörlerinden olan turizm, pandemi nedeniyle ciddi bir darbe gördü. Turizmle ilgili nasıl bir açılım yapılacağı konusundaki belirsizlik ise buna tuz- biber oluyor

Turizm sektörü kan ağlıyor
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

İŞLETMELER DE, İŞÇİLER DE ZORDA… Pandemi ve belirsizlikler nedeniyle turizm alanında hizmet veren birçok otel, acente, restoran gibi işletmeler iflasın eşiğine gelirken, bu alanlarda çalışanların ciddi bölümü ise ya işsiz kaldı, ya da ülkeyi terk etti. Üstüne üstlük bu alanlarda çalışan ve işyerinin kapalı olması nedeniyle maaş da alamayan birçok kişi, son 5 aydır devletten de destek görmedi

“PLANLAMA YAPILDI”… Turizm Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, haziranın ilk haftasında tarifeli uçuşları açıp, çift aşılı ve çift PCR testli misafirleri kabul etmeyi hedeflediklerini söyledi ve “Biz Turizm Bakanlığı olarak bunun planlamasını ve nasıl olacağını Otelciler Birliği, Seyahat Acenteleri Birliği ve Restorancılar Birliği ile görüştük. Ancak restoranların kaça kadar açık olacağına, charter uçak sayısının ne olacağına biz karar vermiyoruz. Bu konuda yetki Sağlık Üst Kurulu’ndadır” dedi

“BELİRSİZLİK BİZİ MAHVETTİ”… Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, ülkede sürekli değişen kararlar ve belirsizlikler olduğunu söyledi ve bunun da turizmi olumsuz etkilediğini ifade etti. Aşılanmada bile doğru düzgün bir plan ve program hazırlanamadığını belirten Tolun, tüm bunların sektörü zora soktuğunu anlattı. Ayrıca Turizm Emekçileri İnisiyatifi Başkanı Fuat Neşe de turizm emekçilerinin 14 aydır çok zor günler yaşadığını, kiminin arabasını satmak, kiminin ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını söyledi ve “Turizmde nitelikli elemanlarımızı da kaybediyoruz” şeklinde konuştu

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde henüz turizmle ilgili nasıl bir açılım yapılacağı netleşmezken, bu durumdan, hem bu alanda hizmet veren işletmeler, hem de turizm çalışanları ciddi bir zarar görüyor.

Turizm alanında hizmet veren birçok otel, acente, restoran gibi işletmeler iflasın eşiğine gelirken, bu alanlarda çalışanların ciddi bir bölümü ise ya işsiz kaldı, ya da ülkeyi terk etti.

Üstüne üstlük bu alanlarda çalışan ve işyerinin kapalı olması nedeniyle maaş da alamayan birçok kişi, son 5 aydır devletten destek de görmüyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Turizm Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, bakanlığın, turizmle ilgili planları hakkında bilgi verirken, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun ile Turizm Emekçileri İnisiyatifi Başkanı Fuat Neşe, yaşanan sıkıntıları anlattı.

Aktunç: Hedefimiz haziranın ilk haftası charter uçuşları başlatmak

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, haziranın ilk haftasında tarifeli uçuşları açıp, çift aşılı ve çift PCR testli misafirleri kabul etmeyi hedeflediklerini söyledi ve şöyle konuştu:

“Biz Turizm Bakanlığı olarak bunun planlamasını ve nasıl olacağını Otelciler Birliği, Seyahat Acenteleri Birliği ve Restorancılar Birliği ile görüştük. Ancak restoranların kaça kadar açık olacağına, charter uçak sayısının ne olacağına biz karar vermiyoruz. Bu konudaki kararı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu veriyor.

Biz Turizm Bakanlığı olarak sektörlerin içinde bulunduğu sıkıntının farkındayız ve onlarla sürekli temas halindeyiz. Ancak biz de bu pandemi sürecinde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun verdiği kararlara uymak zorundayız.”

“Dışişleri Bakanlığı ve ilgili komitelerle de temas halindeyiz”

Serhan Aktunç,kuzey-güney arasındaki geçişlerin başlaması için iki toplum temsilcileri arasında görüşmeler yapıldığını ifade etti ve aldığı bilgiye göre, bugün bu konuyla ilgili görüşme yapılacağını belirtti.

Aktunç, şöyle dedi:

“Eğer güney, kapıları açma kararı alırsa, biz hangi şartlar altında oradan gelenleri kabul edeceğiz yönünde bir çalışma yapacağız. Çünkü Türkiye üzerinden gelemeyecek olan misafirlerimiz var. Bu kişiler de güneyden kuzeye gelebilir. Bununla ilgili hem Dışişleri Bakanlığı ile hem de iki toplumlu komite ile görüşüyoruz.”

“Turizmin ülke ekonomisine olan katkısının farkındayız”

Aktunç, bakanlık olarak sektörün sorunlarının farkında ve bu konuda ilgili örgütlerle de temas halinde olduklarını belirtti.

Onların bu ülkede ekonomiye olan katkılarının ne kadar değerli olduğunun da bilincinde olduklarını söyleyen Aktunç, “Eğer bu ülkede siyasi bir bağımsızlık istiyorsak, bunun tek çıkış yolunun turizm olduğunu biliyoruz. Bu konuda da planlarımızı, programlarımızı yaptık. Sağlık Bakanlığı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile de görüşerek, onların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı aşaması için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tolun: Biz sağlık yönünü başardık ama sektörlere yardımı başaramadık

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, pandeminin bütün dünyayı sarstığını ve daha önce yaşanmamış bir olay olduğu için de bu sorunun nasıl çözüleceğinin bilinmediğini ifade etti.

Ancak ülkelerin kendi imkânları doğrultusunda hem ekonomiyi, hem sağlığı yönetebilmek için kararlar aldığına değinen Tolun, ayrıca bu ülkelerin kapalı olan sektörlere de destek verdiğini kaydetti.

  Tolun, bizde ise bu işin sadece sağlık yönünün sürdürülebildiğini fakat ekonomi yönünün sürdürülemediğini belirtti.

Orhan Tolun “Biz kapalı olan sektörlere yardım konusunu yürütemedik. Bu sektörden ekmek parasını kazananlara 2021 içerisinde destek verilmedi” dedi.

“Kararlar sürekli değişti”

Orhan Tolun, ülkede sürekli değişen kararlar alındığını ve bunun da turizmi olumsuz etkilediğini ifade etti. Orhan Tolun, şunları kaydetti:

“Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kuruldu ve onun aldığı kararlara bakıldı.

Bu kurul, bazı kararlar aldı, hükümet bu kararların bazılarını değiştirdi, bir keşmekeş hali oldu. Bir yıl boyunca sektöre destek verildi ancak bu yardımlar bu yıl devam etmedi.

Bazı kararlar alındı ancak hâlâ ödenmedi.

banner134
Biz, çalışanlarımızın yatırımını yapabilmek için borç aldık ancak turizm açılamadığı için bu borçları da ödeyemiyoruz. İflaslar başladı.”

“Aşılanmada bile program yapamadık”

Birçok ülkenin aşılamayla ilgili program çıkarırken, ülkede bunun da başarılamadığını ifade eden Tolun, güneyde 20’li yaşlarda olanların aşılanmaya başlandığını anımsattı.

Tolun, “Bizde kim aşılandı, kim aşılanmadı bilinmiyor. Diğer taraftan devletin bize bakacak parası yok. İki hükümet değişti ancak yürütülen bir şey yok” dedi.

“Kapalı turizmi de başaramadık”

Orhan Tolun, kapalı devre turizm denirken de aslında söz edilenin charter seferlerle müşteri getirmek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İşte bu gelen müşterileri otele yerleştirdik. Ancak bunu da tam olarak başaramadık.

Sanılıyor ki dünyada tek kumarhane bizde var. Ancak Bulgaristan’da da, Romanya’da da, Gürcistan’da da var. Hatta bizdeki kumarhaneler açılmadığı için bizdeki yatırımcılar da başka ülkelere gitti.

Biz nasıl müşteri kabul edeceğimize karar veremedik.”

“Ne karar alınacağını bilemiyoruz”

Orhan Tolun, Turizm Bakanlığı’nın bir danışma kurulu oluşturduğunu ve bu danışma kurulunun toplantılar yaparak kararlar aldığını belirtti.

Ancak danışma kurulunun aldığı kararları ciddiye alanın olmadığını ifade eden Tolun, “Bakanlıklar arasında yeterli diyalog olmadığı için ne karar alınacağını bilmiyoruz. Bunun en büyük örneğini de bayramda yaşadık. Bize ilk önce kapalısınız dendi, itiraz ettik, ardından açıldı. Ancak yazılı bir bilgi verilmedi” dedi.

“Güney’e gelen ve aşı olan turistlerin Kuzey’e geçişine izin verilebilir”

Tolun, güneye gelen ve iki aşıyı da olan turistlerin kuzeye geçişine izin verilmesi halinde bunun ülke ekonomisine de katkısı olacağını belirtti ve “Günlük turlar düzenlenebilir. Gelen bu insanların gideceği restoranlara yerli halkın girmesi engellenebilir. En azından ekonomiye bir katkı olur” şeklinde konuştu.

Neşe: Turizm emekçileri çok zor durumda

Turizm Emekçileri İnisiyatifi Başkanı Fuat Neşe, turizm emekçilerinin 14 aydır çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Biz, 5 Mart ve 15 Mart’ta eylem yaptık. Bu eylemlerden sonra da çadır eylemi yaptık. Bu eylemlerde bir sonuca vardık ve bu da kapalı devre turizmin başlamasıydı.

Bunun ardından 15 Nisan’da uzun bir süreden sonra ilk kez uçak gelmişti. O günden bugüne kendimizi tamamen turizm emekçilerine adadık ve çeşitli destekler verdik. İnsanlara bir nebze dokunmaya çalıştık.

Ancak yetkililer bizi sürekli öteliyor. Bizim zaten hükümete sunduğumuz öneriler içinde turizmle ilgili tüm sektörlerin önerileri var. Ancak biz sağlığı da ön planda tutuk…

Bugün Sağlık Üst Kurulu sağlığı ne kadar ön planda tutuyorsa, biz de o kadar tutuyoruz. Biz önerilerimizi ilgili mercilere ilettik. Bunlar da onların gündemindedir.

Ancak yetkililerden biri başka bir tarih veriyor, diğeri farklı bir tarih veriyor. Birçok Akdeniz ülkesinde faaliyetler başladı. Ancak biz hâlâ kapalıyız. Bu ne kadar böyle gidecek. Kapatıyorsun ancak bütçen yok, çalışanlara bakamıyorsun. Yatırımcılardan kapalı olduğu süre içinde vergi istiyorsun.”

Nitelikli elemanlar ülkeyi terk etti”

Fuat Neşe, bu dönemde “hükümetin düşmesinin” ülkeyi daha fazla kaosa sürükler düşüncesiyle eylemlerini hep belli bir dozda yaptıklarını ifade etti ve şöyle konuştu:

“Sesimizi duysunlar yeter dedik. Ancak bu kararlar üretilmedi.

Bu sektörden pandemi öncesinde ekmek parasını kazanan insan sayısı 22 bin civarındaydı, pandemiden sonra ise bu sayı 12 bin civarına düştü.

Birçok kişi sektör değiştirdi, ya da ülke değiştirdi. Nitelikli eleman kaybı da oldu.

Ayrıca turizm emekçilerinin büyük bir bölümü şu anda borç içindedir. Arabasını satmak zorunda olan var, kredi borcunu ödeyemeyen var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75