banner6

Turizmciler kıştan umutlu değil

banner37

Turizmciler, pandemi sebebiyle bekleneni veremeyen yaz turizminin yerini yavaş yavaş kış turizmine bıraktığını ancak Turizm Bakanlığı’nın kış turizmi için projesi veya bir planı, programı olmadığını belirtti

Turizmciler kıştan umutlu değil
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Pandeminin başından bu yana çok zor günler geçiren ve çeşitli sıkıntılarla mücadele eden turizm sektörü, yaz aylarında gerek iç turizmle, gerekse kapalı devre turizmi ile ayakta kalmaya çalışsa da beklenen verim alınamadı.

Bazı otellerde belli bir oranda doluluklar olsa da, birçok otel ve özelliklede küçük oteller yaz turizminden beklediğini bulamadı. Aynı şekilde pandemi, bilet fiyatları, bazı kararlarla acenteler de geçtiğimiz ilkbahar ve yaz sezonunda ekonomik zorluklarla boğuştu.

Kış aylarını karşılamaya hazırladığımız bu günlerde ise gözler kış turizmine çevrildi, turizmcilerin umutları da kışa kaldı.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, kış turizmi için Turizm Bakanlığı’nın bir projesi veya bir plan programı olmadığını savunarak, özel şirketlerin her yıl olduğu gibi charter operasyonları ile turist getirmek için çabaladığını kaydetti.

Çağıner, bu kış pandemi öncesindeki kış aylarının yüzde 50’sini yakalamalarının zor olduğuna vurgu yaparak, özelikle, aile işletmelerinin, denize uzak küçük otellerin zor durumda olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun da, ülkenin dış ticaret açığını kapatan en büyük sektörün turizm, sonra eğitim ve inşaat sektörleri olduğunu vurgulayarak, 1 milyar 700 milyon dolar ithalat yaptığımızı ama ihracatımızın 100 milyon dolarlarda seyrettiğini ifade etti.

Dış ticaret açığını kapatmak için ülkeye turizm sektöründen 960 milyon dolar, eğitimden 600 milyon dolar ve inşaat sektöründe 250 milyon dolar gelir geldiğini kaydeden Tolun, ticaret açığını bu üç sektörün kapattığını yineledi.

Tolun, kış turizmi için çok fazla umutlu olmadıklarını belirterek, “2019’daki gerçekleştirdiğimiz turizmin yüzde 10’unu belki yaparız” dedi.

2019’daki turizm potansiyelinin yarısını yakalamalarının mümkün olmadığının altını çizen Tolun, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin alacağı kararların turist getirmek anlamında önem taşıdığını vurguladı.

Çağıner: Bu kış geçmişteki yüzde 50’yi yakalamak zor

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, kış turizmi için Turizm Bakanlığı’nın bir projesi veya bir plan programı olmadığını savunarak, özel şirketlerin her yıl olduğu gibi charter operasyonları ile turist getirmek için çabaladığını kaydetti.

Çağıner, şu anda kongre turizminin başladığını söyleyerek, dış turizm altındaki kongre turizminin de özel şirketlerin kendi çabaları ile gerçekleştiğini belirtti.

Tanıtım ve reklamın olmadığını, günü yaşadıklarını vurgulayan Çağıner, turizmin şu anda sadece Avrupa’dan gelen Charter seferlerle döndüğüne dikkat çekti.

Çağıner, bu kış pandemi öncesindeki kış aylarının yüzde 50’sini yakalamalarının zor olduğuna vurgu yaparak, özelikle, aile işletmelerinin, denize uzak küçük otellerin zor durumda olduğunu belirtti.

Küçük otellerin müşteri potansiyelinin bazı sıkıntılardan dolayı ülkemizi tercih etmediğini belirten Çağıner, uçak bileti fiyatlarının yüksek olması nedeni ile turistin Ercan Havalimanı’ndan ülkeye gelmek istemediğini, Larnaka’dan gelmeyi de seçmediklerini çünkü kapı geçişlerinde PCR testi istendiğini ve haksız rekabet oluşturulduğunu söyledi.

Tolun: Dış ticaret açığını kapatmak için turizm büyük rol oynuyor

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, pandemi dönemini iyi idare ettiğimizi ve iyi geçirdiğimizi söyleyerek, ama sadece sağlığı iyi idare etmenin bu ülke için yeterli olmadığını ekonominin de öneminin büyük olduğunu belirtti.

Tolun, ülkenin dış ticaret açığını kapatan en büyük sektörün turizm, sonra eğitim ve inşaat sektörleri olduğunu vurgulayarak, 1 milyar 700 milyon dolar ithalat yaptığımızı ama ihracatımızın 100 milyon dolarlarda seyrettiğini ifade etti.

Dış ticaret açığını kapatmak için ülkeye turizm sektöründen 960 milyon dolar, eğitimden 600 milyon dolar ve inşaat sektöründe 250 milyon dolar gelir geldiğini kaydeden Tolun, ticaret açığını bu üç sektörün kapattığını yineledi.

Tolun, turizmin ekonomide bu kadar büyük önemi varken yetkililerin bu dönemde turizmden yararlanmayı bilmediğine dikkat çekerek, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın turizmde pandemi öncesinin yüzde 50’sini yakalayabildiğine ama bizim bu konuda başarı sağlayamadığımıza işaret etti.

“Biz ilkbahar ve yazda acenteler olarak neredeyse hiç turist getiremedik” diyen Tolun, ülkemizdeki sınırlamalar, alınan kararlar, uçak seferlerinin azlığı, biletlerin pahalı olması sebepleri ile turistin ülkeye gelmediğini, kendilerinin de ekonomik zorluklar içinde bir ilkbahar yaz dönemi geçirdiklerini kaydetti.

banner134

Tolun, bayram döneminde bile otellerin yüzde 25 doluluğa ulaşamadığını sadece otellerin yarısının yüzde 50 doluluk yaşadığını söyleyerek, sırada kış turizmi olduğunu belirtti.

“2019’daki kış turizminin belki yüzde 10’nunu yakalarız”

Kış turizmi altında 12 ay devam eden “Casino” turizminin devam edeceğini kaydeden Tolun, yine her kış Güney Kıbrıs’tan günü birlik kuzeye “Özel İlgi” turizmi için gelen turistlerin çok az miktarda da olsa geleceği beklentileri olduğunu vurguladı.

Tolun, yine her kış “kongre ve seminerler” için ülkemize gelen gruplar olduğundan bahsederek, her yıl 40 binin üzerinde kişiden oluşan grubun kongre ve seminerler için geldiğini, ama pandemi döneminde bunları da gerçekleştiremediklerini anlattı.

Geçtiğimiz kış aylarında turizm için getirilen “Shoping (alışveriş)” grupları olduğunu ve bu grupların para bıraktığını söyleyen Tolun, “bu yıl kış turizminin nasıl olacağını hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.

Tolun, kış turizmi için çok fazla umutlu olmadıklarını belirterek, “2019’daki gerçekleştirdiğimiz turizmin yüzde 10’unu belki yaparız” dedi.

2019’daki turizm potansiyelinin yarısını yakalamalarının mümkün olmadığının altını çizen Tolun,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin alacağı kararların turist getirmek anlamında önem taşıdığını vurguladı.

Tolun, mevcut uçak bilet fiyatları ile veya şu anki kararlar ile turistin ülkemize gelmeyi tercih etmediğini ifade ederek, Güney Kıbrıs’tan geçişlerdeki PCR kuralı sebebi ile 2 milyona yakın sınır kapılarından kuzeye geçişin yüzde 10’unu bile yakalayamadığımızı belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104