banner6

Turizmciler huzursuz

banner37

Türkiye’de meydana gelen ve 11 ili felakete sürükleyen deprem, turizm sektörünü de etkiledi. KIBRIS’a konuşan turizm acenteleri, bir an önce ülkenin durumunun netleşmesi gerektiğini vurguladı

Turizmciler huzursuz
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Emine Gül ÖZER

İÇ PİYASA TAMAMEN DURDU…

Yaşanılan afetten her sektör nasibini alırken, turizm sektörü de büyük ölçüde etkilendi. Aylar öncesinden tatil planı yapıp, rezervasyon oluşturan vatandaşlar, şu an turizm acentelerini sadece rezervasyon iptali yaptırmak için arıyor. Deprem öncesi büyük doluluk oranı yakalayan acentelerde şu an durum iç acıcı görünmüyor. Ülke içi ve Türkiye’ye talep durmuşken, dış piyasaya yönelimler arttı.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE RAĞBET ARTTI

Daha önce tatil tercihlerini Türkiye ve illerinden yana kullanan vatandaşlar, depremden dolayı Türkiye’ye adım atmaya korkuyor. Turizm acenteleri deprem bölgelerinde olan turlarda yüzde seksene yakın bir kayıp yaşadıklarını kaydederken, vatandaşların Türkiye’ye gitmekten çekindiğini, üçüncü ülkelere olan taleplerde artışların başladığını kaydediyor.

   Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili derinden etkileyen depremden turizm sektörü de nasibini aldı.

   Aylar öncesinden tatil planları yapan vatandaşlar, rezervasyonlarını gitmek istediği ülke ve şehirler için yaptırmıştı. Ancak, deprem felaketiyle birlikte tatil planları da alt üst oldu.

   Deprem öncesinde acente şirketleri turlarda ve otel rezervasyonlarında büyük doluluk oranı yakalamışken, şu an turizm sektöründe durum içler acısı.

   Yaşanan olaydan sonra telefonları bir dakika durmayan acente yetkilileri, Türkiye’de felaketin vurduğu deprem bölgesine yönelik rezervasyonları iptal etmekle uğraşıyor.

   Yaşanan afetten her sektör gibi turizm sektörü de nasibini büyük ölçüde aldı.

   İç piyasada durumlar hayli karışık ve durmuşken yüzde seksene yakın bir kayıp yaşanıyor. Dış piyasaya yönelimler ise tam gaz devam ediyor.

   KIBRIS’a konuşan turizm acenteleri, sekteye uğrayan turizm sektörünün son durumu hakkında bilgi verdi.

“İşler tamamen durdu diyebiliriz”

   Deprem sonrasında işlerin neredeyse tamamen durduğunu söyleyen turizm acentesi yetkilileri, müşteriden gelen aramaların yüzde 80’inin rezervasyon iptali için olduğunu, KKTC ve Türkiye’ye taleplerin durduğunu, taleplerin üçüncü ülkelere yöneldiğini anlattı.

   Polatkan Turizm Acentesi yetkililerinden Sibel Polatkan, depremin sektöre yaptığı etkileri şu şekilde özetledi:

   “Yaşanılan afet turizm acenteleri olarak bizleri çok olumsuz etkiledi. Şöyle diyebilirim ki, her şey durdu şu an da. İnsanlar böyle bir durumda tabii ki de Türkiye’ye gitmek istemiyor. Biz de bu olanları sadece izliyoruz. Acil durumun dışında sağlık vs. gibi durumlar olmadığı müddette insanların talebi olmuyor. İnsanların tatil programı yapacak durumu kalmadı zaten.

   İşler tamamen durdu diyebiliriz, şu an tek yaptığımız bir telefon trafiğinde rezervasyon iptali gerçekleştirmek. Çok çok ileri tarihli turlarımızda böyle bir talep söz konusu olmasa da büyük ölçüde rezervasyonlar iptal edildi. Havayolları iadelerini yaptı, aynı şekilde biz de iadelerimizi gerçekleştirdik. İnsanlarda artık Türkiye’ye gitme korkusu oluştu.

   Uzun bir zaman da bu durumun böyle olacağını tahmin ediyoruz. Bu yüzden 3. ülkelere talepler yoğunlaştı diyebiliriz.”

“Ciddi miktarda iptal durumları yaşıyoruz”

   Cyprus XP Travel Direktörü Zeki Ziya, depremin turizmi nasıl etkilediğini konuşmak için henüz çok erken olduğunu ancak şu anda ciddi miktarda rezervasyon iptali yaşadıklarını belirtti.

   Deprem bölgesinde yer alan turların zaten hemen hemen hepsinin iptal olduğunu anlatan Ziya, şöyle konuştu:

   “Turizm sektörünü nasıl etkilediği konusunda şu an konuşmak için çok erken aslında. Çünkü olay henüz yeni gerçekleşti. Süreç gösterecek bize nasıl etkileneceğimizi.  Ama şunu söyleyebilirim ki şu an da ciddi miktarda iptal durumları yaşıyoruz. Gerek biletlerde olsun gerek tur rezervasyonunda olsun büyük ölçüde bir iptal söz konusu.

   Deprem bölgesinde yer alan turların zaten hemen hemen hepsi iptal olmuş durumda. İlerde ne olur bilemeyiz ama şu an durum bu yönde. İnsanlar gitmekten ve gelmekten vazgeçti. Toplumsal bir travma yaşadık ve bu durumu doğal karşılamamız lazım. Kimse böyle bir durumda tatil düşünecek durumda değil zaten. Doluluk oranlarında deprem bölgeleri dışında bir iptal söz konusu değil.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104